E enjte, 29.02.2024, 10:45 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Kur Hoxhes i thua Vafsh ne Djall!

E diele, 26.07.2009, 01:39 PM


Kur Hoxhes i thua Vafsh ne Djall!

Do vije nje dite kur shqiptaret nuk do te jene me shqiptare, nese nuk largohen perfundimisht nga Perandoria Osmane, me gjithe halldupllekun e saj.
Deri tani shqiptareve u falet tradhetia ndaj kombit te tyre e vlerave te verteta shqiptaro-europiane, por tani e tutje nuk ka vend per injorance!

Nga Ilir Dardani

Ishte mengjes. Dielli nuk kishte lindur akoma, askund ne Europe. Ne kryeqytetin tim, i cili eshte pa histori, flija i qete pas nje mbremje te kendshme me miq.
Tirana, qytet qe ka lindur pasi nje turk beri urinen aty, e ndertuar nga sklleverit, si Dubai, por ja aq mire, vazhdon te jete kryeqyteti me i humbur i Europes.
Rreth ores 4 te mengjesit, me shtazellekun me te madh, altoparlanti i hoxhes me zgjon nga gjumi!!!
Ai ze i cjerret, ai kulm poshtersie, ajo gjuhe e ndotur arabe degjohej edhe nga Gjergj Kastrioti, i cili qendronte krenar per veten, por plot turp per kombin e tij.
Kjo duhme e rende azie tregon se gjaku i Gjergjit eshte shuar. Kastrioti ka dale fare!
Ky eshte nje pushtim, te cilin e durojne vetem te humburit, duke perdorur turpshem sistemin e felliqur te tolerances!
Ky popull kokeulur gjithnje ka duruar, edhe pse i eshte shk*** shpirti, dhe vazhdon te duroje sepse mbetet skulpture e shemtuar e krijuar nga mjeshtrat e djallit.
Per hir te nje pushtimi, njerezit qe flasim shqip ndryshuan gjithcka, sikur shqiptari lindi se bashku me perandorine islamike!
Kjo coroditje hoxhiane, pervec Shqiperise ka pushtuar edhe Dardanine. Edhe ne Gjakove zecjerruri u shfaq si djall sundimtar mbi shqiptaret pulelagur.
Ne fakt dardanet duhet te ndjejne me shume turp sepse te pakten Shqiperia e ka nje Berat mijeravjecar, nje Durres e Shkoder, kurse dardanet shkaterruan gjithcka per t’i treguar botes se ne lindem me perandorine islamike dhe se serbi dhe cdo lloj m*** tjeter eshte me i vjeter se ne!
Kadare, per hir te miresise se tij dhe dashurise ndaj kombit, mbron tezen se shqiptaret jane europiane, por ne fakt nuk eshte aq i sigurte, kur shikon nje pjese te konsiderueshme shqipfolesish qe jane me te prapambetur se pakistanezet, kur shikon sa shume urrehet Krishterimi e Europa e Krishtere!
Shqiptaret nese do ishin europiane xhamia e hoxhe qyqja sdo kishin me vend ketu, pas largimit te perandorise islamike te djallit.
Kur nje komb humb vetedijen kombetare, kur nje komb perdhunon shpirtin e tij, kur nje komb vetezemercahet, bota e zhvilluar pranon se ska te beje me njerez dhe si rezultat na le ne harrese.
Nga Sali Anadollak Berisha nuk mund te presesh gjume te qete, sepse eshte njeri nga hoxhet zecjerrur qe dhunon te drejten e njeriut per te fjetur i qete e per t’u zgjuar shqiptar!
Por duhet qe te ngrihet populli, vecanerisht Rinia kunder kesaj murtaje jetemarrese e varrturpshme!
Nuk keni asgje per te mbrojtur, sepse jemi dhe kemi shume antivlera, por krijoni te ardhmen tuaj te re, te femijeve tuaj, o njerez!

Le te mos me kuptojne e te me urrejne mbare shqiptaret islamike, por edhe ata myslimane te ndershem. Do vije dita kur brezat do ju mallkojne, me keq se c’iu kane mallkuar deri tani.
Ishte islami i shqiptareve qe na shnderroi ne nje komb te urryer. Mbushem hambare, kamione, detra e qiej me islam pushtues dhe paguam me gjak, perdhunime e copetime.
Ne ndryshe nga e gjithe Europa, ne mes te Europes, me te fundit ne Europe. Si s’keni turp?! Si nuk ju dhimbset vetja?!

Islami per shqiptaret eshte turp nga Kastrioti, eshte turp e fatkeqesi nga historia, eshte turp nga e kaluara, nga e sotmja dhe nga e ardhmja, eshte turp nga Europa e Bota! Mjaft ketij turpi te papare, mjaft ketij mallkimi islamo-kafsheror!

Rinise:

Rinise shqiptare i bej thirrje te qendroje larg turpit kombetar. Nuk ka qene vetem faji i pushtuesve qe ne  jemi kaq poshte sot. Ju duhet ta kuptoni se jemi shnderruar ne molle sherri shume here, nga injoranca e antizoti qe na kishte mbuluar. Mos vazhdoni me traditen e pa tradite qe kemi trasheguar deri tani, por krijoni ne vetvete shqiptarin e ri, ate qe s’ka asgje te perbashket me shqipfolesin e 600 viteve te fundit.
Le te jemi ne ringjallja e Gjergj Kastriotit, shpirti i shqiptarit te paster qe ka mungese 600 vjecare.
Le te jemi ne ata qe e cliruam perfundimisht kombin tone. Le te jemi ne ata qe do marrim bekimin e pasardhesve tane.

Per hir te zotit europiano-kastriot dhe per inat te djallit osmano-islamik Clirohuni njehere e Pergjithmone!


(Vota: 22 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora