E diele, 25.02.2024, 02:58 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Pergjigje z. F.H.

E hene, 15.06.2009, 06:56 PM


Pergjigje z. F.H.


Nga Ilir Dardani

Shqiptaret kane vuajtur per fjalen e gojes. Une jam i ri dhe nuk kam qene pjesemarres i diktaturave ne Shqiperi e Dardani. Edhe nese do kisha dashur te jem komunist apo plehre e shitur te serbet, nuk ka qene e mundur. Pra, nuk arrita ta tregoj veten ne kohe lufte, por meqe sot eshte liri une do vazhdoj te them ate qe mendoj dhe qe dua te them.

Duke adhuruar ne menyre hyjnore Gjergj Kastriotin nuk kam si t’i them te zezes e bardhe. Nuk kam si te jem ndryshe pervec vetvetja. Nese me vjen turp per historine tone pas-kastriote, me vjen turp dhe s’kam pse ta fsheh!
Por nuk eshte vetem turpi! Eshte gjaku shqiptar qe ka rrjedhur si lume i cmendur, vetem per hir te gabimit fatal qe beme vete ne. Ndoshta nuk ia kishim kujt borxh varrin, por une ndjej dhimbjen e qindra mijera shqiptareve te cdo moshe dhe per kete nuk fajesoj vetem monstrat vrasese, por edhe veten, pra shqiptaret.

Jemi mesuar ne te fajesojme vetem te tjeret, por eshte koha te pranojme te metat tona.
Ne shkrimet e mia ka vetem te verteta qe i dine te gjithe shqiptaret, por qe nuk i thone, ose bejne si gomari qe shqyhej nga ujku dhe thoshte ‘’zot beje enderr’’!
Jo, nuk kemi te bejme me enderra, por kemi te bejme me nje zhgenderr te trishtueshme.
Nuk mund ta pranohet c’berja e kombit. Nuk mund te perkrahet Rexhep Qosja kur thote se gjysma e shqiptareve jane aziatike.

Po me liberalizmin e vizave c’behet? Pse Shqiperia me Bosnjen jane perjashtuar, nderkohe serbet, Kasapet e Ballkanit se shpejti do udhetojne pa viza?!

Pastrimi i kombit shqiptar fillon duke u pastruar nga Azia, pastaj e kane rradhen sllavizmat. Nuk mund te hidhemi ne shume beteja njeheresh, por pasi te mbarojme me piken me te zeze, do jete koha per pikat e tjera, te zeza kuptohet.
Egoizmi (i cili kurre s’ka qene dhe s’do jete egoizem) dhe pasioni im per nje Shqiperi ndryshe eshte dashuri per kombin tim. Ata qe nuk e kuptojne kete le te rrine ne injorancen dhe antishqiptarizmin e tyre.

Geert Wilders zuri vendin e dyte ne Holande per zgjedhjet ne Parlamentin Europian. Partia e tij eshte krijuar ne vitin 2006 dhe nese arrine qe te pozicionohet e pare, atehere kemi te bejme me ‘’lamtumire Bashkim Europian’’ per Shqiperine e Dardanine sepse mjafton qe nje vote (shtet) te jete kundra! Apo do vazhdojme te paguajme per hir te nje pushtimi!

Mjaft se nuk dua mend nga askush. Tolerenca e shqiptareve eshte e Zeza e tyre.

Une nuk dua hakmarrje edhe nese do te ishim me te forte se turqit, por dua qe shqiptaret te jene shqiptare dhe jo turq! Dua qe islami i turqve qe na e dhane me dhune e perdhunime mos te behet me pengese e kombit tim, sic eshte bere deri tani!

Nuk me vjen mire aspak kur lexoj emra te shemtuar shqiptaresh e shqipfolesish dhe ne anen tjeter mungon emri shqiptar apo edhe europian. Ne vend te Gjergj eshte Murat! Hejjjjjj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nuk u them shqiptareve ‘’vrisni veten’’, por vetem DUAJENI!!!!!!!!!!!!

Eshte koha per te hapur syte e mendjes!!!!


(Vota: 48 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora