E diele, 25.02.2024, 02:05 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Izolimi fale nje pushtimi

E premte, 17.07.2009, 06:59 PM


Izolimi fale nje pushtimi

Nga Ilir Dardani

Nese je ngushte edhe djallit mund t’i thuash je zoti im, por kur je gjere atehere djallit i thua vafsh ne epiqendren e djallit se zoti im eshte tjeterkush.

Mundohem qe ne cdo shkrim timin te mos e anashkaloj Islamin. Arsye e paarsye e fus dhe ne te shumten e rasteve nuk kam ndonje gje ‘’personale’’ kunder tij, por pothuaj ne te gjitha rastet kam gjithcka kombetare dhe i perbetuar kunder tij, ne trojet shqiptare.
Islami ne Turqi e mbare Azine qofte mire me shendet, kurse urimi im, pasioni i zjarrte eshte qe ne trojet shqiptare, ne qender te Europes, t’i keqesohet shendeti derisa te humb ekzistencen. Kjo po ndodh, por jo aq shpejt sa dua une.
Nga kjo ngadalesi shqiptaret do vazhdojne te paguajne shtrenjte, sic kane paguar me gjak e perdhunime, me shqyerje kunfinjesh e zemrash 600 vitet e fundit.

Shqiptaret se bashku me myslot e tjere te Europes, boshnjaket u izoluan, i mbajten ne kafaz sepse keto kombe apo shtete nuk kane c’te ofrojne pervec islamit dhe per kete te fundit, europianet, ka 600 vjet qe kane thene: ‘’Jo, faleminderit’’!

Shqiptaret shpeshhere mendojne se ja hodhen, e kaluan lumin me dy arrestime plakash hashashi, apo me zgjedhje qe quhen te sukseseshme kur nuk u vra njeri!
Jo jo! E keni gabim!

Europa nuk do i pranoje lehte 5-6 milion myslimane shqiptaro-boshnjake njeheresh! Ndryshe eshte Turqia, e cila rrenjet i ka ne Azi, ka fene e saj. Pra ata jane vetvetja dhe une nese do isha nje belg qe do vendoste do e pranoja Turqine, kurse Shqiperine e Bosnjen Jo! Nese boshnjaket i kane rrenjet ne Azi, po, kurse per Shqiperine qe rrenjet i ka aty ku eshte, ne Europe Jo-ja do te ishte e pa-bere-po-shme!
Pse valle? E them tani:

Perandoria islamike pushtoi Ballkanin e me gjere. Shqiptaret ne kohen e Gjergjit ishin luftetaret me te shquar kunder pushtuesit.
Heroi Kombetar i shqiptareve u quajt Atleti i Krishtit.
Gjergji iku, shqiptaret nuk munden te benin rezistence.
U hapen mijera shkolla ne Shqiperi, por jo shqiptare. Turke, greke e serbe plot por asnje shqiptare.
Asnje atdhetar qe nderroi fene nuk u shfaq derisa turqit iken.
Vetem shqiptaret nderruan fene dhe ishin injorantet me te medhenj ne Ballkan. Nuk kane histori, nuk kane art-kulture, nuk kane asgje!
Si asnje komb tjeter ne bote, shqiptaret moren emrat dhe fene e pushtuesit, ne menyre masive, dhimbshmerisht tragjike, katastrofikisht turperuese.
Sulltanit shqiptaret i bene xhami dhe luten para tij. Kisha e nje humanisteje shqiptare kundershtohet me force nga mijera shqiptare.
Femijet i pagezuan me emra vrasesish turq. Asnje Gjergj!
Per mua ky komb e ka humbur dinjitetin dhe ka turperuar edhe Europen, e cila nganjehere na flet embel para syve, por sapo te largohet qeshet vesh me vesh me kete kete popull jashtezakonisht te cuditshem.

O shqipe! A kemi paguar mjaft me kete islam?! A jeni njerez, a keni gjak, e keni meshire per veten?!
A nuk eshte koha tani, qe te gjithe se bashku t’i japim lamtumiren e fundit Perandorise Pushtuese Islamike?!!!


(Vota: 26 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora