E marte, 16.07.2024, 08:16 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Hallduposllavet e politikes shqiptare

E diele, 27.12.2009, 08:58 PM


Hallduposllavet e politikes shqiptare

Nga Ilir Dardani

Politikanet ne nje vend perendimor, sidomos ne Amerike, respektohen shume sepse punojne maksimalisht per interesat e bashkekombasve te tyre dhe sigurisht qe ne fund del i kenaqur cifti politike - popull.
Shqiptaret, me 7 milione aryse, nuk i duan politikanet sepse per ta eshte me e rendesishme te punojne per 10 milione serbe sesa per 7 milione shqiptare.
Per serbet ka punuar shume Sali Berisha kur ishte President dhe vazhdon te punoje zellshem edhe sot qe eshte Kryeminister.
Saliu President e nisi me arabizimin e Shqiperise Europiane, mbylljen e deres per Perendimoret, sidomos amerikanet, pastaj vazhdoi me perkrahjen e luftes se Serbise, duke i mbushur tanket me nafte.
Saliu Kryeminister, pervec dashurive arabe, te bekuara nga djalli, u shfaq edhe me dashuri sllave. Ishte Ministri i Jashtem i Berishes, tropojani ‘’im’’, shkrimtari i mirenjohur Besnik Mustafaj, i cili me pafytyresine me te madhe ‘’urdheroi’’ shefat e botes qe Dardanise t’i jepnin Vetem nje ‘’Pavaresi te Kushtezuar’’.
Saliu Kryeminister, i fshehur ne masken e liderit modern e largpames, sot eshte mik i madh i kombit serb, njekohesisht mik i madh i gjysmes se kombit shqiptar ne Dardani (!).
Serbia e quan te paligjeshme ekzistencen e shqiptareve ne trojet e tyre dhe vazhdon te beje gjithcka eshte e mundur kunder shqiptareve kudo qe jane.
Saliu me taksat e shqiptareve behet ‘’shpirtmire’’ dhe dhuron 400 mije Euro per nje fshat serbesh ne Dardani. Te besh mire nuk eshte keq, por ky ‘’humanizem’’ ishte me i nevojshem ne nje fshat shqiptaresh ne Dardani, sepse per komunitetin serb dhe ate turk ka kush kujdeset. Eshte Kryeministri i Dardanise, Hashim Thaci, ashtu si Miloshevici, qe serbin ne Dardani e vendos mbi shqiptaret. A po a?! Po, sigurisht! Te jesh Serb ne Dardani sot eshte nje privilegj, biles me ndihmen e Halldupit Sali eshte privilegj i dyfishte! Rrezikon qe shqiptaret te pajisen me pasaporta fallso serbe, sepse jeta per ta eshte bere teper e veshtire, kurse per serbet po lehtesohet cdo dite.
Sali Berishes i mbyten femijet shqiptare nga mungesa e nje ure qe kushton 1 mije Euro, por dhuron per serbet 400 here me shume!
Motoja e Sali Berishes eshte: ''armiku i shqiptarit eshte miku im'' dhe sigurisht qe po ecen sipas motos se tij duke na e ftuar edhe presidentin e Serbise, i cili eshte shume i zene pas politikes antishqiptare dhe ndoshta s'do vije, nga mungesa e kohes!

Gjallesa dhe Gjallesat e cmendura


Partia Socialiste i humbi zgjedhjet, por e gjen te veshtire t’i pranoje, sepse ne krye te saj ka nje gjallese te cmendur.
Gjallesa e cmendur ndiqet nga shume gjallesa te tjera te cmendura dhe krijojne kopeshtin zoologjik me kafshe nderplanetare.
Shqiptaret jane te lodhur nga tranzicioni dhe kultura antiperendimore e tyre. Gjallesa 2 metroshe e rritur ne hije, ne folezen e monstrave vrasese komuniste, nuk e pranon humbjen dhe perdor mjeranet shqiptare per te luftuar cdo hap (konkretisht cdo Milimeter se s’behet fjale qe Shqiperia te hedhe hapa!) qe Shqiperia hedh perpara.
Vetem zhgarravinat antinjerezore nuk e pranojne qe me protesta antikushtetuese Shqiperia mbahet peng dhe perforcohet imazhi islamik i shqiptareve.
Perendimi vazhdimisht udhezon qe Parlamenti eshte vendi i atyre qe jane votuar si deputete dhe jo rruget, por kafsha kafshe mbetet.

Politika e b*thes se Ciljetes

Reperat apo repistat, se bashku me tallavaistat, jane cuditshmeria e muzikes. Ne tekstet e kengeve te muzikes ''rap'' mund te gjesh fjalor prostitutash, kriminelesh etj. Arme, droge e seks plot.
Kengetarja Ciljeta Xhilaga nuk eshte nje nder yjet e muzikes shqiptare, as qe behet fjale, por eshte nje nder femrat me seksi, padyshim.
Ciljeta, per te thyer tabune e b*thes, para pak kohesh bashkepunoi me grupin ''Tingulli 3''. Ne fakt kete tabu e kishte thyer mashkulli, kryetari i partise socialisto-komuniste, Edvin Kristaq Rama, megjithate Cilit i mbeten meritat femerore.
Anetarja e Keshillit Kombetar te Partise Demokratike, kendon: ''Oh, sa kam b*then e mire/Shume di me e dridh...''.
Para pak kohesh mesova se Ciljeta kishte thene se eshte besimtare islamike dhe qe cdo here e mbane Kuranin ne cante! Kjo mendje-vogel e b*the-madhe nuk e di (sepse nuk e ka lexuar) se ligjet e kuranit jane shume te ashpra per femren dhe nese do te zbatoheshin ajo b*tha e mire mire do te behej e keqe nga thupra e pameshirshme kuranore, njekohesisht edhe pjeset e tjera te mira te trupit do goditeshin nga guret e pameshirshem kuranore.
Megjithate b*then e ke vertete te mire, Cilushja mendje-vockel.

Stalla pranon edhe gjallesat qe flasin

Ne si komb kemi problem madhor islamin e pushtuesve osmane, per te cilin shqiptaret e humbur po sakrifikojne shume, sic e kane bere pergjate historise.
Kane sakrifikuar dhe kane perfunduar ne ferr, por eshte koha qe sakrifica te turpshme antishqiptare mos te kete me dhe kopete qe ngrejne prapanicen lart, ne mes te rruges, te futen neper stalla.
Nese per ata qe nuk duan lashtesine e paster, heroin kombetar, te ardhmen dhe
dinjitetin njerezor, eshte normale kjo cthurje, nuk do te thote se eshte normale edhe per shqiptaret e vertete me gjak Kastriot.
Jane te papranueshme aktet e tufezimeve neper rruge, duke ja nxire cdo dite e me shume fytyren kombit tone. Shqiptaret, jo shqiptare tufezimesh islamike, heshtin sepse nuk jane ne gjendje te krijojne ne vetvete Rilindasin, i cili do e ringjallte Krenarine Shqiptare, e cila mendohej se ishte ne gjume dhe jo se kishte vdekur...!!!

Disa vargje nga Konica i Madh:

Flamuri

Skenderbeu kur jetonte
Shqipëria lulëzonte.

Ishe e fortë, ish e zonjë
Kish në flamur një shqiponjë

Një shiponjë me dy krerë
Ai lirisht hapej në erë.

Kur armiku na vërvitej
Flamuri i kombit ngrihej

Gjëmonin një mij trumbeta
Suleshin treqind mij veta.

Derdhjin gjakun si të marrë
Që të mbaheshin Shqipëtarë.

Derdhjin gjakun pa peshuar
Për flamunrin e bekuar.

Po trimat shkuan përjetë,
Shqipëria mbet e shkretë

Trimat shkuan edhe vanë
Kordhët po ndryshken mënjanë.

Kordhët ndryshkën e në baltë
Na ra flamuri i naltë!

Na ra flamuri i naltë
Mbeti e u kalb në baltë!

Sot kan dalë ca zuzarë
Që ulërtinë shqipëtarë,

Po këtë emër e lanë
U bashkuan me aganë

E punojnë nat’ e ditë
Që të mebtemi pa dritë,

O zuzar, o tradhëtorë
Ne na bëjtit shërbëtorë,

Na e vuatlitë lirinë
E na shkeltë Shqipërinë.

Rrëmbyet e po rrëmbeni
Gjith se ç’patmë e se ç’kemi!

Po mjaft! Koha ësht afër,
Kur të ndizet luft’e ashpër,

Lufta tri her’e bekuar
Që na ka pët të shpëtuar,

Jo luftë kundrë Turqisë,
Jo kundrë mbretit Shqipërisë,

Po luftë për ca zuzarë
Që u lindnë shqipëtarë

E, armiq të Shqipërisë,
I fryjnë dritës së lirisë,

S’na lënë dhe ne të tjerët,
T’dalim nga gjum’ i errët,

Po ç’dëgjojnë ven’ e thonë,
E ç’shohin e tradhëtojnë

Eshtë turp prej kësi krimbash
Të mundohet një komb trimash!

Ngrehuni, o shqipëtarë,
T’i shtypim këta zuzarë!

Anadollaku në mësallë

Ka ndenjur si një ka
Po ha edhe po ha,
Shembet me pilaf,
Fryhet me hoshaf;

S`ka kohë të flasë
Hedh sa të pëlcasë:
Llop një bakllava,
Llop një hallva,
Llop një revani,
Llop muhalebi.

Thërret: -Hiç jemedum!
- O burra, bre dudum!
Kërkon një syltjac,
Porosit një kulaç,
Rrëmben një bugaçe,
- Të rrëmbeç një kopaçe!
Të tërë për një darkë,
Të tëra në një barkë!

Kur lodhet sa nginjet,
Pushon e shtrihet
Shtrihet dudumi
Dhe na e zë gjumi.

Nesër kur të zgjohet
E, me "bismil-lah",
Prapë pilaf
E prapë hoshaf.
"Qebap boll-boll
Koxha Anadoll!"

More dudum kokëkungull
Gojëbuall e barkrrumbull
Thuamë, të rëntë pika!
Ç`të duhet ty politika?
Hiq, more dudum dorë, hajde
Të të kllasem në një kade
Plot me mjalt`e me reçel
Ha pi e kurre mos del.


(Vota: 23 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora