E marte, 05.12.2023, 02:23 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Eshte mire te jesh serb ne Serbi, Europe, por...sidomos ne Dardani!

E enjte, 12.11.2009, 07:18 PM


Eshte mire te jesh serb ne Serbi, Europe, por...sidomos ne Dardani!

Nga Ilir Dardani

Ka me mijera familje shqiptare jashte Dardanise qe nuk kthehen ne vendin e tyre sepse shtepite u jane djegur nga Serbet. Por ky fakt i dhimbshem nuk e skuq aspak Thacin, i cili eshte bere vegel e europianeve pro-serb.
Te jesh serb ne Dardani ke privilegje: te ndertohet shtepia, te dhurohet traktor per te punuar token, ke ndihma Speciale ekonomike, te viziton kryeministri i Dardanise dhe te sjell plot dhurata, etj. etj. Dhe cfare duhet te beje nje serb per t'i siguruar keto privilegje? - Hic: nese ka mundesi te humb pak minuta nga koha e tij per te hedhur nje vote. Por edhe nese nuk e ben shtepine e traktorin do e kete, sepse nuk eshte shqiptar, si Thaci, por serb i ardhur si turqit, si pushtues. Jo ne pak raste Shqiperia eshte bere Parajsa e Pushtuesve, por nuk mund te vazhdojme me!

Te jesh serb ne Serbi nuk eshte aq mire sa ne Dardani, por ke perkrahjen e Europes.
Europa e hapi deren per serbet, malazezet e maqedonet. Liberalizimi i vizave do te behet brenda ketij viti.
Eshte teper ironike kur zedhenesja e Parlamentit Europian thote: ''Liberalizmi i vizave do te jete Dhurate per Krishtlindje per qytetaret e Ballkanit''!
Edhe myslimanet shqiptare do e pranonin kete dhurate, por...!

E kush jane keta ''qytetare''?
Vrases te papare ne historine e re europiane. Pervec ushtrise e policise, u bashkuan edhe dhjetra mijera civile serb per te vrare shqiptare. Ata qe nuk vrisnin, nga mungesa e armeve, plackisnin e terrorizonin ne te gjithe menyrat e mundshme popullin e pafajshem e te paarmatosur.
Njerezit e zinje te Malit me te njejten ngjyre ishin pjese e barbarise serbe, sic kane qene historikisht. E njohen Dardanine te detyruar nga te tjeret, edhe pse njohja kurre nuk mund te jete nje ''nder'' qe i behet Dardanise, por vetem dicka normale qe duhet ta beje cdo shtet normal.
Banoret e shtetit te paemer, ose me emrin e vjedhur ne Greqi, nuk e kane ndalur akoma gjenocidin. Edhe sot kerkojne ta shuajne shqiptarin ne trollin e tij, plus edhe te vjedhin gjithcka me vlere kombetare shqiptare, kjo behet edhe me ndihmen e islamikeve te shumte ne ''Maqedoni''.

Nuk dua te ndalen kete here te Islami, por do them vetem qe: ESHTE TURP, TRAGJEDI DHE IZOLIM PER KOMBIN SHQIPTAR, prandaj ata qe nuk e duan Turpin, Tragjedine dhe Izolimin ''dalengadale me shpejtesi'' duhet te veprojne...!

Thaci e Sejdiu jane dorezuar ne kohe paqeje. Eshte dezertim qe i behet ushtrise paqesore per te ndertuar te sotmen e te ardhmen e nje populli te supervuajtur.
Miqte e vertete te shqiptareve e kane perkrahur dhe do e perkrahin popullin tone, prandaj keto statujat qe qeverisin duhet te ngrejne zerin kur behen padrejtesi, kur ne Dardani harxhohen fonde marremendese per pakicat serbo-turke dhe injorohen 2 milione shqiptare, me bekimin e pro-serbeve euro-sllave!


(Vota: 21 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora