E shtune, 09.12.2023, 08:54 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptaret, ky komb pa dinjitet!

E shtune, 28.11.2009, 06:55 PM


Shqiptaret, ky komb pa dinjitet!

Nga Ilir Dardani

Sulltan Murati ishte prijes i ushtrise pushtuese osmano-islamike. Sulltan Murati dhe Sulltanet e tjere shuan shume jete shqiptaresh. Pra, ishin vrases dhe vrasesi dhe dhunuesi i lirise se tjetrit nuk mund te jete kurre shenjt, por vetem djalli me c’njerezor, bir i superkurves, i cili per shqiptaret e mjere eshte zevendesuar me Zotin. Shqiptaret besojne ne pushtues, vrases e bij kurvash. A ka ndonje popull me te mjere ne rruzullin tokesor?! Nese jam gabim te me falni per injorancen, por une nuk di te ekzistoje nje popull i tille!

Ili Vlora ngriti flamurin e Gjergj Kastriotit.
Gjergji Kastrioti ishte dhe mbetet shqiptari me i madh pergjate historise, i cili luftoi kunder Sulltan Muratit duke mbrojtur popullin  e tij.
Ili Vlora shpalli pavaresine e Shqiperise duke i dhene fund trishtimit islamiko-osman.
Ishte Sulltani qe mohohej me te drejte sepse ishte djalli gjakpires i kombit tone.

Ishte Kastrioti qe nderohej me te drejte sepse ishte Shenjti i Kombit Tone.

Ekzistenca e xhamive me emrin e Sulltan Muratit ne trojet shqiptare eshte poshterimi me i madh qe nje komb mund t’i beje vetvetes.
Sulltan Murati eshte Miloshevici Antik, por shqiptaret ortodokse nuk kane rene dhe nuk do bien ne nivelin turperueshem te ulet sic kane rene myslimanet shqiptare. Miloshevici eshte si Sulltani, nje monster qe nuk do te shenjterohet ndonjehere, por do te mbetet pergjithmone faqe e zeze, burim gjarperinjesh helmues, varri i shqiptareve pa dallim feje, moshe e gjinie.
Benito Musolini ishte nje diktator tjeter pushtues, por si ortodokset as katoliket nuk i kane ngritur kishe qe te falen ne te, sepse lajthitjet e tilla jane prone e nje komuniteti te vetem, qe fatkeqesisht eshte me i madhi (jo ne Shqiperi) ne trojet tona.

Tolerence?! Duhet te jesh teper i mjere te tolerosh xhamia pushtuesish. Duhet te jesh i verber, pa tru, shkerdhat e shpirtshitur te mos dalesh ne mbrojtje te Heroit Kombetar Gjergj Kastrioti. Nuk ka poshterim me te madh per heroin tone se kjo xhami dhe kete duhet ta kuptojne te gjithe shqiptaret qe kane gjak shqiptari. Nese shqiptaret myslimane jane gjakprishur te perzier me anadollakizem, atehere kane te drejte te mbrojne baballaret e tyre, kane te drejte te vazhdojne te sundojne ne kete vend kanceroz - pasi shkeli kemba e tyre, apo pasi vdiq Kastrioti - ora e shqiptareve.

Andej ngren prapanicen lart ne xhamine e Sulltan Pushtuesit dhe ketej ngren Flamurin e Gjergj Kastriotit! Jo, shqiptaret qe kane gjak shqiptari duhet te zgjedhin vetem Flamurin e Clirimtarit. Gjakanadollaket le te Anal-izohen me Sulltanin sepse ndoshta shumohen ne menyre anti-biologjike, duke i dhene fund ‘’mitit’’ gjini te ndryshme!

Krenohem me shqiptare te tipit Gj. Kastrioti, I. Rugova, G. Bojaxhiu, I. Kadare, Gj. Fishta,  H. Prishtina, A. Ramadani, A. Podrimja, K. Zylo, A. Papamihali, Gj. Kabashi, B. Ymeri, V. Kurtishi, A. Mustafa, N. Aliu, Gj. Keka, S. Hasanaj, Xh. Bezhi, Gj. Mehaj, M. Saneja, E. Xhemo, A. Xhaferi etj., por keta nuk mjaftojne qe te me bejne te ndjehem krenar qe jam shqiptar sepse shumica e popullit tim eshte komplet e kunderta e tyre.

Perballe nje te huaji skuqet njeriu kur prezanton vendin e tij - kombin islamik te Europes! Ngado qe t’i biesh nuk do mjaftojne Kastriotet. Nuk ka turp me te madh se te thuash ‘’vellezerit e mi sapo festuan bajramin ne xhamine e pushtuesit sulltan murati’’ dhe se ‘’populli im u tregua me paheroiku ne kohen e pushtimit osmano-islamik, duke u shnderruar ne dhi e zeze, duke mohuar emrin e tij, kulturen e tij, zotin e tij, edhe pas clirimit zyrtar nga ky perbindesh’’.
O njerez, a jeni Njerez, a e kuptoni se c’drame eshte kjo?!

Ish Presidenti Moisiu per te shmangur skuqjen ne Oksford thoshte ‘’shqiptaret jane formalisht myslimane dhe po t’iu besh nje dush do shfaqen te krishtere’’. Kjo eshte e vertete deri diku, te pakten tek shqiptaret e Shqiperise, por nga ana tjeter shfaqet turpi normal e i pafajshem i nje presidenti qe perfaqeson kombin me te cuditshem ne Europe e Bote.

Prishtinalite, te cilet luftes se Dardanise per Clirim i dhane pak, nuk i shqeteson aspak fakti se jane qytetare te vetem te botes qe luten ne shtepine e djallit. Intelektualet e ketij qyteti joheroik (si Tirana) heshtin edhe pse e shikojne se dalengadale krimbi islamik do i haje zemren ketij qyteti e Dardanise mbare.
Mungesa e frymes perendimoro-shqiptare u ndie edhe ne vitet e Rilindjes Kombetare, ku munguan poetet e intelektualet, sepse ishin te dhene pas halldupizmit, sic jane edhe sot. Jo rastesisht, edhe pse i perkisnin pakices, shumica e frymezuesve te lirise dhe perparimit i perkiste komunitetit te krishtere, Katolik e Ortodoks.
Qe myslimanet ishin shume te dhene pas pushtuesit osmano-islamik e tregojne emrat turperisht te ulet,  thua se je ne Irano-Arabine e Azise dhe jo ne Arberine e Europes! Si mund te c'rrenjoset emri dhe mbiemri i shqiptarit, si mund te shuhet fisi?!

Shqiptare! Islami qofte mire ne Turqi, Arabi e kudoqofte pervec tokes Arberore. Islami per shqiptaret perfaqeson nje turp e tragjedi te shifrave qe nuk numerohen dot.
Shqiptare, nese jeni Shqiptare refuzojeni xhamine e djallit murat sepse jeni duke vrare gjakun tuaj, jeni duke perdhunuar ne menyren me te peshtire historine, kombin dhe veten tuaj.
Mos e vazhdoni traditen e shume hoxhallareve, te cilet urrenin Flamurin e Atletit te Krishtit, gjuhen shqipe, te cilen e urreni edhe ju brenda shtepise se djallit. Mos e urreni dhe mohoni kombin tuaj, si shume hoxhallare!
Jo me emra aziatike, jo me nderim vrasesit tone, jo me skllaveri, jo me djall, por vetem zot…edhe per shqiptaret…!

Hidheruar islamin te gjithe anadollakeve shqipfoles te sulltan muratit.
Gezuar Flamurin te gjithe Shqiptareve te Gjergj Kastriotit.


(Vota: 51 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora