E hene, 04.12.2023, 10:24 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: As në ëndërr nuk e shikoj Ilirinë

E shtune, 07.11.2009, 08:01 PM


As ne enderr nuk e shikoj Ilirine

Nga Ilir Dardani

Dy ushtri ne Iliri. Njera ka ardhur per te vrare lirine e tjetres. Gati per beteje. Gjergj Kastrioti, Atleti i Krishtit, ne krye te shqiptareve e Sulltan Murati ne krye te osmano-islamikeve nga Azia. Toka arberore eshte gati per t’u mbuluar me gjak. Shqiptaret jane gati te vdesin ne token e tyre per lirine e tyre. Osmanet jane gati te vdesin per skllaverine e shqiptareve.
Osmanet erdhen shume e u kthyen pak. Sorrat urine me mish aziatik e shuan.
Edhe shume vellezer te Gjergjit u vrane. Vellezerit e Gjergjit dje e ish vellezerit e Mahmutit te sotshem.
Tradheti e poshter kombetare, qe do te paguhej me gjak te rende pergjate shekujve.
Zoti asnjehere nuk do e falte kete mekat monstruoz te shqiptareve. Te dalesh kunder zotit dhe te mbrosh djallin do te thote bashkepunim me djallin per te asgjesuar zotin. Ky akt barbar shqiptaret i la vetem ne kete bote, pa zot. Vellezerit e mi shqiptare nuk kane me zot, sepse nuk ka disa zotra, por vetem nje, te cilin ne menyren me te pabesueshme e mohuan.
Sot ata qe nuk e mohuan zotin, por mbi te gjitha nuk mohuan kryetrimin e tyre, Gjergjin, falenderojne ish vellezerit e tyre qe u treguan te meshirshem duke mos i shuar, nga qe ishin shumice! Eh bote e cmendur! Eh perce e mjere qe m’ja sharrove trurin e zemren shqiptarit tim!

Sot nese je nga Azia por fati te ka sjelle ne Europe eshte ok, por nuk eshte ok nese ti ke qene europian por ke tradhetuar vetveten dhe je bere aziatik.
Eshte turp qe kalon permasat e cdo turpi. Kurva, tradhetarja e bashkeshortit eshte njeri jashtezakonisht i ndershem. Prostituta eshte tmerresisht e nderuar!

Shqiptaret vrane zotin, njekohesisht edhe Heroin e tyre dhe shekujt u veshen me sulltanizem. As respekti me i vogel nuk ekzistonte ne Europen anti-sulltane, por prape e ruajten nje cope Shqiperi, nderkohe copat e tjera u hodhen ne shesh dhe qente me te shkathet hengren edhe kockat duke fshire gjurmet e ekzistencen pergjithmone, te nje kombi thellesisht europian.
Sot prapanice-perpjetet mburren se jane shqiptare kur nuk kane as me te voglen ide se cdo te thote te jesh shqiptar. Shqiptari nuk eshte ky, i veshur me turp e c’burreri shekullore. Shqiptari nuk ha buke e turp hallve. Shqiptari nuk jeton ne hijen e rende, arome-ndyre te pushtimit. Shqiptari nga Bajram fallso-turpi behet Gjergj origjinalo-nderi. Shqiptari derisa te behet shqiptar nuk do te jete kurre shqiptar, sado te vetegenjehet me flamuj krenarie te shpifur.

As ne enderr nuk e shikoj Ilirine. Djalli edhe disa sekonda enderr na i mori.

Shumica e ketij kombi qe quhet shqiptar nuk do guxonte t’i dilte perballe Gjergj Kastriotit, te cilin e ringjallen nje grup i vogel burrash te medhenje pas 400 vjetesh.

Nese Gjergji do te ringjallej ne Kruje a Diber do te largohej me te shpejte ne kerkim te shqiptarit te tij, ne kerkim te gjakut te tij, sepse sigurisht nuk do e besonte se vellezerit e tij jane orientalizuar dhe fituar nje duhme te rende trupore e historike.
Prishtina ne asnje menyre nuk do i dukej shqiptare, por vetem Anadoll, ku Sulltan Murati ka xhami e tyrbe!
Pasi te kerkonte ne te gjithe boten dhe pasi ky kerkim te ishte pa rezultat, Gjergji do te pikellohej ne maksimum nga shuarja e rraces arberore, do te shikonte nga qielli e do thoshte: ‘’pse o zoti im me qite fare’’! Zoti me keqardhje do te thoshte: ‘’Biri im, me vjen keq por pasi u largove ti mua me vrane vellezerit e tu dhe nuk ekzistoj me per shqiptaret, ne te njejten kohe vrane edhe vetveten’’.
I traumatizuar do te largohej nga ky ferr me mungese shqiptaresh per ne parajsen e tij te pergjithmonshme.

Ish-shqiptaret nga ferri do te kerkonin parajsen, por do te ishte vone sepse parajsa kerkohet vetem nga jeta.

Ah sikur ta shikoja edhe nje here Ilirine e Gjergjit ne enderr, qofte edhe 10 sekonda!


(Vota: 39 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora