E merkure, 06.12.2023, 03:51 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Baze, Taci dhe Gazetari

E hene, 16.11.2009, 07:57 PM


Baze, Taci dhe Gazetari

Nga Ilir Dardani

Meruci dhe Gazetaruci

Nuk ishte hera e pare qe pas rrahjes Mero Baze fton gazetaret dhe shkon ne spital dhe nuk mendoj se do te jete e fundit. Edhe nese cdo dite do e rrahnin nuk do te cuditesha. Shpifja eshte me e rende se grushtat! Vetem Bazen rrahin sepse eshte nje specie e papare me median shqiptare.
E kane rrahur me shume se dy here, por qe jane bere publike vetem dy raste, qe sipas tij lidhen me politiken.
Heren e pare e zhdepi nje socialist, kur Merua ishte gati te jepte edhe jeten per Sali Berishen. E? E dashuronte Salen, por me shume dashuronte nje mandat si deputet i PD-se, te cilin nuk e fitoi nga vota e popullit.
Nuk mund te kalohej pa pak humor ai rast, kur egresori dhe viktima bene gare se cili shkon me shpejt ne polici per te denoncuar njeri - tjetrin.
Heren e dyte do e leshonte pa ndienja nje biznesmen (apo truprojat e tij), te cilin Baze e kishte akuzuar e poshteruar ne te gjithe menyrat qe te mundeson liria e tepruar gazetareske.
Une jam per lirine e fjales sepse nese do kisha jetuar ne diktature do kisha vdekur para kohe.
Por ne asnje menyre nuk jam per Shpifjet, te cilat Mero Baze i perdor cdo dite ne gazeten e tij, per te sulmuar shqiptaret e ndershem, intelektuale e punetore.
Ka krijuar nje rubrike te vecante ‘’Antena Brenda Familjes’’, ne te cilen nuk le njeri jo-socialist pa pergojuar.
Mero Baze eshte i njohur si shpifes ordiner. Dimplomen e ketij profesioni te ndyre, te cilen ai dhe disa gazetaruce te tjere e quajne ‘’gazetari investiguese’’, e ka fituar qe ne kohen kur PD ishte opozite.
Nuk ka lene njeri te medias pa pergojuar dhe ka perdorur shpifje te panumerta per shumicen e gazetareve te Shqiperise, por edhe Dardanise. Eshte teper ironike kur shikon se sot e mbrojne duke e bere ‘’hero te fjales se lire’’ ata qe jane sulmuar e poshteruar  pa te drejte nga Baze. Shqiptaret kane te drejte kur thone qe ‘’duhet t’i q*** nenen te te thote babe’’!
‘’Ka shpifur me pare dhe ka qene totalisht i poshter’’ - thone gazetarucet – ‘’por sot ka te drejte ‘’!
Baze nuk e meritonte te gozhdohej nga grushtat, meqe jemi ne kohe moderne, por te gozhdohej nga drejtesia. Taci dhe qindra e mijera shqiptare te tjere qe perballen me shpifjet e Bazes duhet t’i drejtohen drejtesise. Heshtja, injorimi apo grushtat nuk e ndihmojne ate qe nuk e ze gjumi nga shpifjet e kryeshpifesit me te madh qe ka njohur kombi shqiptar pergjate historise.
Kjo makine shpifese duhet ndalur dhe kete e ben drejtesia. Kjo fantazi e mjere duhet ndalur dhe eshte krejt e lehte: Per shpifjet ka demshperblime, te cilat Bazes ja mbyllin gojen dhe merr edhe mallkimin e femijeve te tij duke i lene edhe pa buke.
Te gjithe e njohin Bazen dhe ‘’pas kuintave’’ te gjithe kane nje mendim te njejte mbi te, por ju mungon guximi njerezor, sepse jane te shitur te politika, per t’i dhene Meros ate qe meriton.
E gjithe media e majte fajeson Sali Berishen sepse Taci i jep disa grushta Bazes. Taci u shpall person ne kerkim dhe kaq mund te beje ne cast shteti. Pastaj vjen dorezimi apo arrestimi. Mero Baze nuk eshte zoti, por vetem nje shpifes i pashoq dhe nuk ka pse alarmohet opinioni publik mbi kete ngjarje ‘’personale’’, kur cdo dite ka ngaterresa e vrasje mes shqiptaresh.
‘’Rrahje per shkak te detyres’’ – thone, por harrojne se Mero Baze nuk eshte gazetar, por vetem nje shpifes ordiner. Nuk ka profesion legal ne Shqiperi qe quhet ‘’shpif’’.
Kjo eshte ‘’rrahje mbreselenese per shkak te shpifjes’’.
Nuk eshte ngaterruar qeveria me Bazen, por shtetasi Rezart Taci me shtetasin Mero Baze. I pari ka mbrojtur personalitetin e tij nga shpifjet ordinere, edhe pse ne menyre primtive, kurse i dyti ka marre denimin e merituar, edhe pse ne menyre primtive.
Qeveria eshte treguar tolerante deri ne injorance duke e lene plotesisht te lire shpifjen. Vete Berisha ka urdheruar qe asnje gazetar mos te gjykohet kur shpife, duke i lene hapesire te plote fantazise se mjere te bazeshes e te bazeshave te tjera.
Baze drejton nje nga gazetat e panumerta ne Shqiperi dhe ‘’Tema’’ eshte nje nga gazetat me tirazhin me te vogel.
E c’faj kane qytetaret qe nuk kane gazeta, te mos indinjohen kur injorohen nga shtypi e shteti. E rrahen shpifesin Mero Baze edhe nje here dhe u be nami! Por nuk behet nami kur vriten shqiptaret e pafajshem ne qender te qyteteve!
Megjithate nuk mund te presesh shume nga media shqiptare, e cila padyshim qe eshte media me palaco ne bote. Ne asnje vend te botes, qofte edhe ne ato afro-arabe, media nuk eshte e shitur deri ne palc si ne Shqiperi!
Ne asnje vend te botes nuk gjen si gazetat ‘’e pavarura’’ kurva te politikes si ‘’Shekulli’’, ‘’Gazeta Shqiptare’’, ‘’Tema’’, si dhe gazeta e djathte ‘’Gazeta 55’’.
Gazeta Tema eshte fabrika me e poshter e shpifjes ne mbare mediat e botes. Kjo redaksi e felliqur nuk ruan asnje norme njerezore, duke abuzuar edhe me femije e gra te pafajshme.

Gazetaret ankohen per mungesen e lirise ne media, por realiteti eshte ndryshe. Ne asnje vend te botes perendimore nuk do te heshtej nga trillimet e te pafytyrit Baze. Liria ne media 4 vitet e fundit ka qene cmendurisht maksimale dhe per te vertetuar kete mjafton shembulli i poshter i gazetes Tema.
Kurse brenda medias eshte ceshtje tjeter: Drejtori ose Kryeredaktori vrasin realen duke bere tifozllek per shpifjen, gje qe te mundeson ndihmen per liderin e partine e preferuar.
Liria e gazetareve jo-shefa mediash eshte cenuar nga vete media dhe jo nga shteti. Asnje gazetar apo publicist qe eshte i punesuar ne nje media nuk guxon te shprehe mendimin real te tij, por duhet te zbatoje urdherat e mendimet e punedhenesit te tij. Keshtu ishte edhe ne diktature: Nese doje te jetoje duhej te shkruaje mendimet e te tjereve, larg realitetit shoqeror e personal.
Sali Berisha duhet te mbroje gazetaret e ndershem, te cilet nen presionin e mbetjes-pa-buke jane te detyruar te vrasin etiken e profesionit te tyre.

Mero Baze eshte edhe burre i martuar, eshte edhe baba dhe nuk as turpin me te vogel kur i shkon gruas dhe femijeve i zhdepur ne shtepi.
Nese rrahja do te ishte drejtesi Baze do rrahej ne cdo lindje dielli, por edhe ne ditet me shi. Rrahja mbetet primitive, edhe pse Baze te detyron.

Hidheni ne gjyq te gjithe ju qe jeni bere viktima te shpifjeve te tij, pastaj dalengadale kjo makineri e cmendur shpifjesh do ndryshket deri ne mos-ekzistence.

Rezart Taci

Une e njoh si biznesmen te suksesshem qe sadopak eshte edhe human, por jo aq sa duhet!
Taci harxhon Miliona Euro per te sjelle ekipin e famshem te futbollit, Milanin, klubin me te suksesshem ne Europe pas Realit te Madridit. Premton se do te shpenzoje Miliona te tjera per te sjelle edhe Realin!
Ky xhest mendoj se eshte nje nder cmendurite me te medha qe mund te beje nje shqiptar qe jeton ne Shqiperi, mes varferise ekstreme!
Shqiptaret kane TV dhe mjaftohen me Milanin. Shqiptaret kane nevoje te ushqehen e shkollohen dhe jo per te pare yje futbolli dhe per t’i hyre injorances enderrimtare.
Me Milionat qe shpenzon me futbollistat e huaj (te pakten te investonte per futbollin e vdekur shqiptar!) do te fitonte bekimin e Nene Terezes.
E pse mos ta kaloje kufirin shqiptaro-shqiptar dhe te ndihmoje femijet e deshmoreve te kombit ne Dardani?!
Jane leket e tij dhe ka merite per suksesin e tij, por qe te jesh biznesmen i suksesshem nuk do te thote qe je edhe njeri i tille.
Luksin ja ke siguruar vetes. Ndihmoji shqiptaret e varfer dhe jo milionierin Ronaldinho Inzaghi-n!

Taci duhet te dale nga burgu sepse nuk eshte kriminel. Le t’ia paguaje pak para Bazes, per grushtat, te mbyllet kjo histori dhe te filloje nje tjeter: gozhdimi i shpifjes nga drejtesia! Baze sigurisht do te jete martiri i pare!

P.S. Po me islamin cdo behet? Duhet te ike sa me shpejt qe te jete e mundur dhe per kete duhet ndihma e te gjithe shqiptareve me gjak shqiptari!(Vota: 12 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora