E shtune, 13.07.2024, 07:53 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Kafaz

E diele, 20.12.2009, 08:58 PM


Kafaz

Nga Ilir Dardani

Historia e shqiptareve ne 600 vitet e fundit nuk shkruhet me germa te arta. Islamizimi masiv i shqiptareve ishte nje veper makaber nga e cila sigurisht do te humbnin gjithcka pergjate historise. Kjo veper e kobshme gjithnje do na mbante larg Kontinentit Natyral dhe shqiptaret do te konsideroheshin si mish i huaj ne trupin europian.
Ne epoken moderne do te ishte ish-presidenti Berisha qe do na largonte nga Perendimi duke na anetaresuar ne Konferencen Aziatiko-Islamike, i frymezuar nga bindjet halldupe, personale e familjare dhe jo ato kombetare.
Myslimane dhe te edukuar kryesisht ne vendet islamike ishin vellezerit Frasheri, por per asnje cast nuk e deshen fatin e kombit te tyre te shkruhej me germa te pakuptueshme, kobzeza arabe. Pas vellezerve Frasheri te gjithe intelektualet dhe atdhetaret e vertete do te kerkonin nje Shqiperi Europiane: Ismail Vlora, Hasan Prishtina, Luigj Gurakuqi, Faik Konica, Fan Noli, Isa Boletini, Gjergj Fishta, Jusuf Gervalla, Ibrahim Rugova, Fehmi Agani, Azem Hajdari deri tek kryeintelektuali i sotem Ismail Kadare e plot te tjere, por pa harruar edhe problematikun Ahmet Zogu dhe te gjithe Klerin e Krishtere.
Gjithcka mund te donte shqiptari, por ne asnje menyre afrim nga bota problematike. Berisha ishte vazhdues i mesimeve te Partise se Punes dhe Sulltanit dhe mbajti distance me Ameriken, e cila na hapi krahet si asnje shtet tjeter, por qe nuk perfituam sepse ne krye te vendit ishte nje anadollak.
Levizjet e para te Ibrahim Rugoves, ndryshe nga Sali Berisha, ishin drejt Perendimit. Ishte Perendimi qe i solli Lirine Popullit te Ibrahim Rugoves.
Pas 20 vitesh pa komunizem zyrtar, shqiptaret vazhdojne te qendrojne ne kafazin e Enver Hoxhes, fale Sali Berishes, Fatos Nanos, Edvin Rames dhe mbare atyre qe e drejtuan kete vend per dy dekadat e fundit.
Eshte e pafalshme per politikanet tane ‘’liridashes’’ kur shikon liberalizimin e vizave per agresoro-vampiret serbe. Serbia nuk kishte vetem nje Miloshevic, por kishte qindra mijera te tille, apo edhe miliona, te cilet sot jane te lire fale politikes se vendit te tyre dhe bindjeve europiane, duke iu pershtatur kohes.
Politikanet tane me ne krye Sali Efendi Berishen, por pa harruar edhe Kukullen e Shemtuar Bakeq Topin, gjithashtu edhe Psikopatin Edvin Komunist Rama, nuk i pershtaten kohes dhe nuk japin asnje mesazh te kohes per popullin e tyre, duke qene se edhe vete jane kryeanadollake apo kryekomuniste.
Ndryshe eshte ceshtja e Dardanise, e cila eshte vetem 2 vjet shtet, edhe pse para Serbise cnjerezore e meritonte lirine. Por edhe ne Dardani, perderisa jane shqiptare, nuk ndjehet mungesa e anadollakizmit dhe komunizmit.
Shqiptari nga padituria nuk e heq asnje milimeter perce arabe, per te shfaqur Ilirin e Paster, per hir te lirise se tij, per hir te sakrifices vetemohuese te shqiptareve me gjak shqiptari. Serbi politikan dhe qytetar di ta luaje lojen dhe i pershtatet kohes dhe gjeografise ne te cilen ndodhet, kurse shqiptari me gjithe osmanlliqet e tij primitive kerkon hyrjen ne shtepine e Antiosmaneve!
Europa gjithmone do kete arsye qe te mos hape dere per shqiptaret. Fakti qe na lane ne fund, se bashku me shtetin tjeter islamik, tregon shume.

Poltikanet shqiptare jane antishqiptaret me te medhenj, por antishqiptare jane edhe shqiptaret ne pergjithesi, here nga injoranca e here nga gjaku i prishur.
Fale shqiptarit ne jemi dhe do te jemi te paret…nga fundi!

P.S. Nje tjeter viktime nga mungesa e ures se nje perroi! Zot c’tmerr!
13 vjecarja Enkelejda Memushi nga nje fshat i Vlores nuk jeton me sepse shteti i Shqiperise me president bamir topin e kryeminister sali berishen nuk ndertoi nje ure kalimtaresh 5 metra te gjate e 1 meter te larte, e cila mund te ndertohej me me pak se 1 000 euro! Eshte rasti i katert qe femijet humbasin jeten ne te njejtin vend, por qe nuk eshte i mjaftueshem per te alarmuar kete kope banditesh, keta monstra te politikes shqiptare.
O Monstruoze, sali berisha e bamir topi, ndertojeni kete ure dhe disa te tjera para se te mbyten femije te tjere.
E
ngjell i vogel qofsh prane zotit, kurse ata qe te moren jeten ne nje moshe kaq te re i perpifte ferri.

P.S.2. Kushdo qe pretendon te mbroje politikanet tane nuk do kete asnje fakt, por do tregoje injorancen e shpirtzezesine e tij. sali berisha, fatos nano, bamir topi e edvin rama po marrin me shume jete se edhe vete diktatori enver hoxha, njekohesisht jane edhe kryegrabitesit e pasurise se popullit te varfer shqiptar.


(Vota: 39 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora