E premte, 01.12.2023, 04:17 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Kukuvajkat

E diele, 04.10.2009, 05:45 PM


Kukuvajkat

Nga Ilir Dardani

Gjergj Kastrioti eshte strategu, luftetari dhe atdhedashesi me i madh i historise boterore. Nga nje popull i vogel me nje ushtri te vogel triumfoi kundra fuqise me te madhe te kohes. Eshte Shqiptar.

Gonxhe Bojaxhiu eshte humanistja me e madhe e te gjitha kohrave ne shkalle boterore. Ajo lindi miresi dhe deri ne sekondin e fundit te jetes u gjend prane njeriut ne nevoje. Eshte Shqiptare.

Ismail Kadare ka shume vite qe eshte ne listen e vogel te shkrimtareve me te medhenje te botes. Sikur Kadare te ishte bir i nje kombi te madh (dhe pa njolla, sepse kombi yne ka shume njolla te zeza) do e kishte fituar me kohe Nobel-in. Megjithate ka fituar cmimin e dyte (dhe te trete) me te rendesishem ne bote dhe nese do te gjykohej arti dhe jo kombi te cilit i perket, do te ishte boterisht shkrimtari me i mire i botes. Kadare eshte shkrimtari me i mire i botes. Eshte Shqiptar.

Islami! E?! Islami pra! Islami eshte kryearmiku i koloseve tane, sepse nuk perfaqesojne vjetersi te kalbur islamike, por jane qyteterimi modern, jane liria, humanizmi dhe dija e botes perendimore.

Meqe jemi ne muajin e Ramazanit..., me falni, meqe jemi ne muajt e madherishem (vetem muajt e injorances dhe antishqiptarizmit quhen te madherishem) AntiKadare do te perqendrohem tek disa mungesa varresh. Mungese varri do te thote se i ben rende tokes qe shkel, je njeri i deshtuar ne te gjitha drejtimet, je kerme me zemren me te zeze se zifti. Keta njerez mund te perdoren vetem si Dordolece per te trembur sorrat ne parcelat me hashash neper fshatrat e Shqiperise.

Jo vetem Islami! Ndryshe nga hoxhallaret, prifterinje bejne pjese ne Eliten e Kombit Shqiptar. Por kjo nuk do te thote qe te gjithe prifterinjte kane qene shqiptar te medhenje.
Njeri qe ka vdekur para pak kohesh e mori nje mekat te madh me vete sepse sulmoi poetin me te fuqishem, poetin qe i qante zemra per mjerimin shqiptar, te paperseriteshmin, nje nder tre poetet me te medhenje shqiptare, Migjenin. Kjo eshte nje njolle e zeze per priftin dhe kishen shqiptare. Ketij i duhej mbyllur goja sepse fliste ne emer te djallit dhe jo te zotit.
Ishte edhe i denuar politik ne kohen e komunizmit, por nese kisha mundesi do e denoja edhe une ne demokraci per lehjen kunder Engjellit Migjen. Kur leh nje qen do te thote se kemi te bejme me nje kafshe dhe eshte normale, por kur leh nje prift do te thote se kemi te bejme me nje Kuceder!
Por nuk eshte vetem ky. Eshte edhe nje prift tjeter qe me shume i ngjason djallit se zotit. Edhe ky ish i denuar nga komunizmi. Ai e quan shkrimtarin me te madh te te gjitha kohrave, i vleresuar nga penat me te shquara te botes, ''shkrimtar oborri'' dhe e fajeson nga qe nuk ka vdekur ne periudhen e zeze komuniste. I shton edhe biseda plakash te rendomta qe merren gjithe kohen me thashetheme, ne krye te ushtrise se deleve a dhive.
Keta dy prifterinje nuk kane asgje te perbashket me Krishtin, i cili falte dhe bekonte edhe armiqte e tij. Keta kodoshe jane shpirt-henger nga enverizmi dhe mbase nuk ishin ne dijeni te antishqiptarizmit e antinjeriut te tyre. Mbase zoti i fale, edhe pse kane dale haptas kunder zotit te tyre, Krishtit!

Une jam personi qe Hoxhallaret e Sulltan Muratit urrejne me shume. Kane te drejte sepse tek une shohin njeriun qe i urren me shume. Pse? - Sepse jane turp, tragjedi e prapambetje e djeshme, e sotme dhe e neserme. Si mund te kem respekt per keta monstra kur urdheronin shqiptaret te braktisnin vendin e tyre e te beheshin turq?! Si mund t'i dua keta plehra qe predikojne ne xhamine e kryevrasesit te vellezerve te mi?! Si mund t'i dua keta palaco kur festojne lindjen e perandorise pushtuese?!
Mua me urrejne te gjithe gjakprishurit dhe mbare mbetjet osmane sepse une nuk e bekoj per asnje cast tragjedine e pergjithshme te kombit tim. Nuk kam jetuar dhe nuk do te jetoj nen hijen e pushtimit. M**** qe ka mbuluar shqiptaret i them vetem shqip, m**!
Ka edhe politikane dhe kelyshe politikanesh qe me urrejne, ka edhe ish-vampire komuniste qe me urrejne. Kjo urrejtje me behet shendet dhe kenaqesi. Eshte parajse e vertete kur te urren e keqja.
Ka plot arsye qe te marr e jap urrejtje. Kjo urrejtje me-dhe-te-dhash eshte plotesisht e justifikueshme.

Por kete here e dua veten akoma me shume dhe dua te shtoj grupin e urrejtesve te mi.

Jo vetem islamiket, por edhe disa ortodokso-katolike jane ZemerKucedra qe kerkojne te hane kolosin tone Kadare.

Robert Martiko ka mundesi te jete ortodoks qe i bashkohet korit te bretkocave me motive te gjarperta lindoro-kukuvajke.
Ky mbahet si njeri i letrave, por sic nuk e njihte pothuaj askush, as une nuk e njihja deri ne castin e botimit te nje libri kunder Kadarese. Vlera e tij letrare eshte nje fletushke me shpifje e urrejtje per supervleren e kombit tone. Poeti dhe Shkrimtari i vertete prezantohet me art dhe jo me tonelata idiotesish. Destinacioni i Martikos ishte dhe eshte ferri shpirteror nga mungesa e artit. Gezohu me dhimbjen tende, e cila eshte shendet per Kadarene.

Paul Tedeschinin nje opinionist e kishte nderuar me titullin ''Njeri i Letrave'', por une nuk e di se per cfare letrash behet fjale kur ky nuk ka dhe nuk do te kete asnje veper?! Sigurisht nuk e ka njohur.
Disa mendime te Paulit (emri shqiptar eshte Pal dhe jo Paul apo Paolo) me pelqenin sepse mbronin nje pjese te vlerave te kombit tone, por me kete antikadareizmin e tij eshte bere teper i bezdisshem, me shume se une me antiislamin (por nuk duhet harruar se kush eshte islami per shqiptaret dhe kush eshte Kadare!).
Edhe pse Qosja nuk ka te njejtin vizion me Paulin per shqiptaret, edhe pse Qosja thote qe shqiptaret jane aziatike, edhe pse Qosja tallet me tragjedite shqiptare, edhe pse Qosja peshtyne mbi veten dhe letersine shqiptare, per kete njeri te cuditshem eshte Gjergj Kastrioti i Dijes!
Kuptohet qe Qosja edhe pse eshte grindavec anadollak ka vepra qe jane dhe duhen vleresuar, por gjithmone e zeza e mund te bardhen.
Pauli i vockel hyn ne listen e atyre qe e urrejne Shqiperine dhe vlerat e saj. Prandaj edhe ne fletushken e tij te internetit publikon shkrime te shumta antikadare, gjoja se kjo ''gazete'' qe vizitohet nga 10 vititore shqiptare ne dite, do ndikoje ne komisionin e Nobel-it!
Le te na thote Pauli se cfare ka bere ai personalisht kunder komunizmit dhe cfare profesioni kishte ne ate kohe, si dhe nese ishte mesues qe mesonte femijet per lavdite e PartiEnverit?

Korit te kukuvajkave iu shtua edhe Isa Mulaj, te cilit islami i ka henger shpirtin dhe thote se Kadare e paska gabim ne lidhje me indentitetin europian te shqiptareve, sepse jane si une (Isa) aziatike! Shqiptaret - thote Isa Mulaj - jane turq, qe do te thote me identitet aziatik, prandaj Qose mjerani duhet perkrahur e te pushkatohet SHQIPTARI ME I MADH QE MERR FRYME SOT, sepse nuk pajtohet me fatin e dhimbshem dhe te peshtire te kombit te tij.
Pervec kesaj erresire, Isaja eshte zhytur edhe ne nje erresire tjeter: nuk ka rendesi per kombin shqiptar cmimi me i larte ne letersi! Thua se ne jemi mbushur me cmime nderkombetare, thua se zhapiket qosiqe e kane perfaqesuar denjisisht kulturen e kombin tone, thua se shqiptari pas pushtimit islamo-aziatik jeton vetem per te ngrene e per te dhj***! Isa, beji vetes nje nder: Luftoje erresiren, por jo nga erresira, sepse lufterat behen mes dites e nates!

Nje Palluq qe vetquhet shkrimtar, i cili me shoqeri ka perfituar ndonje kritike letrare, na paska bere nje vjershe kundra Kadarese. Rezart Palluqi, qe mesa duket eshte nga Jugu-luci, iu bashkua korit te kukuvajko-shkretano-barinjeve te Veri-ucit per t'u dukur djale i mire. Ky peseleksh (te vjetra, se te reja nuk behen as me Paul Isa Kapinov Leshin) me mire te shtrengoje ndonje lopate. Ne fakt shume i konsumuar duket, dhe duket qe i vetmi profesion per te eshte bukedhenesja lopate.

Klajduci i Kapinovajve ka cklual 2-3 cklime kundel Kadarese. Ele kete nuk e le dleqi i mal qe e ka mbeshtjel kete qenje te vockel!
Eshte koha e Nobelit dhe mendoi te thote edhe ky fjalen e tij dhe t'i bashkohet kopese se cmendur antishqiptare! Kapinovuci eshte tipiku i shqiptarit te keq, i cili ka c'vleresuar Kastriotin, H. Prishtinen, L. Gurakuqin, A. Rustemin. F. Konicen e mbare shqiptaret e medhenj.

Nik Leshai ka ikur per lesh! Para pak kohesh lexova nje ''analize'' te tij ku thoshte qe shqiptaret nuk duhet te kene muzike, njelloj si predikuesit e antiallahut, hoxhallaret. Vetem muzika e lehte thote na qenka shqiptare, por harron te permend se cilen vegel te kesaj muzike e kane shpikur shqiptaret...?! Nejse.
Nika eshte nje nder ''themeluesit'' e grupit antishqiptar antikadare. Ky per te mbrojtur Fishten nga nje shkrim i Kadarese me monstren enver mbi koke, hedh gjithe arsenalin e idiotesise se tij ne fushen e betejes kukuvajtore.

Gjergj Fishta nuk ka nevoje per t'u vleresuar nga legena si ju. Gjergj Fishta (me vjen keq Naim) eshte poeti kombetar i shqiptareve. Nese do te behej nje sondazh dhe shqiptaret te votonin pa ngjyra te zbehta krahinoro-fetare, Fishta do te kishte distancen qe ka Kadare me shkrimtaret e tjere.
(Shrytezoj rastin te ftoj Zemren Shqiptare te publikoje nje sondazh te tille!)
Gjergj Fishta eshte shpirti poetik i kombit ne dite te veshtira, eshte shpirti origjinal shqiptar, eshte pjese e madhe e luftrave kunder te keqijave te ndryshme. Fishta eshte me shume se Poeti Kombetar i Shqiptareve.
Kadare e ka pranuar qe ka gabuar me Fishten, edhe pse ishte kohe terrori dhe duhej te jetoje me mire se te vdisje. Kjo ka ndodhur 30-40 vite me pare, por legenat nuk shohin qe ka 20 vite qe Kadare nderon veten, qytetin e tij, kombin dhe Europen e tij. Nuk ka njeri qe nuk ka bere ndonje mekat. Kete katoliket normale e dine sepse e ka thene Krishti. Edhe vete Krishti ka bere mekat sepse nese i lutej zotit qe te shuheshin monstrat qe e torturuan e kryqezuan botes nuk do i vinin osmanllinjte e perbindeshat e tjere dhe shqiptaret do te ishin si te tjeret dhe jo kombi me i humbur.

Thone qe ''asnjehere nuk duhet te ngjitesh ne maksimumin e lartesise sepse pastaj fillon zbritja'', por nuk eshte e vertete.
Kadare e ka prekur majen me te larte dhe eshte mbreti i saj. Aty qendron krenar dhe nuk do te zbrese asnjehere.
Ju djajt e kenetave nuk do te mbaheni mend per asgje, as per mire dhe as per keq, sepse kurre nuk keni ekzistuar.


(Vota: 65 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora