E diele, 10.12.2023, 02:55 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Turq, serbe e uje

E diele, 10.01.2010, 09:59 PM


Turq, serbe e uje

Nga Ilir Dardani

Fatos Nano largoi bustin e Gjergj Kastriotit nga zyra e tij, kur ishte kryeminister, sepse do hynte kryeministri i Turqise. Pavaresisht bindjeve serbo-greke, Nano u be me turk se sulltani sepse do merrte nje dore te madhe parash me shitjen e AlbTelekomit.

Goran kengetari, kishte propaganduar kunder nderhyrjes se NATO-s ne Dardani, perkrahur vresesit e femijeve shqiptare, vjen ne Tirane (pergjithmone mbetet Tirana e tiraneve) dhe nderohet per kete horrorizem me Celesin e Tiranes nga psiko-komunisti Edvin Kristaq Rama.

Vjen anadollaku prej Anadolli dhe i thote anadollakut prej Tropoje se kemi trashegimi te njejte, ne turqit me ju shqiptaret. Anadollaku yne zgerdhihej e miratonte gjithcka thoshte anadollaku i anadollakeve, por me kete tregonte se dicka e rende i ka ndodhur stergjyshes se tij ne kohen e pushtimit islamo-osman.
Kryeanadollaku i Shqiperise, Sali Berisha, per te fituar votat perdori djersen/taksen e popullit (autostrada), por ne menyre dhelperore perdori edhe turkun per te fituar votat e mbare anadollakeve ne Shqiperi. Eshte nje perqindje e konsiderueshme ‘’shqiptaresh’’ qe sapo te permendet turku apo Turqia mallengjehet e qurravitet. Kuptohet qe cdo komb ka zdralen e tij, kuptohet se ka plot koka katerqind cepshe si e Sali Berishes.

‘’Heroi i Dardanise’’ meshiroi me 400 000 Euro dopio-gjashtet krokodile serbe, por jo femijet e Heronjeve te Kombit, te cilet rriten pa aspak baba e me pak buke. Ato para ky i cmendur, ky mitraloz hidherimi, nuk i nxori nga xhepi i tij ‘’i pavarur’’ por ua grabiti shqiptareve dhe ua dhuroi serbeve. Asnje shqiptar me tru e gjak shqiptari nuk do e miratonte kete ‘’bamiresi’’ sepse serbet jane serbe dhe jane aty si pushtues, kunder vullnetit te cdo shqiptari, por edhe sepse shqiptaret (kudo qe jane) jane populli me i varfer ne Europe. Ky kanceroz te shkoje ne Dardani, Maqedoni e Mal te Zi e te shikoje sa nevoje per ndihme kane shqiptaret, qofte edhe per 100 Euro. Ky brutal te shkoje ne fshatin ku ka lindur e te numeroje sa harrna kane te ngjitur ne rrobat e tyre bashkefshataret e tij.

Na futen ata te NATO-s ne NATO per meshire dhe anadollaku yne nuk le vend pa e permendur (edhe ajo shkodranja simpatike sepse eshte shume i bute - para-sjelles stoli i politikes), njekohesisht quan arritje ‘’kerkesen per anetaresim ne BE’’, ne kohen qe vetem ne shqiptaret (edhe Bosnja) mbetem jashte Europes. Halldupi Sali nuk e kupton, apo nuk do ta kuptoje se me poshte se TE FUNDIT nuk ka. Politika e qenve shqiptare  qe (per fatkeqesine tone) flasin u mund turpshem nga politika e vampireve te Ballkanit. Serbet, vrasesit e femijeve tane udhetojne pa viza sepse serbi edhe pse per ne eshte ai qe eshte, per veten e tij ben.

Shqiptaret e Dardanise hapen dyert per ata qe po mbyten, jo nga serbet, por nga uji i Sali Berishes dhe i te gjithe politikaneve te Shqiperise se pas vitit 1944. Ky akt, pervec shpirtbardhesise, tregon se ai ‘’borxhi’’ me te cilin shqiptaret e Shqiperise mburreshin deri ne qurravitje u kthye.
Reshjet e shumta treguan edhe nje here se sa e mjere eshte Shqiperia Politike e Shoqerore.
Qeveria nuk pranoi as gabimin me te vogel, ne kohen qe krijoheshin probleme me hapjen e portave te hidrocentraleve. Qeveria i mbajti digat e fryra mbi maksimum ne kohen qe pritej nje dimer sic eshte, shi e bore me shumice.
Shqiperia eshte vendi me i varfer dhe me problematiku ne Europe, por nese degjon politikanet, pa dallim ngjyrash te shpifura, Shqiperia eshte vendi i vetem ne Bote me rritje ekonomike dhe se jemi kampione te zhvillimit te pergjithshem, por nese hap syte, atehere kemi te bejme me monstra politike.

Individe, Bashkite dhe Qeveria e Dardanise dhane mijera Euro per permbytjet ne Veri te Shqiperise, por varferia ekstreme nuk lejon qe te jepen 400 000, aq sa dha Saliu i Shqiperise ‘’se pasur’’ per serbet!!!
Ne fakt nuk duhej te dilte asnje lek jashte Dardanise se varfer, por t’i futeshin Thonjte ne Fyt Sali Berishes per te gjitha demet qe shkaktoi, ne emer te femijes, femres dhe vetes, por edhe ne emrin e kafsheve te pafajshme, gjithashtu edhe ne emer te bimeve qe kishin lindur per tu rritur dhe jo per te vdekur para kohe nga palacot politikane.

Shqiptaret jane lodhur me humbje te pasurise, me luftera, me Otranto, me Gerdece e me Shkoder-Titanike!
Shqiptaret duhet ta kuptojne se ka ardhur koha per te mos votuar me dy partite famekeqe, PS e PD, te cilat per dy dekada jane moren shpirtin shqiptarit e Shqiperise.

Baljozet e socialisto-komunisteve e demokrato-komunisteve kercejne si gjelat-pupel-humbur nga semundje te renda sa here u preken liderit apo partite, njelloj si kermat islamike qe e shemtojne pa-durueshem shoqerine shqiptare.

Gjithcka e keqe qe ndodh ne vendet tona, burimi gjithmone e ka nje emer: Islam. Eshte mallkimi islamik, i pjellur nga shpirti i shitur i shqiptarit, qe ka ndalur zhvillimin e Shqiperi-Dardanise, duke e aneksuar nga bota te ciles i perkasim.
Eshte kryeministri halldup qe per fatkeqesine e Shqiperise nuk qelloi te ishte as nje kepuce e vjeter e Dr. Rugoves, i cili deri ne castin e fundit te jetes e deshi Dardanine e tij perkrah kombeve te zhvilluara te Perendimit dhe jo vazhdues te turpit historik perkrah kombeve qe jane per keqardhje te pariparueshme.

Tolerance e respekt per trasheguesit e sulltan muratit? – Ik e mos me caj k…oken.
Mos-devijimi nga rruga e shemtuar historike do ju kushtoje shtrenjte, sic ju ka kushtuar. Nese nuk e doni veten dhe shqiptarin, ne djall perfundoshi, sic kane perfunduar edhe gjysh-stergjyshat tuaj.(Vota: 21 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora