E merkure, 04.10.2023, 10:09 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Politika dhe kultura e nje kombi shume-kombesh

E shtune, 15.05.2010, 07:59 PM


Politika dhe kultura e nje kombi shume-kombesh

 

Nga Ilir Dardani

 

Fushata e fundit elektorale na prezantoi edhe dy Lepura.

Edvin Rama pranoi qe Sali Berisha ka punuar aq sa do do te jete e veshtire per ta mundur, prandaj edhe nuk kandidoi per deputet. I ikte bashkia ketij qeni te parruar, i iknin milionat ketij psikopati qe mendon se kapet Europa duke plazhuar lakuriq ne prezencen e femijeve. Ky lekure-nxire nga zdrala eshte qenizuar teresisht dhe po qenizon edhe shqiptaret e ndershem, pervec atyre qe kane lindur qene komuniste dhe do vdesin te tille.

Sali Berisha nxitoi te inauguroje dy here ‘’rrugen e kombit’’, e cila as sot pas 1 viti nuk ka perfunduar.

Berisha ka bere plot gabime te pafalshme gjate karrieres se tij politiko-monstruoze, por edhe nese do te kishte shkelqyer perseri do te trembej sepse populli shqiptar eshte ne thelb i majte, popull qe e ka ne gjak sulltanizmin e komunizmin.

 

Shqiptaret e Shqiperise, por edhe shqiptaret ne pergjithesi, gjithnje kane qene dhe jane viktima te vetvetes. Shqiptari me lehte i hap rrugen nje te huaji sesa nje bashkekombasi.

Se kush eshte shqiptari mesohet nese lexon pak histori: fillon me Lavdine Perendimoro-Kastriotike dhe mbaron me turpe komunisto-islamike.

Te gjithe politikanet e botes, qofte edhe ata afrikane e arabe, mundohen qe te bejne me te miren per popullin e tyre, por jo edhe gjallesat e peshtira shqiptare.

 

Me perjashtime te vogla, te gjithe politikanet shqiptare jane respektivisht Derra e Dosa te qelbura duke filluar te Sali Berisha, duke vazhduar me Edvin Ramen dhe duke mbaruar me Gramoz Rucin, Skender Gjinushin si dhe me krijesen e tyre ilegale, Erion Veliaj.

Salih Anadollak Berisha nuk eshte ai patrioti  per te cilin perqurren disa shqiptare, sidomos shqiptaret e Dardanise. Se interesi i Sali Berishes eshte vetem Sali Berisha kjo duket nga puthjet qe shkemben me nje qen tjeter te politikes shqiptare, Fatos Nanon, por edhe me mbrojtjen e Bolles se Sarandes.

Ky do te jete mandati i fundit i Anadollakut sepse ‘’fatmiresisht’’ kur te largohet nga politika Dardania ende s’do jete bashkuar me Shqiperine, perndryshe do kalbeshim me te ne pushtet sepse shqiptaret ‘’kosovare’’ do e votonin masivisht.

Nuk do jete shpetimi i Shqiperise largimi i tij sepse krahu i tjeter eshte edhe me anti-zot, por kur iken nje e keqe nuk garantohet nje e keqe tjeter, sic nuk garantohet nje e mire dhe mbetet shpresa.

 

Vota vidhen dhe do vazhdojne te vidhen ne Shqiperi sepse votuesit se bashku me komisioneret e zgjedhjeve jane shqiptare.

Te djathte e te majte kane vjedhur aq sa kane mundur sepse shqiptaret nuk kane kulture demokratike, nuk i njohin dhe nuk duan t’i njohin vlerat perendimore.

 

Edvin Rama flet shume per Demokraci por ne thelb jane vetem fjale te kopjuara ne perendim per perdorim casti.

Edhe pse te gjithe nderkombetaret jane kunder Edvinit, ai vazhdon te mos degjoje askend pervec vetes dhe kelysheve te tij komuniste te perjetshem.

 

Shqiperia eshte me e pikelluara e Europes. Shqiptaret jane kombi me i percare dhe me i prapambetur, shume me poshte se Bosnja, e cila eshte e super-perzier me kombesi te ndryshme. Ne gjithcka ne jemi nje vend me poshte se Bosnja, e cila gjithnje eshte ne vend te parafundit.

 

Edvin Rama mund te mbledhe 200 000 njerez ne shesh, ne mesin e tyre edhe plot BllokQene (shprehje me vend e Andollakut Berisha), kurse Sali Berisha mund te mbledhe 200 001 dhe pa asnje bllokqen. Pra, kaq mjafton qe shumica te jete perkrahese e qeverise aktuale, kunder dhunimit te kushtetutes, kunder largimit te metejshem te Shqiperise nga Europa.

 

Eshte e pafalshme qe shqiptari te vazhdoje te sakrifikoje leckat e tij per interes personal te politikaneve hajdute.

Shqiperise do i duhen shume vite, apo edhe dekada qe te anetaresohet ne BE. Ne kemi nje mundesi aktuale, liberalizimin e vizave dhe nuk eshte pak, por qe nuk e shfrytezojme. Politikanet kane viza dhe para, kurse ju populli i mjere asgje nuk keni. Duhet ta mesojne shqiptaret se ka ikur koha e komunizmit, kur Enver Djalli ishte gjithesia.

Nuk eshte koha per t'u cmendur pas kryetareve te partive. Nuk eshte koha qe qytetari shqiptar te perkrahe specien e cmendur Edvin Rama ne destabilizimin e vendit, por te mireprese gjithcka pozitive, sado te vogel, qe ben Sali Anadollak Berisha.

Nuk eshte ne interesin e qytetarit shqiptar protesta per kutite e Edvin Rames. Me lojrat e ndyra te politikaneve kemi eksperience 20 vjecare tashme dhe vetem idiotet nuk e kuptojne se sa mbrapa na ka lene lufta per pushtet e tyre.

Asnje politikan nuk ben mrekullira sepse e tille eshte Shqiperia, plot me shqipfoles. I tille eshte fati i ketij populli, i cili edhe brezin e ri e ka helmuar. Duhet te lindesh, te rritesh dhe te studiosh per politike ne perendim qe ta kuptosh pergjegjesine qe ke kur drejton nje shtet.

Brezi i ri pa asnje mekat diktature eshte Erion Veliaj, i cili nese nuk do kishte qelluar nje mashkull kurve do kishte perkrahjen e mbare rinise shqiptare. Kjo pasqyre e  shemtuar e Rames po shijon ushqimin ilegal perkrah ministrit te diktatures Gramoz Plehre Rucit.

 

Kriza politike, fale komunisto-socialisteve, shton problemet e shqiptareve te shtreses se mesme dhe te ulet, por shume nga keta nuk e kuptojne dhe tufizohen neper sheshe, kunder te drejtes per te qene edhe keta qytetare te denje te Kontinentit te tyre.

Refuzimi i parlamentit dhe ecja kunder ligjeve te ketij vendi tregon nje shqiptar te eger dhe injorant, te cilin europianet nuk e preferojne prandaj edhe e lene ne kafaz. Nje shqiptar i tille nuk i duhet shoqerise se zhvilluar sepse thesin e vlereave e ka pothuaj bosh, kurse ate te anti-vlerave e ka pothuaj plot.

Europa nuk eshte bere nga nje individ apo nje shtet por nga te gjithe individet dhe nga te gjitha shtetet.

 

Nese socialistet do te ishin europiane te kohes do ishin drejtuar nga institucionet e drejtesise dhe jo rrugeve te zezesise, te cilat nga casti ne cast mund te na dhurojne nje tragjedi te re.

 

Sot kemi edhe nje greve urie, fytyra te parruara me kile te shtuara. E? – Normalisht ulen kilet por ne kete greve ‘’urie’’ njerezit po shendoshen dhe zerin e kane edhe me te forte se te altoparlantit te hoxhes.

Cdo qenjeje te gjalle do i cirrej zeri pas mungeses se ushqimit per dy jave por jo UFOve - ‘’popullit socialist’’.

 

Sikur Berisha te ishte i paster do i kishte hapur kutite. Megjithate eshte e drejta e tij te mos i hape, duke u bazuar ne kushtetuten e shtetit shqiptar.

 

Edhe 3 vite te tjera Sala do jete kryeminister, prandaj ata qe e duan veten dhe Shqiperine duhet ta lene te beje politiken e lamtumires, nga e cila do fitojme sadopak edhe ne.

 

Shqiptaret duhet te protestojne per mungesen e deputeteve ne parlament sepse i kane zgjedhur qe te jene aty dhe te perfaqesojne ata. Kjo do te ishte protesta ne ndihme te vetvetes.

Kjo eshte tallja e hapur me elektoratin socialist nga socialistet. 1 vit pa u interesuar aspak per qytetaret qe u kane besuar voten. Nuk e di si mund te mendojne te tjeret, por mua me duket cmenduri e papare mos-bllokimi i deres se shtepise se atyre qe jane zgjedhur si perfaqesues te zonave respektive. Deputetet jane me mire pa pune sepse mandati u ofron shume mundesi per t’u pasuruar, por jeni ju qe i vuani hipokrizite e Rames. Kollarja e deputetit te shnderron ne hajdut dhe nuk pritet shume, por te pakten me mire pak se hic.

Bllokoni dyert e shtepive te deputeteve dhe deren e partise socialiste dhe tregoni se nuk jeni nje popull i marre, ju lutem!

 

***

 

Ne kete greve urie, ne te cilen duket qe buka nuk mungon dhe qe te semuret sherohen nga doktoret private te partise socialiste, hyri edhe nje vajze qe kendon kenge me emrin Elsa Lila.

Kjo vajze simpatike, para disa vitesh  fatkeqesisht ka humbur nenen dhe jo nga ‘’keshtu ishte e thene’’, por nga dora monstruoze e nje truproje te nje politikani siocialist.

Nuk eshte fajtor Rama apo kelyshet e tij, por vete emri ‘’socialist’’ sjell gjithnje kujtime te hidhura per Elsen, por ne menyren me te cuditeshme ajo iku nga Italia dhe erdhi e u ngushellua ne krahet e Socialistit Rama, duke e mbeshtetur ne rrugen e tij ne kerkim te thyerjes se ligjeve te shtetit.

Megjithate nuk ka vend per cudi te madhe, eshte dicka tradicionale shqiptare: Sulltanat na e bene nenen dhe ne i deshem ata, per sulltanat ndryshuam kombin tone, vrame lavdine tone, nga nje popull i krishtere si mbare Europa, ne u beme turme islamike, te huaj ne vendin tone dhe te urryer nga fqinjet tane, vetem per hir te nje pushtuesi. Kjo gjithnje do te jete e patolerueshme per shqiptaret e vertete, te cilet brez pas brezi do jene Kunder.

 

Shqiperia qe ne fundvitet 1400 eshte e fundit. 6 shekuj te fundit nuk do te thote pak. Ne keto 6 shekuj gjaku i shqiptarit eshte helmuar nga gjakrat pushtuese osmane, si dhe nga gjakrat komuniste. Shqiptaret jane shume-etnike, me kultura e mendime te ndryshme, prandaj edhe ato copa qe i’u kane mbetur nuk i bashkojne dot.

Disa shqiptare duan te integrohen ne Azi e disa te tjere ne Europe. Jemi nje komb shume-kombesh, por uroj qe te fitoje Kombi Shqiptar, te cilit i perkas edhe une, sic i perket Baki Ymeri, Thanas e Julia Gjika, Kadri Mani, Gjergj Kabashi, Agim Gashi, Naser Aliu, Idriz Zeqiraj, Gjon Keka, Gani Mehmetaj, Valon Kurtishi, Femi Cakolli, Ibrahim Rugova, Ismail Kadare, Gonxhe Bojaxhiu, Gjergj Kastrioti dhe te gjithe Kastriotet e tjere.(Vota: 33 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora