E marte, 26.09.2023, 08:24 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptaret, Rugova dhe Vatikani

E diele, 18.04.2010, 07:59 PM


Shqiptaret, Rugova dhe Vatikani

 

Nga Ilir Dardani

 

Varferia dhe injoranca jane ne listen e ngushte te armiqeve kryesore te njeriut. Varferia njeriun e c’njerezon ne menyra te ndryshme, por ne rastin tone kemi te bejme me nje c’njerezi, me nje vampirizem ne emer te zotit. Pas clirimit te Dardanise jane ndertuar rreth 800 xhamia xhihadiste, leshuar mijera mjekra islamo-arabo-ceceniste, ‘’rruar’’ mijera pantollona burrash shqiptare, veshur ne zi e shemtuar mijera femra shqiptare, shfaqur disa bije bushtrash qe jane gati te vrasin shpetimtaret amerikane per islamin qe perdhunesisht na e dhane turqit.

 

Presidenti i paperseritshem i Dardanise, Dr. Rugova ishte politikani i vetem shqiptar qe e lidhte popullin e tij me boten perendimore, por per fatkeqesine e te gjitheve ai nuk eshte me ne mesin tone qe te flase dhe te degjohet, por ka lene vepra, te cilat, prape per fatkeqesine tone, nuk dime t’i lexojme sepse jemi analfabete te mberthyer nga nje injorance qe nuk ekziston as te shumica e gjallesave te tjera, te cilat nenvleresohen padrejtesisht duke mos u quajtur njerez dhe mbinjerez.

 

Rugova e njihte historine tone kombetare dhe ishte i vetedishem per katastrofen islamike qe kishte pesuar kombi yne. Ai nuk mund te lejonte qe kryeqyteti i shtetit te tij te ishte i vetmi kryeqytet ne Europe pa nje Katedrale. Rugova nuk mund te duronte injorancen azitike qe mbollen poshtersisht pushtuesit aziatike ne kete toke te paster shqiptare, prandaj e deshi fene e kulturen e te pareve te tij dhe si model per te krijuar shtetin e shqiptareve perdori ate perendimor. I madherishmi Pjeter Rugova ishte inisiatori i ringjalljes se shqiptareve duke perqafuar fene e te pareve te tij, pastaj duke vene themelin e katedrales katolike, katedralen e nenes me te madhe te botes, Nenes Shqiptare Tereza.

 

Mijera shqipfoles dolen kunder Rugoves e Katedrales. U bene antentate, u zhvilluan protesta, u dogjen e u grisen foto e flamuj, u shkruan qindra shkrime e libra. Kjo poshtersi kombetare udhehiqej nga mbetjet islamike te perandorise osmane, te cilet nje shtepi te zotit me emrin e shenjtereshes shqiptare e shikonin me te drejte si Drite ne qender te Kombit Shqiptar, si dhe armik te madh te injorances dhe kultures antihumane te xhihadisteve islamike.

Lloj lloj pirrakesh e qosiqesh folen e shkruan dhe u degjuan e lexuan vetem nga te vobektet, te cilet, gjithnje sipas fatkeqesise sone, nuk jane te pakte.

 

Kur Rugova ishte udheheqesi i shqiptareve te Dardanise Vatikani doli ne mbrotje te shqiptareve myslimane dhe kunder serbeve te krishtere. Papa Gjon Pali II duke u njohur nga afer me Rugoven, mendonte se kemi te bejme me nje popull qe ‘’pushtuesit nuk e kane lene qe te jete vetvetja’’ dhe jo me nje popull qe ‘’per inat te serbit behet me osman se turku por kurre shqiptar i vertete, por ne disa raste vetem me fjale’’. ‘’Nje popull qe me te ardhe liria, ndryshe nga te gjitha kombet e Europes, Arabizohet’’.

 

Dhjetera mijera shqiptare te Dardanise jane kthyer ne fene e te pareve duke i dhene fund turpit dhe fatkeqesise historike, por kjo nuk mjafton kur shikon anen e zeze te kombit tone, e cila behet pengese serioze per mbarevajtjen e jetes sociale, kulturore dhe politike te shqiptareve.

Vatikani nuk e njeh nje shtet qe quhet ‘’Kosove’’, i cili edhe emrin nuk duhet ta kishte keshtu, por Dardani, sepse shikon armiqte e Profetit te Vetem te Vertete, si dhe armiqte e bijes se tyre, e cila eshte dhe do te mbetet njeriu me human qe ka lindur nene shqiptare ndonjehere.

Vatikani shikon ne Kosove perdhosjen e Gjergj Kastriotit, Atletit te Krishtit dhe nderimin e pushtuesit monstruoz osman sulltan murati.

Vatikani shikon nje Kosove anti-krishterim dhe anti-europiane. Nje Kosove qe po shnderrohet cdo dite e me shume ne Turpi i Qyteterimit Perendimor dhe ‘’nderi’’ i qyteterimit aziatik.

Populli mbetet nje turme por jane politikanet qe lejojne shkallimin kolektiv. I biri i nje hoxhe, presidenti Sejdiu nuk di me shume se perrallat e turkut Nastradin, kurse kryeministri Hashim Thaci eshte i zene me mburrjet cinike dhe te pamoralshme per ‘’arritjet e enderrave te tij personale’’ dhe kete delir kerkon t’ia imponoje edhe popullit qe s’ka as buke te haje, prandaj edhe qyqezohet shkretetiro-arabce.

Edhe pse politikani me anadollak shqiptar eshte Sali Berisha, ne Shqiperi islamiket nuk kane gjetur rehati osmane sepse kunder kesaj kulture, apo kunder ketij mjerimi kane dale te gjithe intelektualet dhe media e Shqiperise. Kurse ne Kosove heshtet nga te gjithe, por sidomos nga shtypi.

 

Vatikani, Italia dhe mbare Europa duan te bashkejetojne me njeri - tjetrin, pra nuk perjashtohen serbet dhe as shqiptaret si shqiptare europiane, por perjashtohen shqipfolesit aziatike. Bota ecen dhe e le mbrapa te kaluaren, edhe pse nuk e harron. Gjermania e monstres Hitler, qe ekzekutoi miliona njerez te pafajshem, eshte sot nje nder shtetet Elite te Botes. Neser mund te jete edhe Serbia ne nje pozicion te tille dhe kete nuk duhet ta lejojme ne shqiptaret sepse kemi derdhur gjak me shume se askush per te qene te lire dhe per te ndertuar nje jete te mire.

 

Ne duhet te fitojme besimin e te tjereve duke dashur ne menyre te paster shqiptare vetveten. Dhe pasterti shqiptare nuk do te thote aspak islam apo islamllice, perkundrazi…!

Dardania dhe Shqiperia (nese nuk do kemi arritur qe te jemi Nje) do jene vendet e para dhe te fundit islamike qe do anetaresohen ne Bashkimin Europian dhe nuk do te jete aspak e lehte per europianet t’i bashkohen turpit shqiptar dhe te mbeten pergjithmone te pushtuar nga perandoria islamiko-osmane. Prandaj per t’ia lehtesuar punen dhe jeten vetes dhe femijeve tane duhet te japim kontributin tone ne zvogelimin e islamit pushtues antishqiptar dhe antieuropian ne trojet tona. Islam duhet sa me pak. E? Islam nuk duhet hic!(Vota: 68 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora