E merkure, 04.10.2023, 08:12 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptari? – Mos eshte ai qe ka ngrene turpin e sulltanin me buke?!

E shtune, 20.03.2010, 06:46 PM


Shqiptari? – Mos eshte ai qe ka ngrene turpin e sulltanin me buke?!

Nga Ilir Dardani

Perandoria osmane pushtoi Ilirine. 
Kur keshtu? - Nja 600 vjet me pare.
Pse? - Nuk e di profesionin e pushtuesit?!
Di se Ballkani feston 100 - vjetorin e clirimit…? - Po, por jo Shqiperia.
Si eshte e mundur?! – Mos u cudit. Per nje popull dinjitet-humbur gjithcka eshte e mundur.
Eshte pak e rende kjo qe thua…se mos cenon tolerancen fetare te trasheguar ne shume breza…? – Hahaha! Kjo nuk eshte tolerance por nje turp i trasheguar, te cilin ka ardhur koha ta kthejme ne nder. Eshte toleruar turpi dhe antishqiptaria dhe nuk eshte ceshtje zoti. Shqiptaret e vertete duhet te japin kontributin e tyre per ndergjegjesimin e shqiptarit. Islami i ardhur me shpate-ne-zemren-e-shqiptarit nuk eshte dicka hyjnore, por nje fabrike e tmerrshme djall-prodhuese.
Jo, i rende eshte emri antishqiptar i shqiptarit. E rende eshte xhamia e sulltan allahut. Te renda jane xhamite arabo-turkoshake. E rende eshte lutja ne gjuhe arabe dhe qe tregon anti-zot dhe kryeinjorance kur edhe pse nuk e kupton asnje fjale peshperit peshtirshem. E rende eshte tradhetia ndaj Gjergj Kastriotit dhe kombit shqiptar. E rende eshte urretja qe lindi per kombin tone nga islami pushtues. E rende eshte mbushja masive me xhamia saudo-pakistaneze e Dardanise kur eshte vendi me i varfer ne Europe se bashku me motren e gjakut, Shqiperine dhe motren e islamit, Bosnjen. I rende eshte fakti qe ne keto tre vende qe ka islam masiv ka edhe injorance, varferi dhe fabrika urrejtjesh. I rende eshte fakti qe keto vende prodhojne edhe terroriste islamike dhe krijojne nje komb te perbashket islamik. E rende eshte Azia ne mes te Europes. E rende eshte urretja per shpetimtaret tane perendimore. Te renda jane mjekrat dhe tlinat. Te renda jane percet dhe izolimet. I rende eshte islami.

Augustin Pergega: Gjergj Kastrioti
Augustin Pergega: Gjergj Kastrioti
Shqiptaret jane viktima te historise se larget, asaj te afert dhe viktima bashkekohore.
10% e myslimaneve shqipfoles jane Krimba Islamike. Te pakten 40% e myslimaneve shqiptare jane naïve dhe ‘’periferike’’ dhe si rezultat jane viktima te ketyre krimbave.
Pra gjysma e myslimaneve eshte kunder vlerave te kombit shqiptaro-europian dhe predikon prapambetje e tradheti kombetare.
Gabimet e se kaluares do na falen ne emer te injorances.  Ne fakt nuk na jane falur por kemi paguar jashtezakonisht shtrenjte dhe nese nuk do te ishte humane bota e krishtere perendimore ne do ishim shuar.
Per cfare gabimesh behet fjale?! Islami se bashku me gjithcka te tijen. Islami nuk eshte per shqiptarin ne Europe, por per popujt e Azise, te cileve u uroj te kene sa me shume sekses me te, por jo shqiptareve. Vetem se shqiptari ka qene injorant i nje dimensioni tragjikisht te dhimbshem perqafoi islamin. Te ishte shqiptari i zgjuar dhe atdhetar, si dhe njeri i zotit te vertete kurre nuk do e kishte ngrene turpin e sulltanin me buke, te pakten pasi monstrat osmane u shporren nga ballkanasit heroike.
Me vjen keq per keto gjallesa qe shkelin token tone te pafajshme, te cilet shpirtin e cjerret e kane ne boten e huaj aziatike. Por mbi te gjitha me vjen keq per kombin shqiptar sepse pasojat nuk jane personale, por thellesisht kombetare.
Por jeta nuk kalohet me keqardhje dhe duhet bere dicka qe te mos kemi arsye te ndjejme keqardhje. 
Eshte krejt e lehte per ata qe gjakun e kane ende shqiptar:
Ti nuk mund ta kesh mbiemrin Islami apo Osmani. Kthehu ne kohe, gjej mbimerin tend dhe ringjallu. Ti nuk je kopil, i ardhur ne kete bote nga perdhunimet islamo-osmane. Mbi ty rendon turpi por nuk eshte faji yt. Me kthimin e emer-mbiemrit tend fillon clirimi yt dhe i kombit shqiptar nga pushtuesit islamo-osmane.


(Vota: 63 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora