E merkure, 04.10.2023, 09:34 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shoqeria Islamike Shqiptare

E hene, 03.05.2010, 09:59 PM


Shoqeria Islamike Shqiptare

 

Nga Ilir Dardani

 

Ternava: ‘’Nene Tereza eshte magjupe’’

 

Kryehoxha i Kosoves, Naim Ternava ka thene se ‘’Nene Tereza eshte magjupe’’. Njeriu para se te lind nuk ka te drejte zgjedhjeje, per te lindur rom, zezak, arab apo shqiptar. Me kete dua te them se te gjithe njerezit jane te barabarte ne diten e pare te lindjes, pastaj duke u rritur formojne profilin e tyre me ngjyra te ndryshme. Nese njeriu rritet ne nje ambjent islamikesh fanatike do e kete te pamundur largimin nga kjo ideologji sepse ne nje nga nenet e kesaj kushtetute te shkruar nga ‘’zoti’’ eshte edhe denimi me vdekje.

Nene Tereza mbetet Nena me e Madhe e Botes edhe nese do te ishte magjupe nga Azia, Afrika, Turqia, Serbia apo Shqiperia.

Prinderit e Nene Terezes ishin Katolike, kurse 100% e magjupeve shqiptare jane te besimit islam, me origjine te larget nga vendet e Azise. Romet kane xhamine e perbashket me myslimanet shqiptare, luten ne arabisht si shqiptaret dhe kane varret e perbashketa me shqiptaret e besimit islam. Romet jane prodhuesit e muzikes Tallava, kurse konsumatoret jane shqiptaret myslimane. Shqiptaret myslimane fanatike me pare lejojne qe vajza e tyre te martohet me nje magjup mysliman sesa me nje shqiptar te besimit te krishtere. Per kete nuk mund te fajesohen shume shqiptaret myslimane duke pare qe kane shume gjera te perbashketa me magjupet, romet apo si quhen ndryshe, gabelet.

Vitet e fundit ne Dardani jane rikthyer ne fene e te pareve mijera shqiptare dhe ky eshte nje lajm trishtues per Naim Ternaven dhe naimat e tjere, me callma e pa to.

Shefat e Ternaves neper vende te ndryshme te Azise i’a kane terhequr veshet dhe per kete e ngren zerin here pas here. Shefat e Ternaves shikojne qe rinia dardane nuk mund te mbyllet ne arkivole islamike prandaj kerkojne qe shkollat te islamizohen nga propaganda e arabeve dhe e shqipfolesve gjakprishur.

Sulmi islamiko-monstruoz kunder At Anton Kcires tregoi qarte se islami ne trojet tona dalengadale po jep shpirt, edhe pse per pjesen e ulet te shoqerise shqiptare po forcohet nga mjekrat e carcafet. Shqiptaret nuk po bashkohen por vetem po ndahen.

 

Proteste Europiane ne Dardani

 

Ne Dardani shqiptaret protestuan me rastin e Dites Nderkombetare te Punetoreve. Kjo dite ne vendet demokratike shfrytezohet per te protestuar kunder veshtiresive te ndryshme ne pune, per pagat etj., por edhe nga pensionistet dhe te papunet. Ashtu si europianet e tjere edhe dardanet nuk festuan Diten e Pavaresise (apo festat e tjera) me 1 Maj! Punetori dhe i papuni shqiptar ka arsye me shume se askush ne Europe te protestoje. Ju lumte!

 

Feste Enveriste ne Shqiperi

 

Shqiperia vishet me flamuj te NATO-s dhe kendohen kenge. S’ka me bukur, qiell e kenge blu ne sheshin Nene Tereza!

Nje zot e di se sa eshte numeri i te papuneve ne Shqiperi, kurse sa eshte paga dhe sa te pasigurte jane punetoret e dime. Dime se pensionet jane tmerresisht te mjera dhe ne mijera familje shqiptare ekziston Varferia Ekstreme.

Diktatori Enver Hoxha e bente feste ne Shqiperi me rastin e 1 Majit, sic e ben Sali Anadollak Berisha sot.

Ne vend qe te protestoje, populli pajtohet me mjerimin ekonomiko-social dhe pasurohet shpirterisht me fjale mjaft pozitive te kryeministrit dhe pasurohet erotikisht me perdredhjet e vitheve mjaft pozitive te Ciljetes.

 

Prapambetja Islamike

 

Ne emisionin Opinion te Blendi Fejziut nje gazetar e pyet Ministrin e Brendshem Lulzim Basha, pak a shume keshtu: ‘’A mendon se ka te beje feja (islame) nga qe vetem vendet islamike te Europes kane mbetur prapa ne liberalizmin e vizave’’?

Basha gabon ne fillim sepse fillon te qaje per problemet e Bosnjes dhe pretendon ta zgjidhe problematiken e tyre, pastaj vazhdon te gaboje kur thote se Kosova nuk eshte per diskutim sepse eshte shtet i ri dhe - sipas tij - eshte ende heret te udhetojne lirshem qytetaret e ketij shteti.

Por Luli nuk gabon kur pyetjes direkte nuk i jep pergjigje, sepse kemi vetem nje pergjigje: Po, Perendimi ka problem me islamin dhe do e kemi shume te veshtire te Anetaresohemi ne BE, sic e kane pasur dhe e kane turqit qe 50 vjet. Shqiptaret jane europiane kurse turqit aziatike, por qe kane nje kulture te perbashket e cila i fut ne te njejtin thes. Do zoti na meshirojne sepse shqiptaret qe nuk kthehen tek emrat e tyre, qe vazhdojne te prapanice-lartesohen ne xhamine e vrasesit te tyre, pushtuesit monstruoz sulltan murati, nuk e meritojne Europen, biles as Shqiperine.

Pakice kane qene Luftetaret e Lirise, pakice jane politikanet e ndershem, pakice jane intelektualet e medhenj. Po shumice kush eshte? – Populli injorant me ndergjegje te shkarravitur neper kryeinjorancat e botes.(Vota: 65 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora