E merkure, 04.10.2023, 08:49 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Deshtimi i vetvrasjes islamike i kombit shqiptar

E diele, 08.08.2010, 09:00 PM


Deshtimi i vetvrasjes islamike i kombit shqiptar

 

Nga Ilir Dardani

 

Nese nuk e do islamin pushtues dhe primitiv per islamiket nuk mund te jesh shqiptar, por vetem serb, grek apo rus. Pra, qe te jesh shqiptar duhet te jesh myslo ose ta respektosh ne maksimum kete fe qe ‘’vellezerit’’ e kane perqafuar me dhune, frike e injorance dhe me 99 poshtersi te tjera!

Nese nuk je mysliman mund te jesh vetem ‘’qytetar i kategorise se dyte’’ sepse je pakice, komunitet i vogel qe ja prish imazhin islamik ketij vendi. Nuk kane munguar as akuzat se jo-myslot ndikojne per keq ne mos-njohjen e Dardanise nga ana e vendeve islamike. Gjithashtu edhe politika eshte akuzuar se ‘’nuk eshte shume islamike’’.

Sipas ekstremisteve islamike, por edhe sipas nje pjese te konsiderueshme besimtaresh te thjeshte islame, kombi shqiptar nuk mund te identifikohet si komb i Europes, por vetem si shtet aziatik ne Europe, fale perandorise islamo-aziatike.

Sipas islamikeve ne jemi krijesa te reja ne Europe, krijuar me perandorine islamike, ose thene me qarte: kopila qe la rruges kjo perandori.

Eshte e vertete qe ka shume kopila osmane ne trojet tona, sic mund te kete ne te gjithe Ballkanin, por mendoj se ka ardhur koha qe shqiptaret me gjak shqiptari te distancohen nga kopilat islamike sepse duke kryer te gjitha ritet shpirto-djallezore te kopilave vetkopilizohen.

Vetkopilizim ne kete rast do te thote: mosnjohje e vetvetes, pranues i pushtimit, c’burrerim pertej cdo absurditeti, vrases i historise,  i te sotmes dhe se ardhmes, kasap i flamurit kombetar, armik monstruoz i Gjergj Kastriotit dhe mbare shqiptareve qe per vendin te tyre kane pasur gjithmone shpate/pushke e tru.

 

Serbet kane dashur dhe duan qe te jemi islamike. Biles cmenden nga deshiria qe kombi yne te mbushet me terroriste islamike, sepse ne kete menyre u hapet rruga e ripushtimit te Dardanise, kesaj here bashke me Perendimin. Thua na duan te miren apo te keqen? Sikur te ishte islami dicka e mire a s’do e kishin shfrytezuar si Trepcen?

Ne fakt e kane shfrytezuar per te shtypur shqiptarin dhe jo per ta pervetesuar, sepse, sado monstra qe kane qene dhe jane per ne, ata e duan veten e tyre dhe nuk i veshin vendit te tyre pelhuren e zeze islamiko-aziatike. Kete fatkeqesishto-turperisht e ben nje komb tjeter, ai shqiptar. Kete turp e fatkeqesi kombetare pretendon ta ngjyrose me shprehje te tipit: ‘’jam krenar qe jam mysliman shqiptar’’, pa e menduar kurre holle trashesine vampireske pas thenjeve te tilla.

Serbet se bashku me islamiko-mbetjet-osmane shqipfolese dhe me nje pjese myslimanesh qe nga pavetedija ende besojne ne kete ideologji, duan qe ne te mbetemi pergjithmone e zeza mes te bardhes, te vrasim gjithcka qe ka te beje me nje popull te lashte e krenar dhe te ringjallin akoma me shume popullin dinjitet-humbur, popullin e vetkopilizuar.

 

Arabet, turqit, serbet e ruset jane perkrahesit e islamizimit te tejskajshem te kombit tone. Te gjithe kenaqen kur ne mediat kryesore te botes shfaqen mjekroshat shqipfoles islamike, te cilet jane shnderruar ne ushtare te Bin Ladenit dhe mikut te tij te quajtur ‘’allah’’.

Populli shqiptar me shkeljen e islamit ne trojet e tij sakrifikoi shume, sidomos lirine ne kohe lirie, jeten dhe trojet e tij.

Ne trojet shqiptare po gatuhet gjella e helmuar islamike dhe kjo duhet te shqetesoje mbare shqiptaret, por ne menyre te vecante ata qe dashje-padashje kontribuojne ne menyre vullnetare duke u punesuar si kuzhiniere. Eshte koha qe shqiptaret te distancohen nga gjelle-helm-gatuesit islamike duke refuzuar nje here e pergjithmone vazhdimin e shkaterrimit te kombit te tyre.

Une besoj se shqiptaret nuk do te jete aq te trashe sa te vazhdojne te besojne ne ideologjira hipokrito-vrastare.

 

Rrahjet masive te besimtareve myslimane  neper xhimite e ndryshme ne trojet shqiptare tregojne se kush eshte kjo fe, tregojne se kjo eshte ideologji e dhunes,  tregojne parehatine shpirterore e kombetare ne te cilen gjenden, tregojne se mallkimi islam eshte i veshtire per tu c’mallkuar, por mbi te gjitha tregojne pavleren e ketij lloj shqiptari.

 

Per aq kohe sa myslimanet do te besojne ne ‘’allah’’ do te jene armiq te betuar (ne allah) te demokracise. Per aq kohe sa myslimanet do te vrasin, do te dhunojne femren dhe femijet ne emer te allahut, bota do te jete e ndare ne dysh: Demokratike dhe antidemokratike. Myslimanet origjinale pergjithmone do te besojne ne ‘’allah’’.

Po shqiptaret me gjak shqiptari, a jane ‘’origjinale’’? – Jo, sigurisht qe jo, jane vetem nje kopje fallso e imponuar, jane dhe do jene te deshtuar ne rrugen e vetvrasjes. Sado xhamia te ngrihen, sado tlina e lecka te vishen, sado mjekra te lihen, sado sulltane te nderohen, sado femije e femra te dhunohen, destinacioni eshte dhe do te jete deshtimi, sepse shqiptari eshte ne ngjallje e siper dhe jo ne vdekje e poshte.(Vota: 65 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora