E premte, 09.06.2023, 10:34 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Lufta e Edvin Kristaq Rames per postin e KryeAnadollakut te Shqiperise

E hene, 20.12.2010, 10:59 PM


Lufta e Edvin Kristaq Rames per postin e KryeAnadollakut te Shqiperise

 

Nga Ilir Dardani

 

Edvin Kristaq Rama qe ne pamje te pare tregon njeriun e droguar, pijanecin dhe te cmendurin. Kam shume rezerva per kryeministrin aktual saqe nuk e quaj Sale Rame Berisha, por Sali Anadollak Berisha, megjithate me duket me serioz anadollaku se i cmenduri.

 

Gabimet e Berishes:

Diten fliste per Integrim ne Europe, kurse nje Nate Kobzeze futi Shqiperine ne Konferencen Azio-Islamike.

Edhe pse vete kishte qene nje Komunist me Teste Partie ne xhep, ne tru e zemer, ishte tejet i eger me komunistet e tjere te pafajshem, por edhe me jo-komunistet por qe i perkisnin opozites.

Refuzoi bashkepunimin me amerikanet.

Dogji gazeten opozitare ne ate kohe, Koha Jone dhe sulmonte gjithe shtypin opozitar, ne te gjitha menyrat.

Nuk kontrolloi trafikun ilegal te naftes, e cila mbushte tanket serbe. Vetem Shqiperia nuk zbatoi Embargon ndaj Jugosllavise.  Ky quhet bashkepunim me vrasesin e vellezerve te tu, njelloj sic vepronin disa myslimane ne kohen e perandorise islamike kunder vellezerve te tyre te krishtere.

Nga injoranca e tij mjeroi shqiptaret duke mos kontrolluar firmat qe ne fund dolen piramidale. Shqiptaret humben shtepite e kursimet e tyre. Humbi kontrollin e shtetit dhe nuk ishte i fuqishem te ndalonte luften civile ne Shqiperi. Nen hunden e tij u thyen depot e armatimit ne mbare Shqiperine dhe humben jeten rreth 3 000 njerez.

Refuzoi te jape doreheqjen gjate tragjedise, ne kohen qe ishte njeriu me i urryer i Shqiperise.

 

Keto jane te gjitha fakte. Nese do i kisha bere une keto do meritoja burgim te perjetshem, ne mungese te ligjit per denim kapital.

 

Ligji per Gjykaten Administrative nuk kaloi, por mbeti! Mbeti edhe Shqiperia pa 16 milione dollare, fale abuzimeve me popullin e ''trashe'' nga ana e birit te vrasesit komunist Kristaq Rames. Jo se nuk ishte dakort per miratimin e ketij ligji, por sepse ne pushtet eshte armiku i tij, ai qe e la pa postin e kryeministrit, Sali Anadollak Berisha.

I biri i Kristaqit ‘’mori ne qafe’’ mijera votues, te cileve u mungonte deputeti i tyre ne Parlamentin e Shqiperise. Deputetet e PD-se te pakten formalisht u kujdesen per ata qe i votuan. Nuk e vej ne dyshim qe vota jane vjedhur nga te dyja krahet, sidomos ne Tiranen e Edvinit per Edvinin, por Sali Anadollak Berisha duke u mbeshtetur fort ne Kushtetute nuk i hapi kutite (tashme te famshme!) dhe kishte te drejte (kush eshte ai idiot qe nuk zbaton ligjin kur behet fjale per te mbrojtur veten!?).

Dite e Zeze per Edvin Kristaq Ramen ishte kur Shqiperia u Anetaresua ne Nato. Sigurisht qe armiku kryesor i ketij kapitulli te rendesishem per Shqiperine dhe Kombin Shqiptar nuk ishte ndonje serb, por pikerisht shqipfolesi Edvin Kristaq Rama.

Levizja e Lire e Shqiptareve solli nje dite tjeter te Zeze per Gjakun Komunist, pasi kishte bere gjithcka ishte e mundur per t’i mbajtur shqiptaret ne kafazin hoxhist. Serbet sigurisht qe duan vetem lajme te zeza per ne, por ai qe vdes per t’i pare zi e me zi shqiptaret eshte shqipfolesi Edvin Kristaq Rama. Ndoshta nuk eshte kaq ZemerKerme, por gjithcka e ben per arsye politike: ne djall shkofshin shqiptaret, mua me duhet karriga e Kryeministrit. Ky eshte intimiteti pervers qe fsheh brenda vetes kjo krijese komuniste. Nese nuk e keni kuptuar ende, atehere ju e meritoni te pashprehuren e tij.

 

Edvin Kristaq Rama, duke pare se qyetaret e ndershem, por edhe naive, jane lodhur tashme me turmelleklliqet e tij, na shfaqet si projektues i nje Xhamie Gjigande ne Qender te Tiranes! Duke qene i vetdijshem se Anadollaku Berisha e mundi edhe me votat e mjekercjeperve islamike, kerkon me ngulm qe te behet ai KryeAnadollaku i Shqiperise, vetem e vetem qe te behet njekohesisht edhe Kryeminister. ‘’Saliu kishte sukses’’ - thote Edvini, ‘’prandaj ta provoj edhe une nje here. Ja vlen te mbyll veshet kur hoxha te ulerase si i terbuar ne arabisht’’.

Jo o pjelle e cmendur sepse shqiptaret mjaft kane sakrifikuar. Shqiptareve nuk u duhet xhamia pushtuese islamike miliona dollareshe ne qender te kryeqytetit te tyre. Shqiptareve u duhen ura fshatrash qe te mos mbyten femijet ne perrenj, shqiptareve u duhet pune e shkollim, shqiptareve u duhet gjithcka tjeter pervec xhamise, e cila sigurisht qe do jete jeteshkurter sepse Gjergji Kastrioti perfundimisht do e fitoje betejen me Sulltan Muratin, te pakten ne ate qe quhet Shqiperi.

Shqiptareve u duhet Integrimi ne Europe, por me i rendesishem Integrimi ne Shqiptari, Integrimi ne vetvete dhe jo Integrimi ne Azi e SulltanMehmetizem.

Islami nuk eshte nje projekt i se ardhmes se shqiptareve, por se shpejti do te jete vetem Tragjedi Turperoro-Historike.

Kete barre te rende islamike nuk e meriton njeriu shqiptar as kombi i shqiptarit, as heroi kombetar i shqiptarit, as historia e shqiptarit, as e tashmja e shqiptarit dhe as e ardhmja e shqiptarit, prandaj JO! duhet t’i themi manjako-perversit Edvin Kristaq Rama, sepse ne nuk mund te jemi populli me i trashe ne Bote qe te sakrifikojme gjakun, nderin dhe te ardhmen tone per karrigen e tij sulltanore.(Vota: 61 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora