E merkure, 04.10.2023, 08:19 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Kunder botes se humbur islamike ne trojet shqiptare

E diele, 12.09.2010, 05:59 PM


Kunder botes se humbur islamike ne trojet shqiptare

 

Le te jete islami nje e keqe e madhe qe shqiptaret e kishin dikur. Le te jete mallkim 600 vjecar qe vdiq pa e festuar 700 vjetorin. Le ta pastrojme gjakun nje here e pergjithmone, per hir te historise, per hir te te pareve tane, per hir te vetes dhe te femijeve tane, per hir te dheut te te cilit jemi.

Dheu qe shkelim permban perqindje te madhe gjaku, i cili rodhi si Nili nga shpata islamike, o…njerez!

 

Nga Ilir Dardani

 

Shpoje cipen islamike qe te ka verbuar syte dhe shikoje veten ne pasqyre. Perpara teje do te shfaqet nje fytyre jo-aziatike, nje shqiptar, nje europian. Beji lavazh, por edhe masazh zemres, gjithashtu edhe trurit pastaj do e kuptosh se ti je shqiptar dhe zoti yt nuk quhet Allah. Ti je shqiptar dhe nuk mund te jesh aziatik. Nuk mund te jesh skllav i botes se larget, per te cilen i gjithe kontinenti yt nuk ndjen aspak mall. Ti nuk mund te jesh viktime e krimineleve dhe antishqiptareve qe vishen me petkun e hoxhes.

Shikoje veten ne pasqyre dhe do e kuptosh qe koha per te mos-neperkembur vetveten ka ardhur. Do e kuptosh qe zoti flet me se miri gjuhen tone, nje nder me te vjetrat e Europes. Do e kuptosh se Sulltan Murati eshte Sllobodan Milloshevici i kohes mitike. Do e kuptosh se Gjergj Kastrioti eshte simbol i lirise se kombit tend. Do e ndjesh dhe do prekesh nga gjaku i derdhur i vellezerve te tu nga shpata islamike. Do e pranosh injorancen e antishqiptarine qe te dhuroi pushtuesi islamik.

 

***

 

Edhe une u linda, sepse nuk kisha te drejte te zgjidhja, ne nje familje myslimane. Qe ne moshen 4-5 vjecare doja te festoja Pashket, te cilat i festonin fqinjet e mi te besimit katolik. Ata ishin te varfer, si te gjithe ne, por arrinin qe te blinin rroba te reja per kete dite. Sigurisht qe prinderit e mi nuk ishin aq islamike saqe te me ndanin nga shoqeria. Edhe une veshja rroba te reja ate dite dhe haja veze e buke tradicionale ne shtepite e bashkemoshtareve te mi te vegjel. Edhe femijet e nje fqinji mysliman u bashkuan me ne, kurse te tjeret jo sepse ishin fanatike te shpates osmane. Atehere isha teper i vogel per te me ardhur keq per ata qe neve na shikonin si Daci tek festonim Pashket (edhe ne myslimanet) gjithe lumturi engjelloro-feminore. Sot me dhimbsen ata femije sepse e kuptoj ndarjen e dhimbshme nga sakrifica absurde ne emer te pushtuesit te peshtire.

U rrita jashte vendit tim dhe te shkruaj, me aq sa di, mesova nga prinderit e mi sepse nuk kam bere asnje klase shkolle ne gjuhen shqipe. Pa u rritur ende e mesova historine e kombit tim. Mesova se sa popull madheshtor ka jetuar ne trojet arberore saqe nga gjiri i tij ka dale edhe nje MbiHero i quajtur Gjergj Kastrioti. Mesova aq sa njeriut normal i mjafton te hedhe gjithe neveri islamin pushtues shekullor.

Per mua te gjithe ata qe vazhdojne me islamlliqe nuk jane normale. Per anormalet qe kane sadopak tru ta kuptojne tradhetine e tyre une ndej neveri te papare dhe nuk kam as respektin me te vogel. Kushdo qe ketij populli i thote se eshte islamik dhe qe propagandon islam per mua eshte antishqiptar, eshte varrmihes i kombit tone.

 

***

 

Babai ‘’mysliman’’ i nje shoku me tregon per ekzistencen e nje punishteje te vogel zifti ne Malesine e Madhe para pushtimit islamik. Pas 500 vjetesh as nje punishte te tille nuk na la turku. Nese nuk do na kishte pushtuar islamo-osmani, ose nese do na kishte pushtuar ndonje ‘’pushtues intelektual’’ si psh Italia kjo punishte do ishte shnderruar ne fabrike gjigande.

Nuk ka pushtues te mire sepse ai vjen dhe te merr lirine, por ka pushtues qe, pervec xhamise se Sulltanit, ndertojne rruge, shkolla, ndertesa, biles edhe lulishte e ambjente kulture! Pushtimi islamik ndertoi vetem xhami qe simbolizojne poshterimin e tejskajshem te shqiptarit dhe qe nuk kane asgje te perbashket me Zotin. Zoti eshte Liri e Miresi. Islami per shqiptaret eshte shpate dhe gjakderdhesi.

Pushtimi fashist nuk ndertoi asnje kishe sepse fashisti Duco e kuptonte se nuk kishte ardhur ne emer te Zotit, por ne emer te djallit. Megjithate fashistet pushtues me dashje i dhane pamje antianadollake Shqiperise sepse nuk donin shuarjen e nje kombi te huaj, por qe i perkiste kontinentit te tyre. Pa dashje, por Shqiperia me Dardanine u bashkuan nen pushtimin fashist.

Per 500 vjet pushtim islamik shqiptaret nuk kishin asnje shkolle ne gjuhen  e tyre, kurse ne gjuhen turke, greke e serbe kishte mijera shkolla. Jo vetem shkolla, por asgje tjeter pervec shtepive te djallit islamik.

Pushtimi islamiko-osman i trojeve tona nuk mund te krahasohet as me pushtimin skllavo-serb.

Zemra vrastare serbe vrau shume shqiptare, mes tyre plot femije e femra, sic bente edhe turku, por ne fund te fundit lejuan shkolla shqipe dhe nuk kishte te privilegjuar te krishtere, sic bente zemra vrastare islamike me myslimanet.

 

***

 

Hoxha nga Elbasani, (qytet i cili se bashku me Kavajen dhe Tiranen mbahet si epiqendra e vullkanit te radikalizmit islamik) Xhemal Duka (mirenjohje per babain e tij sepse ky zhapik islamik emrin e vertete e ka shqiptar, Kastriot) duke pare qe ne Shqiperi nuk e fitonte buken e gojes se zeze islamike, shkoi ne Kosove, ne vendin e sapodale nga lufta me shpresen se do te gjente injorance. Ky harbut duke perdore parate e felliqura islamike pretendoi te mashtroje shqiptaret duke i udhezuar qe ta shkerdhejne perfundimisht shpirtin e tyre dhe t’i falen deri ne gramin e fundit botes islamike. Ky hoxhe, ashtu si qindra apo mijera hoxhe te tjere pergjate historise se tmerrshme islamike te vendit tone, urdheroi veshje kamikaze per femrat dhe meshkujt, por edhe dicka tjeter… berjen synet edhe te femrave!

 

***

 

Redon Kelmendi nuk eshte me ne boten e te gjalleve. Vetem 11 vite ishte pjese e jetes. Kelmendi nuk vdiq, por…u vra nga…prinderit e tij me bekimin e Sulltan Muratit! Islami korri suksesin e fundit…vrau edhe nje shqiptar tjeter, nje Kelmend.

Ngushellime per ty i dashur Kelmend. Eshte teper e dhimbshme, teper e papranueshme te ikesh ne kete moshe.

Ngushellime edhe per mua se humba edhe nje shqiptar. Ngushellime edhe per te gjithe shqiptaret sepse humben nje shqiptar. Ngushellime per te gjithe boten sepse humben nje njeri.

Sigurisht qe ti Kelmend mendon se jam zemergur kur nuk ngushelloj prinderit e tu?!

Mbase do shihemi nje dite dhe atehere do e kesh kuptuar qe vrasesit nuk ngushellohen!

Me vjen keq qe prinderit e tu, mbase vetem babain (?!), nuk do i takosh kurre sepse vrasesit nuk kane vend tek engjejt si ti, ata shkojne ne ferr!

Sikur prinderit e Kelmendit te mos ishin myslimane, apo sic jane, myslimane fanatike, djali i tyre nuk do kishte pjese te teperta ne trupin e tij dhe banga ne klase nuk do e ndiente mungesen e tij. Sot ky 11 - vjecar vdiq nga plaget e hapura nga shpata osmane, e cila para gjashte shekujsh u ngul thelle ne zemren e shqiptareve kelmendas.

Prekja e trupit te femijes eshte abuzim, eshte dhune monstruoze qe behet ne emer te islamit. Njeriu eshte krijuar i tille dhe nuk ka nevoje per prerje. Por edhe nese ka, ai e ben vete kete, ne moshen qe eshte i vetedijshem per ate qe ben.

Maskaralliqet islamike po ja zene frymen ketij populli te pacipe, kesaj injorance islamike i zgjatet jeta sepse ka gjetur vendin e duhur.

Synetlliqet islamike te shqiptareve jane nektari i fatkeqesise se ketij kombi te pariparueshem.

Asnje prind nuk ka te drejte te ushtroje dhune mbi femijen e tij. Asnje prind nuk ka te drejte te fuse thike ne krijesen e tij, sepse kjo krijese nuk eshte prona jote, por eshte prone e vetvetes.

Eshte shendoshe e mire. Nuk ankohet dhe nuk lutet qe t’i hiqen teprica. Asgje e tepert ne trupin e tij. Djalli islamik udhezon viktimat e tij, turpin e kombit shqiptar, qe ta largoje nga shoket e shoqet dhe ta coje ne thike dhe pas thikes ne varr!

 

***

 

Shkrimi i talebanisto-islamikut Olsi Jazexhi me pelqeu. Ne ate shkrim mesova se edhe anadollaku Sali Berisha e ndjen veten te huaj me islamin, sic e ndiejne mbare intelektualet shqiptare (perjashto intelektualet qe nuk dine ke kane baba). Jazexhiu tregoi se dalengadale po i zihet fryma nga te gjitha anet ligesise islamike. Ekstremisti  islamik e ben te qarte se islami eshte i huaj ne keto troje. Na tregon ne menyre teper prefesionale litarin ne qafen e islamit. Megjithate nuk duhet te gezohemi para kohe sepse ne mesin tone kemi plot si Olsi. Njerez te tille mund te jene me origjine turko-arabe, ose shqiptare shpirtshitur qe ne bashkepunim me osmano-islamet e kane shuar etjen me gjak shqiptari te krishtere.

 

***

 

Ndodh qe te kritikohemi qe te mos flasim per fene (islame) sepse kemi probleme me te medha. Jo, ky eshte problemi me i madh sepse shpirti i Gjergj Kastriotit nuk eshte i qete nga tradhetia qe bene njerezit e gjakut te tij. Shqiptaret jane ndihmuar per lemoshe nga vendet Perendimore (jo me kisha e propagande kristiane, sic ndihmojne arabet me xhamia sulltanesh!) dhe ndihma do vazhdoje, por gjithnje duke shpresuar se ky popull i vjeter (Amerika eshte e porsalindur ne krahasim me shqiptaret) do e riktheje dinjitetin e tij dhe te Kontinentit. Prania e islamit do te jete gjithmone nje Minus i madh per shqiptaret ne fusha te ndryshme si ne politike, ekonomi, kulture, sport etj. Pse duhet qe gjithnje te jemi me poshte se te tjeret?! Vetem Zotin mos e permendni sepse ju qe nuk ‘’sakrifikoni’’ shpaten qe u ngul ne zemren tuaj nuk e njihni Zotin. Zoti eshte tjeter, Zoti nuk meson te urresh vetveten, sic bejne nje pjese e madhe shqiptaresh. Duajeni veten dhe te afermit tuaj, ju lutem, ne emer te Zotit te Vertete.

 

***

 

Tani ne fund kam nje pyetje per islamiket por edhe per shqiptaret myslimane.

Nese fatkeqesisht Bota do te thyhej dhe ndahej perfundimisht ne Perendim - Lindje dhe nese fillonte nje lufte Krishterim vs Islam, ju ne cilen ane do te rreshtoheshit?!

Une sigurisht ne anen e Gjergj Kastriotit e Bill Clinton-it.

 

P.S. Po shtoj edhe dy urime:

Gezuar Bajramin Afganistan, Irak, Iran, Pakistan, Turqi, Arabi dhe mbare vendet islamike.

Shqiptare! Nga mendje-zemra ju uroj: Mos e gezofshi bajramin!(Vota: 60 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora