E premte, 09.06.2023, 10:23 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Të duam më shumë Zotin e Shqipërinë sesa djallin e Arabinë!

E shtune, 04.12.2010, 08:59 PM


Te duam me shume Zotin e Shqiperine sesa djallin e Arabine!

 

Nga Ilir Dardani

 

Nuk do e mendonte kurre Gjergj Kastrioti, se do vije nje dite e kundershtari i tij, kucedra e zeze islamike, do te behej shenjt dhe shqiptaret do i festonin diten e lindjes dhe do te perqurreshin per diten e vdekjes.

 

Analisti Fatos Lubonja thote se ‘’shqiptaret e ringjallen pas 500 vjetesh mitin Gjergj Kastrioti, per hir te nacionalizmit’’. Lubonja nuk eshte injorant, por eshte nje intelektual i cmendur, i cili eshte kunder te gjitheve e gjithckaje.

 

E si mund te ringjallej Gjergj Kastrioti kur mbi kokat e shqiptareve fluturonin korbat islamike?! Si mund te ringjallej Gjergji Yne i Madh, nen pushtimin islamo-osman, kur edhe sot shqiptaret qe besojne ne ideologjine islamike nderojne vrasesin e tyre islamo-osman?!

 

Kryeministri ne-thyerje-qafe i Kosoves, i pafytyri Hashim Thaci, kryeministrin e Turqise e quan Vella, sepse ky i fundit i perket te njejtit gjak me te Sulltanit dhe qajne se bashku vdekjen e tij.

Shpirt e fytyre shemtuari Naim Ternava na shfaqet ne publikun pule-e-lagur dhe na vajton e nderon sulltanet. Ky komb eshte pothuaj kot sepse shqiptaret e vertete jane pakice. Kur nje komb arrine deri aty ku kemi arritur ne, ekzistenca e tij vetem dem i sjell botes. Megjithate ky komb ekziston duke e ngrene turpin me buke, njekohesisht duke lare surratin ne halet e anadollakeve te Anadollit.

 

Nese Sulltan Murati do te kishte qene nje hoxhe, qofte edhe luftetar hoxhe (feja islame simbol te saj ka Shpaten) do mundohemi t’i kuptojme ata ‘’shqiptare’’ qe e kane humbur gjakun shqiptar. Por Murati ishte nje komandant i nje ushtrie pushtuese kunder te cilit luftuan mbare popujt e Ballkanit, kunder te cilit shqiptaret humben mijera jete. Eshte e pabesueshme kjo qe ndodh ne trojet shqiptare ne shekullin XXI!

 

Ajo qe thote Lubonja eshte e vertete, edhe pse kete e thote per nje fare tolerance te pafare, e cila pervec dinjitetin i sulmon edhe te ardhmen shqiptarit. Edhe Fatos Lubonja, i cili duket se eshte penduar per ‘’levizjen e tij demokratike’’ ne kohen e komunizmit, i afrohet grupit te shkretetires islamike qe perbehet nga Turpi i Kombit shqiptar:  Rexhep Qosja, Abdi Baleta, Hysamedin Feraj, Muhamet Pirraku, Naim Ternava, Hashim Thaci, deri diku edhe Sali Berisha se bashku me shumicen e hoxhallareve shqipfoles.

 

Kur kryeministri i nje vendi, i cili flet jo vetem ne emrin e tij personal, por edhe per te gjithe qytetaret e vendit te tij, arrine ta quaj tjetrin vella vetem per hir te pushtimit me shkaterrues ne histori, kemi te bejme me nje popull te vogel. Kur ky popull duron pa reaguar hic edhe lutjet ne arabisht te kryeminstrit, edhe lutjet speciale per gjakpiresin pushtues, nuk eshte me e sigurte nese kemi te bejme me nje popull, aq me shume popull shqiptar?!

 

Pretendimet per ta quajtur pushtimin osman si ‘’mardhenie historike vellazerore’’ e ndryshojne komplet historine e kombit tone. Pra, nese shqiptaret ne menyre masive kane qene pushtuesit e popujve te tjere ne Ballkan e me gjere, krah per krah me turqit, i kane merituar masakrat, pushtimet e copetimet. Te gjithe pushtuesit meritojne pushtim, dhune te gjithanshme, copetim deri ne shuarje. Pra, te gjithe pushtuesit jane djaj vrases qe meritojne vdekjen, qofshin ata turq, serbe, shqiptare apo gjermane.

Sipas mendjeve te semura islamike, te gjithe qenkan hakmarre kunder nesh dhe se kjo hakmarrje paska qene e ligjshme.

 

Shqiptaret duhet te kene kujdes dhe mos te luajne me gjakun e derdhur shqiptar. Legalizimi i pushtuesit me te ndyre qe ka njohur historia per nje fare islami eshte dasme mbi varret e te gjithe deshmoreve e martireve te shqiptarizmit.

Te pagezosh femijen tend me emra sulltanesh eshte tradheti ndaj Gjergj Kastriotit, ndaj vetvetes dhe Kombit. Nje miku im thote, ‘’Ne mbase jemi populli i vetem ne bote qe pjesa dominuese nuk ka emrat e tij’’, pra shqiptare dhe as europiane.

Askush qe ka pagezuar femijet me emra aziatike nuk distancohet nga kontributi antishqiptar, dhe sic permend edhe Deo Graciani ne Zemra Shqiptare, keta tipa nuk e meritojne ta prekin flamurin e kuqosur me gjak kastriotesh.

Deo sjell nje analize perfekte dhe pikelluese mbi nacionalistet e semure, te cilet festojne madherishem beteja historike anadollakesh kunder shqiptareve.

Do vije nje dite, sepse s’ka per te ndodhur ndryshe, dhe brezat e ardhshem do te te distancohen publikisht kunder turpit qe sollen injorantet e shpirtshiturit paraardhes. Me Sulltanin ne Zemer dhe me Flamurin Kombetar Shqiptar ne dore, ne pervjetorin e clirimit nga sulltani! Si mund te kete gjallesa kaq te poshtera? Si mund te lejoje shqiptari poshtersi te tilla?! Ah po, shqiptaret njihen si tolerante te se keqes, prandaj edhe jane kombi me i humbur ne Europe.

 

Shqiptaret e Krishtere, pa perjashtim, duan te integrohen ne Europe dhe jo ne Azi sic duan nje pjese jo e vogel e myslimaneve.

Ka vdekur koha ne te cilen shqiptaret merrnin disa rruge. Sot shqiptaret me gjak shqiptari kane vetem nje rruge sepse dyrrugorja do te ishte ndarje katastrofike.

Shqiptaret nuk duhet te lejojne qe te pushtohen perseri nga injoranca shekullore anadollake, prandaj duhet te bashkohen si kurre me pare per ta lare, krehur, veshur dhe nxjerrur ne drite kombin e tyre.

Ne ishim te pushtuar per 500 vjet dhe nga ky pushtim kemi plot kujtime te dhimbshme e te turpshme. Vetem xhamiat na lane, simbolin e pushtimit osman, por edhe ato jo me emra ‘’turqish te mire’’, por me emra vrasesish monstruoz, sic jane Sulltan Murati e Sulltan Mehmeti!

Miloshevicet anadollake nderohen ne Kosove nga nje pjese e popullit, por tragjikisht edhe nga presidenti i islamit kosovar, Naim Ternava, gjithashtu edhe nga kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci. Pra, Kosova Zyrtare dhe Shpirterore eshte tradhetare e hapur e idealeve te shqiptareve me te ndritur te historise sone kombetare.

Naimi e Hashimi jetojne ne kohen tone, por nese do ishin ne nje kohe tjeter, kur Gjergji ishte i lodhur edhe me anadollaket shqipfoles, me Hamza shpirtshiturit, nuk do gjenin vrime per tu futur, nuk do kishte sulltan as allah qe i shpetonte nga Shpata e Lirise GjergjKastriotane. Gjergji do e kuptonte se ka gabuar me mos-keputjen e kokes se Hamzait, sepse nje shuarje hyjnore e gjakprishurve shqipfoles si ai do ta kepuste rracen e tradhetareve dhe ne sot nuk do te perballeshim me Hashimat e Naimat.

 

Inaugurimet e ‘’shtepive te zotit’’ me emra pushtuesish tek cdo popull do te ngjallnin trishtim dhe reagim te menjehershem. Por, jo dhe aq cuditerisht, kjo nuk ndodh tek ne. Thua jemi populli numer nje ne planet?! Une nuk e besoj kete, kurrsesi!

Mire qe myslimanet besimtare te Kosoves nuk reaguan sepse ecin pas antishqiptarizmit shpirteror te Ternaves, por cuditem me komunitetin e krishtere, te cilit nuk i shkon as ndermend te dale kunder vellazerise kopileske te kryeminsitrit qe perfaqeson edhe ata! Por edhe kunder kreut te myslimaneve, i cili ne menyre te vecante poshteron Gjergj Kastriotin dhe mbare te Krishteret.

Apo edhe te krishteret e Kosoves jane shumice anadollake, te cilet vetem emrat kane shqiptare?! Mbase po sepse disa nga ata qe kam njohur ne internet jane leter higjenike e te njejtes kompani islamike, pra mund te bejne vetem punen e fshirjes se ******! Meqe jemi ketu, ju me lexoni vazhdimisht dhe e dini vete se behet fjale per ju, per ju grupin e pulave te lagura e te vogla qe nuk shikoni pertej hundes tuaj te madhe! Pse nuk flas edhe me emra? Sa per ju, ju e dini se nuk me plas, por nuk flas sepse nuk dua te beheni objekte qesharake ne syrin e anadollakeve te tjere.

 

Shqiptaret dolen me te humburit nga perandoria islamo-osmane. Islamo-osmanet shkaterruan gjithcka ishte ndertuar ne trojet e shqiptareve. Asnje objekt per tu permendur per 500 vjet pushtim. Ndersa kombet e tjera te pushtuara e kane ruajtur deri diku trashegimine kulturore e historike. Ne u c’beme brutalisht me ndihmen e islamo-osmaneve dhe te vetvetes. Nese Shqiperia ka disa objekte qe tregojne se ne jemi mijeravjecare, Kosova ka sheshuar e varrosur gjithcka saqe na dalin me te vjeter serbet se shqiptaret atje! Pse te cuditem, kur islami eshte shume me pervers atje?!

 

Jo me emra pushtuesish islamike ne Dardani. Jo me kulture arabo-terroriste aty ku i thone Shqipni! Nese kete ‘Jo’’ do e lini sic eshte, ‘’po’’, atehere poshte bashkimi kombetar i shqiptareve. Ne duam nje Shqiperi te Plote, por kurre nje arabizem te tille.

Ne nuk jemi njerez qe vrasim ne emer te zotit, ne nuk jemi njerez qe vrasim te pafajshem, ne nuk jemi njerez pervers qe bejme seks me femije, me vajzat e axhes, tezes etj., ne nuk jemi dhunues te te drejtave te femres, e cila per ne eshte e barabarte me mashkullin, biles edhe me lart se ai.

Ne jemi Shqiptare dhe Europiane.

Ne e duam Shqiptarin e djeshem e te sotshem dhe e vleresojme ate. Ne duam ne menyre te vecante edhe Shqiptarin qe do te linde ne vitet apo dekadat e ardhshme, prandaj i themi JO! Islamo-turko-arabizimit, sepse eshte e drejta jone, duke qene shqiptare, qe te duam me shume Zotin e Shqiperine sesa djallin e Arabine!(Vota: 92 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora