E merkure, 04.10.2023, 08:29 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Rikthehuni si Shqiptarë tek Shqipëria Juaj

E diele, 10.10.2010, 07:59 PM


Rikthehuni si Shqiptare tek Shqiperia Juaj

 

Nga Ilir Dardani

 

Eshte e dhimbshme, eshte i patolerueshem pikellimi shekullor qe sundon trojet tona. Ne kemi te gjitha faktet, ne jemi mese te vetedijshem per tragjedine tone. Ne e kemi zemren e copetuar, ne e kemi trupin pa koke, ne edhe ‘’kenaqesine’’ e te pushuarit te qete ne varr nuk e kishim ndonjehere.  Ne edhe diten me te bukur e veshim me re dhe prodhojme shiun. Pse shqiptari duhet te jete fabrike e se keqes? Pse shqiptari nuk duhet ta shfrytezoje Diellin, sic ben europiani dhe njeriu normal? A per nje pushtim osman mohoni diellin a?! Nga ky pushtim duhet te sakrifikojme te ardhmen tone dhe te femijeve tane a?! Per hir te ketij pushtimi duhet te mos jemi europiane, por pjese e kombit islamo-aziatik a?! A per nje Dardani Islamike dha jeten Hasan Prishtina a?!

 

A per nje Dardani Islamike dha jeten Agim Ramadani me mijera shqiptare te tjere a? Nese po, atehere ka luftuar dhe vdekur kot. Nje Dardani me shume se islamike e kishit nen sundim serb. Por… me duket se jo! Agim Dardania ka luftuar e dhene jeten per shqiptaret, per kombin e shqiptareve, per lirine e tyre, per zhvillimin kombetar, per lirine e nenave e motrave tona, por pa harruar Dinjitetin e njeriut shqiptar. Ky bir i Madh i kombit nuk mund te identifikohet me islamin, por vetem me Kombin. Ai e la jeten e gjate e te lumtur ne Zvicer per te pushuar i qete ne token Dardane. I qete ne toke por kurre i vdekur sepse njeriu model eshte Veper qe nuk vdes kurre.

Kush eshte miku me i madh i Agim Ramadanit? Sulltan Murati me xhamine e tij ne Prishtine a? Osama Bin Laden a? Hamza Gjakprishuri a? Apo mos eshte njefare Gjergj Kastrioti?! Me duket se ky i fundit, perndryshe pushka e tij do te ishte ndryshkur dhe sdo ishte ne listen e me te ndriturve te kombit shqiptar.

 

Ne jemi pak per t’u ndare ne gjysem. Deri tani kemi humbur shume njerez e troje. Historikisht shqiptaret shkuan e u turqizuan ne Turqi, kurse tani por turqizohen ne trojet e tyre. Bash ne Kishen e Gjergj Kastriotit, pasi e kane shembur, kane ndertuar xhamine e Sulltan Muratit.

Islami eshte ne lufte me jo-islamin dhe kerkon me cdo kusht te sundoje boten, prandaj shqiptaret kane qene te mirepritur ne Turqi sepse islami shumohej, sic shumohej edhe turqizmi. Per 500 vjet shqiptaret nuk nxoren asnje Ataturk per vete, por per islamo-turqine nxoren plot.

 

Shqiptaret nen pushtimet sllavo-komuniste jane mesuar te shfajesohen dhe te na shfaqen si njerez perfekte, te cilet i sulmon mbare bota nga perfektezimi i tepruar!

Ecje pule-pa-koke nuk ka me dhe ne urgjentisht duhet te pranojme gabimet tona. Koha e gjumit ka mbaruar, s’ka me enderra. Eshte koha te shohim realitetin me sy hapur.

 

Nje pjese jo e vogel shqiptaresh nga Maqedonia, ne ndeshjen e futbollit mes Shqiperise dhe Bosnjes bene tifozllek per Bosnjen. Une duke qene se njoh shume nga keta nuk cuditem, por nuk duhet te cuditet askush sepse te gjithe e njohim realitetin shqiptar.

 

Shqiptaret e Maqedonise jane pjese e nje shteti tjeter dhe ekstremizmi islamik nuk i vishet nje shteti shqiptar, por e bene jeten e tyre teper te veshtire sepse do te mbeten pergjithmone qytetare te Dores se Dyte. Brez pas brezi do jene sic jane sot, te persekutuar ne menyre ‘’demokratike’’, te varfer dhe te injoruar. E dhimbshme, e tmerrshme per ata shqiptare qe ende e kane gjakun Kuq e Zi, por sic ka ndodhur historikisht me shqiptaret: digjet i njomi per te thatin!

Pretendojme te bashkojme Dardanine me Shqiperine, kurse kjo ceshtje ne lidhje me shqiptaret ne Maqedoni eshte nje enderr teper e larget, sepse vete enderra e nje pjese te madhe te shqiptareve atje eshte per t’u bere sa me turq dhe jo per t’u rikthyer tek Nene e tyre Natyrale. Turqia dhe Islami jane simbole te Shkaterrimit te Kombit tone dhe jo te bashkimit. Pastaj askush nuk do qe t’i riktheje Shqiperise komunitete osmanesh sepse eshte teresisht e padeshirueshme. Shqiperia pret krahet dhe bijte e saj, krenar e te paster si rrezja e diellit arberor dhe jo…!

 

Propaganda islamike paguan, sepse, sic e thashe me lart, kerkon pushtimin e botes dhe Kosova duket si nje mundesi per te mos u humbur, meqe kemi disa shekuj qe edhe ne, ndryshe nga e gjithe Europa, merremi edhe me islamin.

Eshte e pamundur qe Turqia, pushtuesja jone 500 vjecare, te mos kete lene me shume se nje komunitet modest ne trojet tona. Ka shume, por fatkeqesisht jane fshehur ne mesin e shqiptareve te ndershem mysliman dhe keta te fundit, duke e ndjere mungesen e Syrit Shqiponje, behen viktima te tyre dhe japin kontribut anti-zhvillim dhe pro-zi. Kjo nuk tolerohet dhe nuk falet dhe duhet punuar shume qe shqiptari i ndershem te ndergjegjesohet.

Qe kemi shume shqipfoles me orgjine turko-aziatike u pa edhe pas ndeshjes se basketbollit mes Turqise e Serbise, ku shqiptaret nuk shikonin leckat e tyre por kerkonin lufte, jo per te marre gjakun e Jashareve, por per te plotesuar amanetin e Haxhi Qamilit.

Qe kemi shume shqipfoles me orgjine turko-aziatike u pa edhe para dy ditesh, ku disa femra te mbuluara me lecka te palara e te shemtuara, ne bashkepunim me komunitetin rom, protestuan ne Prishtine sepse nuk lejohet mjerimi i tyre ne ambjentet publike.

Nuk protestuan per ripushtimin ‘’fetar’’ te Pejes nga serbet, nuk protestuan per kockat e shqiptareve te vrare nga monstrat serbe, shpirti i te cileve nuk prehet i qete larg dheut te tyre ne mocalet e Serbise, nuk protestuan as per mungesen e lirise se levizjes, as per papunesine, as per rrogat e vogla e cmimet e larta, as per pensionet e asistencat qesharake, por vetem per shamijat islamike.

 

Kryehoxha i Kosoves Naim Efendi Ternava, pasi u takua me kete fare presidenti qe zevendesoi Fatmir Sejdiun perkohesisht, na u shfaq si engjell i pafajshem. Kopje e tij eshte edhe ky fare presidenti, por per ta fshehur osmanizmin e tyre dolen ne publik me mendimin dhelperak qe te mos e perkrahin protesten islamike, nderkohe qe keta ishin inisiatoret dhe sponsorizuesit, se bashku me xhihadistet e Azise.

Ternavuci e ka shprehur hapur urrejtjen e tij per Humanisten Tone te Madhe vetem se nuk i perkiste osmanizmit te shallvarexhiut dhe me kete ka treguar se i perket flamurit jeshil me epiqender shpaten.

 

Presidenti Rugova eshte nje humbje e paimagjinueshme per ata qe nuk jane ne gjendje te vejne ne jete mesimet e tij. Ne te tjeret, qe shpresoj te jemi shumica, e kemi prane gjithmone dhe na mungon vetem nje shtrengim duarsh me te. Ky engjell i lirise, i kultures dhe zhvillimit e kreu misionin e tij, sic e kreu edhe Gjergj Kastrioti, por nuk mund te mbaje pergjegjesi per ata qe la pas. Ne rastin e Kastriotit kemi te bejme me fatkeqesi sepse shqiptaret nuk kishin mundesi te ecnin me kohen, kurse sot eshte kohe tjeter.

Kryeministri i Dardanise Thaci eshte munduar ta drejtoje popullin e tij drejt Europes, por pothuaj ka deshtuar, sepse Dardanine e tij, per te cilen edhe ka luftuar, dalengadale po ja marrin ekstremistat islamike.

Sot keto shami-mjeker-zeza i bejne thirrje Bashkimit Europian qe te ndaloje Diskriminimin e tyre nga ana e Thacit, te cilin e krahasojne edhe me Stalinin!

 

Te gjithe e dime se Dardania dhe ne teresi kombi shqiptar eshte ne rrezik. Ka 10 vite qe po punohet non-stop per islamizmin e shqiptareve. Nuk paska qene e thene qe t’i gezohemi sic duhet lirise. Menduam se shpetuam, por mesa duket thjesht kemi zevendesuar nje pushtues me nje pushtues tjeter.

Veshje-mjekra e shkretetires se Saharase ka hipur ne Deve dhe perfunduar ne Iliri. Te dhemb syri e zemra per vetshemtimin e shqiptarit. Te cahen veshet nga ulerimat e minareve ne gjuhe te huaj, apo nga turmat qe pushtojne sheshet per disa qindarka turpi.

Le te humbim edhe kete here, sic kemi humbur ne 600 vitet e fundit. Apo duhet te fitojme kete here?! Kemi derdhur shume gjak dhe prape kemi humbur. Sot ne mund te fitojme pa e derdhur asnje pike gjak, por vetem mund te derdhin dy pika lot gezimi.

Politika eshte pakice dhe nuk na jep fitoren dhe as humbjen, por ne shumica, qytetaret e kombit shqiptar, e kemi ne dore fitoren tone. Le te fitojme, le te jemi te gjithe heronje qe sakrifikuam te keqen per te miren tone, te huajin per veten tone. Le te jene krenare per ne brezat e ardhshem, le t’u dhurojme nje jete te qete e te lumtur, si bashkekontinentasit e tyre.

Rikthehuni si Shqiptare tek Shqiperia Juaj dhe nuk do te pendoheni kurre.(Vota: 135 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora