E hene, 29.05.2023, 03:40 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Vrasja me Gure Islamike e Soraya Manutchehrit

E merkure, 29.12.2010, 08:59 PM


Kjo eshte fotoja e vetme origjinale qe ka mbetur nga Soraya Manutchehri, fotografuar kur ishte 9 vjece.
Kjo eshte fotoja e vetme origjinale qe ka mbetur nga Soraya Manutchehri, fotografuar kur ishte 9 vjece.

Vrasja me Gure Islamike e Soraya Manutchehrit

 

Nga Ilir Dardani

 

Soraya Manutchehri ka vdekur ne vitet 1980, ne nje fshat te Iranit. Ka vdekur pasi eshte futur ne dhe ne mes e poshte, kurse mesi e siper eshte guruar (gjuajtur me gure) ne emer te zotit (arabisht dhe shqiptarqenqe: allah). Nese Allahu (Zoti ne shqip dhe allah ne shqiptarqenqe) bekon masakra te tilla, ai eshte nje monster, nje maskara, nje kriminel brutal, nje bir kurve, nje nje nje… por sigurisht qe ky nuk eshte Zoti. Zoti eshte si Krishti, eshte Krishti, eshte Dashuri e pafundme per njeriun.

 

Sapo pashe filmin e tmerrshem ‘’The Stoning of Soraya M’’ (Gurimi i Soraya M. - Vrasja me gure e Soraya M.) bazuar ne ngjarje te vertete.

Filmi eshte bazuar ne librin e gazetarit iraniano-francez Freidoune Sahebjam (1933-2008).

Freidoune Sahebjam, i biri i nje ish ambasadori iranian, ka udhetuar pergjate Iranit dhe ka raportuar krime te ndryshme qe beheshin nga Qeveria e Iranit, sic eshte edhe rektrutimi i femijeve per te luftuar Irakun.

Gjate udhetimit te tij, ai takoi hallen e Sorayas, Zahrane nga e cila incizoi rrefimin mbi ngjarjen zemer-dhimbje, qe kishte ndodhur vetem nje dite me pare.

Para se te vendoste kaseten per incizim, gazetari thote: ‘’e pse duhet qe te incizoj zerin tend kur Zeri i Femres nuk con peshe ne kete shtet’’. Zahra pergjigjet: ‘’dua ta marresh zerin tim me vete, dua qe ta degjoje e gjithe Bota’’.

Edhe une jam Bota, te gjithe shqiptaret jane Bota, e gjithe Bota eshte Bota!

 

Si perfundoi ne gure islamike engjelli i pafajshem?

 

Bashkeshorti i dhunshem i Sorayas, Ali urdheron Hoxhen e fshatit (i cili kishte te kaluar kriminale, gje te cilen e dinte vetem Aliu) qe ta ndihmoje ne pranimin e divorcit, sepse donte t’i merrte dy djemte e tij (kishin 4 femije, 2 djem, te cilet i kishte kthyer kunder se emes krimbi islamik Ali, dhe  2 vajza), te shkonte ne qytet dhe te martohej me nje vajze 14 vjecare, babai i se ciles ishte ne burg, i denuar me vdekje, ne pritje te ekzekutimit (te cilit Ali i kishte premtuar se do e nxirrte nga burgu pasi t’i jepte nje dore te mire parash dhe… kuptohet edhe vajzen-femije per grua).

Aliu donte divorcin sepse nuk do paguante me per gruan dhe dy vajzat e tij.

Soraya nuk e pranoi ndarjen/divorcin. Pastaj Hoxha kerkoi qe te behej Dashnorja e tij dhe i premtoi se do e ndihmonte ekonomikisht ate dhe dy vajzat, por pergjigja ishte Jo.

Nje darke kur hanin buke Soraya nxehet nga kercenimet e abuzimet dhe hedh dy pjata ne toke. Ali, sepse eshte mashkull islamik, e rrahe, njekohesisht ju thote djemve se ‘’kjo bote eshte vetem per meshkuj’’ (sa edhe shqiptare duket kjo e?!).

Pas pak ditesh ndodh nje vdekje ne fshat. Hoxha, shefi i fshatit, ky djall i madh, i thote Zahras qe Soraya te kujdeset per burrin te cilit i kishte vdekur gruaja. Soraya punesohet tek ai… dhe ketu fillon drama e madhe.

Ali (apo sic perdoret ne gjuhen shqiptarqenqe: Aliut) i vjen ne ndihme Hoxha kur i thote se per kurveri denohet me vdekje sipas Sharia (ligji islamik) dhe me padurim pret qe bashkeshortja ta tradhetoje, por kjo nuk ndodh.

Atehere Ali perdor shantazhin me Hoxhen dhe fillojne kercenimet ne drejtim te burrit qe e kishte punesuar, qe te pranonte se Soraya flinte me te, por mjaftonte qe te quahej Tradheti edhe nese ishte c’lodhur ne shtratin e tij. Ne fillim kundershtoi, por kur i thane se do ja lene djalin jetim u frikesua dhe pranoi ate qe nuk kishte ndodhur kurre, qe gjoja pasi ishte lodhur ne pune dhe kishte dhimbje koke kishte pushuar pak ne shtratin e tij. Pastaj shton edhe pak: ‘’kur ishte e shtrire me tha fjale qe vetem bashkeshorti mund t’i degjoje’’.

U perhap genjeshtra se gjoja Soraya kishte tradhetuar burrin. Aliu e rrahe perseri ne publik dhe e ofendon. Meshkujt islamike, pasardhesit e Muhametit, krijojne korin e korbave.

U be gjyqi i saj i drejtuar nga shtazet meshkuj islamike dhe u denua me vdekje.

 

Para se te vdiste Soraya, perpara vampireve meshkuj islamike tha:

Si mund ta beni kete?

Duket sikur nuk me njihni mua?

Jam Soraya!

Ju kam vizituar ne shtepite e juaja.

Kemi ndare buken se bashku. Ne jemi miq.

Si mund ta beni kete?

Jam fqinja juaj!

Nena juaj! (shikon dy djemte)

Bija jote! (shikon babain e saj)

Bashkeshortja jote! (shikon burrin e saj)

Si mund ta beni kete te kushdo qofte ajo? (shikon te gjithe monstrat meshkuj islamike)

 

Pasi mbaroi gjakpiresit meshkuj islamike lehen si qeni me antinjerezor: ‘’Eshte ligji i Allahut’’, Allahu (zot ne shqip dhe allah ne shqiptarqenisht) eshte i madh’’, Allahu eshte me i madhi’’, nderkohe fqinja e Sorayas qe po kujdesej per dy vajzat i urdheron ato qe te mbyllin veshet sepse degjoheshin uleritjet e ujqerve te terbuar muhamedane, njekohesisht ngren zerin e radios e cila transmetonte muzike!

 

E futen ne grope gjysmen e trupit dhe… ‘’armiku’’ ne sekondat e fundit te jetes:

 

Pyetet babai i saj, nese ka gje per te thene dhe pergjigjet: ‘’Cfare ka per t’u thene? Ajo nuk eshte me bija ime’’. Nuk jam me babai i saj. Le ta kryejme kete.  Merr guret dhe behet gati per te qelluar mbi te bijen. Nderhyn halla: ‘’Jo, mos!’’. ‘’Largohu nga aty, femer!’’ – i thote. Halla: Faleni Sorayan, qelloni mbi mua, ajo ka femije te vegjel’’. E largojne nga aty me force.

Babai i saj gjuan drejt te bijes dy here, por nuk ka shenjester dhe as fuqi, prandaj kerkon gur tjeter dhe thote: ‘’Allah me ndihmo mua, vrite kete kurve’’!, por allahu nuk e ndihmoi as kete here.

Nje femer e moshuar nga turma thote: ‘’Faleni se eshte shenje nga zoti, guret nuk e goditen. Zoti e di qe eshte e pafajshme’’.

Burri i saj merr gure dhe thote ‘’Kujdesem une per te’’! Kete e ndihmoi Allahu dhe e goditi ne balle, por jo sic duhet!

Halle Zahra: ‘’Vrases!, bastarde!’’ – e largojne.

Nje femer gezon qe me ne fund u godit!

Aliu gjuan perseri. Kete here goditje perfekte, i hap nje grope ne balle nga e cila pikon gjak.

Edhe pse i kishte premtuar halles se nuk do te qante, engjelli qau nga dhimbja e tmerrshme. Qava edhe une me te. Njekohesisht mu shtua urrejtja per islamin, i cili eshte gjalle ne vendin tim vetem sepse nuk kam fuqine e Gjergj Kastriotit qe t’ia shuaj faren.

Eshte radha e Hoxhes. Qellon ne shenje! Kur uleriti (allah ykber, alalija lahlaj, muhamet sumtriladha shsfhs) mu kujtuan disa dhjetra qene shqipfoles qe e ndyne edhe Maqedonine.

Erdhi radha e djemve. Hoxha u thote: Djema qelloni! Per allahun! Qellojne ne shenje edhe keta! Femije edhe keta por njeriu i shendoshe nuk eshte kurre kaq i semure. Por islami eshte i tille, prandaj une do vdes i lumtur duke e urryer ne trojet e mia.

Ai qe ishte detyruar te shpifte nuk e gjuajti.

Turma e meshkujve vampireske islamike u armatos me gure. E goditen derisa ra per e vdekur.

Aliu i afrohet. Ajo eshte ende gjalle. Hape pak syrin dhe mashkulli mysliman uleret: ‘’Kurva eshte ende gjalle. Te gjithe merrni guret perseri’’. I mbushin armet islamike perseri dhe zjarr!… me ne fund ‘’armiku’’ vdes e pellumbat fluturojne drejt qiellit, ndersa kafshet islamike ne toke festojne!

Sorayan nuk e varrosen. E lane buze lumit. Te nesermen kafshet i kishin lene vetem dy kocka.

 

Me Sorayan, me veten dhe me shqiptaret

 

Moter Soraya iku sepse ne kete bote ekziston perversiteti ideologjik islamik, nga i cili jane vrare me gure mijera femra te tjera, duke perfshire edhe motrat e gjakut tim, ato shqiptare. Ne fakt edhe ti je Motra ime sepse je gjaku im ne Njeri. Ne jemi te gjithe njerez, por njerez te vertete nuk jane vrasesit e tu, sic nuk eshte fe e vertete ajo ideologjia sadisto-komuniste qe quhet islam. Sikur te kisha mundur ta ndryshoj boten (te zhduk islamin) ti moter nuk do kishe vdekur nga guret islamike, sic nuk do kishin vdekur e dhunuar mijera motra te tjera, sic nuk do kishte vdekur as e bija e te cmendurit shqiptar Hasan Faslia, te cilit, moter e dashur Soraya, ne populli i trashe shqiptar i kemi kenduar edhe kenge. Kete vrases monstruoz ne e mbajme per Hero Kombetar, sic mbajme edhe Sulltan Murat Mehmetin, i cili na ka vrare shume shqiptare dhe pushtuar per 500 vjet. Pra, e dashur moter, edhe ne jemi si vrasesit e tu, por jemi ndoshta pak me te meshirshem: vrasim me allti ose sepate! Por ka edhe menyra te tjera si p.sh. i detyrojme te vrasin veten!

Engjell Soraya, ti nuk e imagjinon dot se sa do nxehen shqiptaret islamike me mua (ja disa nga titujt qe marr: shka, kryqali, agjent i Vatikanit), sepse pervec islamin ua shava edhe Hasanin me Hysenin. Per kete te fundit do kem nje surprize.

E dashur Soraya, Poeti Yne Kombetar, Gjergj Fishta mallkonte ata shqiptare qe nuk mesojne femijet ne gjuhen meme, kurse une mallkoj te gjithe te krishteret qe urojne Bajrame, te medhenje, te vegjel apo edhe mesatare, qe urojne vrasesit e tu, qe japin kontributin e tyre ‘’te krishtere’’ per te groposur dinjitetin dhe jeten e krijesave te pafajshme qe kane fatin  e ‘’keq’’ te lindin femra!

Ti mbase nuk ke degjuar kurre per Shqiperine, por shfrytezo rastin te mesosh edhe per cmendurine tone: Ne per fatin tone te mire jemi ne Europe, ku femra eshte me shume se e barabarte me mashkullin, por per fatin tone te keq ne duam te behemi si ata qe te vrane ty!

Moter e dashur, une nuk po shfrytezoj dhimbjen dhe gjakun tend per te sulmuar islamin, sepse edhe kur nuk dija per fatin tend kaq tragjik e kam sulmuar pothuaj me te njejten urrejtje.

Por kur mesova per kete masaker islamike nga rrefimi i halles tende te dashur, Zahra, gjithashtu edhe thirrjen e saj, une nuk kisha si te heshtja as si te flija, prandaj nuk fjeta hic.

Filmin e tragjedise tende e pashe ne DVD, por e gjeta edhe ne internet te cilin duhet ta shohin te gjithe shqiptaret. Mund ta shkarkojne ose shikojne falas ne kete adrese:

http://stagevu.com/video/ytdebyasqqwc

 Sigurisht qe edhe shqiptaret e tjere kane nevoje ta shohin dhe pastaj t’u mbushen syte me lote dhe ne fund fare te reflektojne, te mesojne ata qe nuk dine, apo edhe ata qe e kane shkelur dhe vazhdojne ta shkelin femren.

Te mesojne shqiptaret, pa dallim feje, se islami eshte armiku i te gjitheve, sidomos i myslimaneve, eshte armiku i lirise, eshte armiku i femres, eshte abuzuesi i femijeve, eshte armiku i kombit tone dhe i mbare kombeve  te Botes, islami eshte AntiZoti.

Nese shqiptaret jane AntiNjerez le te te mbeten te tille derisa t’i shuaje djalli nje dite.

 

Soraya moter,

Jam i sigurte qe ti je prane Zotit. Ka me shume se dy dekada qe nga koha e vrasjes tende, por dhimbja per ty eshte e sotshme, biles edhe e neserme.

Zoti te bekofte ty dhe hallen tende, si dhe te gjitha femrat e botes.

Do shihemi nje dite, aty tek Zoti i Vertete.

Mirupafshim!(Vota: 249 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora