E enjte, 01.06.2023, 08:11 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: ''Ne emer te Allahut une Mashkulli te zhdep ne dru ty Femer''

E diele, 06.02.2011, 08:59 PM


''Ne emer te Allahut une Mashkulli te zhdep ne dru ty Femer''

 

Nga Ilir Dardani

 

Kemi shume fakte qe Femra dhunohet ne menyre barbare nga Feja Islame.

Dhunen per femren e ka derguar ‘’allahu’’ nga ‘’qielli’’ nepermjet nje libri qe quhet Kuran. Ky liber nuk quhet thjesht Kuran, por i shtohet edhe ‘’famelarte’’. Pra Kurani Famelarte na tregon se si duhet kontrolluar  bashkeshortja, se si duhet Rrahur me Dru, me hekur apo gure.

Edhe pse hoxhallaret ne trojet tona gjithmone kane bashkepunuar ngushte me boten primitive neper fshatrat me te humbur te botes aziatike, fatmiresisht nuk kane arritur qe ta praktikojne plotesisht misionin e djallit. Per kete shqiptaret kane merite, prandaj, edhe pse myslimane, kane arritur te mbyllin veshet kur hoxhallaret japin leksione dhune, se si duhet shtypur krijesa hyjnore femer. Shqiptaret, edhe pse myslimane, kane arritur ta kuptojne djallezine e hoxhallareve dhe jane distancuar dhe vazhdojne ta bejne cdo dite. Sigurisht qe nuk eshte i lehte largimi nga islami sepse ‘’allahu’’ te denon rende, por shqiptaret e ditur, shqiptaret me gjak shqiptari e injorojne fantazine e semure qe na ofrojne hoxhallaret dhe gjejne vetveten: aty ku femra respektohet e nderohet, aty ku femra eshte femer dhe njeri, aty ku femra ka te njejtat te drejta me mashkullin, aty ku dhuna ndaj femres eshte e ndaluar nga ligji i zotit dhe ligji i njeriut.

Por… kemi edhe plot shqiptare mendjeprishur qe pas clirimit te Dardanise nga serbet dhe Shqiperise nga komunizmi kane filluar te vishen si fshataret arabe te epokes se gurit, te mbajne mjekra, te kene disa gra dhe t’i zhdepin ne dru sa here te kene deshire, sepse kete e thote Allahu, fjalet e te cilit i percjellin hoxhallaret. Sigurisht qe cdo popull e ka nje pjese te popullsise injorante dhe nga kjo hoxhallaret do vazhdojne te ushqehen e te ndertojne pasuri mbi kurrizin e te vobekteve.

Pjesa normale ku bej pjese une dhe pjesa intelektuale ku bejne pjese Ismail Kadare, Ibrahim Rugova, Baki Ymeri, Lis Bukuroca (Naser Aliu), Gjergj (Bajram) Kabashi, Kadri Mani, e lene pa buke hoxhen e zi. Hoxha varet direkt nga injorantet dhe sigurisht qe shqiptaret ne te ardhmen do te shkollohen e kulturohen si Perendimore dhe nje dite injorance nuk do te kete ne trojet tona dhe hoxhet do e mbushin barkun ne fshatrat e Azise, por jo ne te Shqiperise.

 

Tani mund te shikoni nje video, nje mesazh, nje urdher per te Rrahur Femren, nga i derguari i djallit. Kam shkeputur disa fragmente nga fjalimi monstruoz te cilat mund t’i lexoni me poshte.

Perpara se t’iu le nen shoqerine e hoxhes, ju them si gjithmone:

Ju shqiptaret e mi nuk e meritoni kete. Ju nuk i perkisni nje kulture shtazarake. Ju nuk e meritoni emrin qe keni. Ju jeni Nipat e Kastriotit dhe jo te Sulltanit. Ju nuk e meritoni turpin. Ju nuk e meritoni fundosjen e vetvetes.

 

Hoxha thote:

‘’Ne duhet ta dime qe Rrahja e Gruas eshte Ndeshkim duke u bazuar ne Ligjin Islamik.

Askush ne duhet ta mohoje kete sepse eshte lejuar nga Krijuesi i Burrit.

Kur ju bleni nje mjet elektronik apo makine, ju ofrohet udhezuesi i perdorimit.

Krijuesi i Burrit ka derguar ketu ne toke kete liber (Kuranin) per t'i treguar Burrit drejtimin qe duhet te marre, si duhet ta perdore gruan e tij.

Ne nuk duhet te ndjehemi te turperuar perpara kombeve te botes, qe vazhdojne te jene ne ditet e tyre te injorances dhe nuk e pranojne qe Rrahja e Gruas eshte pjese e ligjit tone te madherishem islamik.

(Kurani thote:) ...dhe rrahi ato. Keto rreshta jane te natyres mahnitese.

Jane disa lloje femrash me te cilat Burri nuk mund te jetoje, perjashto rastin kur mban shkopin ne supin e tij.

Burri mund ta kontrolloje gruan vetem nese praktikon Rrahjen e saj.

Shkopi eshte ndihma me e madhe per ju kur keni probleme me gruan tuaj.

Per cdo mos-bindje te gruas rraheni fort ate, perdorini forcen fizike kunder saj.’’(Vota: 31 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora