E marte, 25.06.2024, 07:06 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Ti nuk mund te jesh turpi i Gjergj Kastriotit dhe nderi i sulltan muratit

E diele, 03.04.2011, 07:59 PM


Ti nuk mund te jesh turpi i Gjergj Kastriotit dhe nderi i sulltan muratit

 

Nga Ilir Dardani

 

Islami eshte fe e shumices, por ka qene, eshte dhe do te jete i Huaj per shqiptaret.

Lexoj disa komente islamike ketu ne Zemra Shqiptare si dhe ne nje faqe tjeter, por nuk me bejne shume pershtypje, sepse nuk thuhet asgje e re. Te njejtat fjale qe 600 vjet. Te njejtat mburrje primitive, thua se bretkosat kane filluar te flasin. Vishen disa specie me flamur shqiptar, konkretisht mbulojne shpaten islamike te mjerimit te tyre dhe akuzojne si ‘’antikombetar’’.

Po jo o thithlopa mocalesh islamike.

 Une mburrem qe jam shqiptar, mburrem deri ne qiell se i perkase gjakut te Kastriotit.

Mburrem qe jam larguar nga islamo-sulltanizmi dhe rikthyer tek shqiptarizmi.

Sigurisht mburrem edhe qe kam nderruar mbiemrin e ndyre islamik.

Mburrem deri ne qiell edhe pse jam kunder gjakut te prishur islamiko-osman.

Mburrem prape deri ne qiell kur e shikoj veten time te paster dhe them fjalen time kunder ndyresise qe ka pushtuar sklleverit shqiptare – keta ‘’gladiatore’’ islamike me te meta mendore.

600 vjet viktima te ideologjise se shkretetires!

Jo o copeza te palara te historise se nje kombi te paster, une nuk kam lindur per t’i bere ‘’mashalla’’ (a)llahtarizmit tuaj.

Jeni mesuar ju krimbat islamike te poshteroni njerezit e medhenj te kombit, sic jeni mesuar edhe me mungesen e reagimeve. Sot eshte dita ime, sot edhe dita e shqiptareve dhe sigurisht heret a vone kafshata e semure islamike do iu ngece ne fyt.

Jeni mesuar ju krijesa kucedrash te nderoni pushtuesin tone, duke e humbur edhe logjiken e kafshes me injorante.

Ju super-shtazet islamike keni shkelur gjakun e shqiptarit, keni shkelur mbi tonelata gjak te derdhur per Liri dhe sipas hipokrizise suaj ne duhet te heshtim. Jo o krimba islamike, sot eshte ringjallur reagimi, sot jemi te lire ta urrejme te keqen dhe ta duam te miren. Sot eshte vetem fillimi. Sot shqiptari ka filluar ta kuptoje se islami eshte pushtuesi yne, simboli i shkaterrimit te kombit shqiptar, sot shqiptari eshte nisur drejt ringjalljes. Sigurisht qe shqipfolesit edhe pse kane shume ze po zvogelohen.

 

***

 

Gjergj Fishta eshte dhe do te mbetet nje nder burrat me te medhenj te kombit, por edhe ai, si Konica, ka rene ne kundershtim me vetveten.

Shprehjet ‘’Europa Kurve’’ (te cilen sot e citojne vazhdimisht mendjet anadollake per te na larguar nga Europa) dhe ‘’Prej sodit nuk jam shqiptar’’ (te cilen sot e citojne vazhdimisht mendjet anadollake per ta etiketuar si antishqiptar) bien teresisht ndesh me njera-tjetren.

Sepse eshte detyruar te thote ‘’prej sodit nuk jam shqiptar’’ Europa na eshte bere ‘’kurve’’. E kemi tradite qe ta quajme boten te shemtuar, kur ne para pasqyres nuk kemi guxim te dalim.

E kemi ne kete tradite idiote sepse harrojme problemet tona dhe thashethemojme te tjeret.

Suksesi i bashkepunimit me pushtuesin islamo-osman ne menyre masive nga ana e myslimaneve shqiptare, si dhe nje pakice e krishtere, solli copetimin e Shqiperise.

Frika, por sigurisht edhe Neveria nga nje Turqi e Vogel Europiane ne Europe beri qe ne as sot mos te guxojme te flasim per Bashkim Kombetar, sidomos vitet e fundit kur jane shfaqur dhjetera terroriste islamike.

 

***

 

Ti nuk mund te jesh turpi i Gjergj Kastriotit dhe nderi i sultan muratit. Ti je gjaku im dhe nuk dua te te humb.

Ti nuk mund te jesh viktime e gabimeve trashanike te paraardhesve, sic nuk mund te isha as une. Ti mund te trashegosh vlerat e verteta nga te paret, por jo bindjen e semure shpirterore, sigurisht as emri i tyre nuk te duhet.

Ti duhet t’i kalosh pa lexuar kapitujt e trishtueshem historik, te veshur maskarakisht me turp, sepse e njeh permbajtjen sapo te te kujtohet emri qe ke. Ti duhet te shkosh pak me larg sepse aty do te jesh afer vetevetes.

Ti nuk mund te duash parate e felliqura islamike, te cilat harbuterisht te kopilizojne, te vrasin nderin dhe njerezine, te vrasin te ardhmen e njerezve te tu.Ti duhet te me duash mua me shume, edhe pse nuk kam para per te te dhene, por sigurisht qe duke u rikthyer tek vetevetja do jesh qytetari me i pasur ne bote.

Ti nuk mund te vetekopilizohesh si Hashim Thaci, Sali Berisha, Milazim Krasniqi, Abdi Baleta, Fatos Nano, Shefqet Krasniqi e Naim Ternava, te cilet veteshpallen turq kur quajne vellezer turqit, kur largojne bustet dhe fotografite e shqiptareve europiane nga objektet shteterore, kur perkujtojne dhe luten per pushtuesit, kur jane te mbushur me urrejtje per vlerat origjinale shqiptaro-europiane, kur duan te varrosin kombin ne ferrin e pafundem islamik.

 

***

 

Hidajete Haxholli eshte njera nga vajzat e drites shqiptare, e cila sot eshte Hane. Refuzimi i emrit islamo-osman qe ia kane vene pa e pyetur prinderit kooperativiste eshte edhe nje Akt Kombetar, te cilin nuk e nderrmarin dot as disa burra qe mbahen per patriote te medhenj.

Mire se erdhe, Hanez Arberore.(Vota: 42 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora