E shtune, 10.06.2023, 07:24 PM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Kunder Diktatures Islamike

E diele, 27.03.2011, 08:59 PM


Kunder Diktatures Islamike

 

Nga Ilir Dardani

 

Nese sulmon fene e shumices, shumice quhet vetem nga dominimi islam ne Kosove dhe Maqedoni, mbetjet e perandorise islamike te akuzojne si ‘’antishqiptar’’, sepse interesi i tyre eshte mjerimi i shqiptareve ne kuadrin e zgjerimit te islamit.

Sigurisht qe ka edhe Patriote te Vertete qe behen viktima te mbetjeve islamike, sic eshte rasti i shume te nderuarit, Kengetarit dhe Patriotit te Flakte te Ceshtjes Kombetare, z. Agim Gashi.

Z. Krist Gjinaj na sillte fakte nga libri i arabeve kurani dhe z. Gashi e akuzonte si ‘’percares’’!

 

Nuk mund te fshihemi nga e verteta e skllaverise dhe prapambetjes kuranore dhe per kete nuk kemi vetem kuranin qe na tregon se ne nuk duhet t’i perkasim kultures se huaj, por duhet t’i bashkohemi botes sone, asaj perendimore, triumfit te demokracise dhe te te drejtave njerezore.

Vendet myslimane te botes, te cilat jane mish-e-thua me islamin, nuk e njohin demokracine dhe jane armiqe te saj. Femra dhe Femijet jane automatikisht prone te meshkujve, te cilet kane te drejte te bejne c’te duan.

Ne asnje vend mysliman nuk ka demokraci, prandaj edhe disa nga popujt me guximtare po sakrifikojne gjithcka kunder diktatures islamike qe i ka pushtuar.

 

Z. Sami Islami na sjell nje shkrim te Madh mbi realitetin e dhimbshem islamik ne Kosove dhe ky patriot nuk e meriton kurrsesi mbiemerin qe ka.

Shqiptaret kane te gjitha arsyet qe t’i japin fundit aventures islamike, e cila i copetoi si asnje popull tjeter ne Ballkan, e cila hapi miliona varre per ta, e cila c’burreroi ne menyren me ekstreme shqiptarin, i cili sot ne perendim mundohet te fshehe edhe emrin per te mos u renditur ne listen e emrave pakistaneze.

 

Kadri Mani, jo per fajin e tij, trashegonte nje mbiemer te Poshter, Osmani, por ky burre i madh i kombit shqiptar nuk ishte osman. Mbiemri i shkurtuar nga Mani kishte dhe ka reagime te shumta nga halldupet islamike, biles edhe disa katolikuce e perqeshin, sigurisht nga injoranca e tyre perverse.

Edhe ne kulmin e gjakmarrjes, Kadri Mani meriton t’i falet gjaku vetem pse i ka hequr mbiemrit te tij dy germa.

 

Lis Bukuroca eshte nje nder shqiptaret me te kthjellet ne boten shqiptare dhe me gjere.

Gjaku i tij eshte gjak i paster shqiptari dhe e ndjente per fyerje te mbante emer dhe mbiemer islamo-osman. Ky Kastriot dha kontributin personal per rikthimin e dinjitetit kombetar. Lisi beri shume per veten dhe Shqiperine. Zoti e bekofte!

Po z. Asllan Dibrani, piktor i talentuar dhe gazetar, pse i mungon guximi, kur duket qarte qe eshte gjak kastrioti?!

Po Ismail Kadare, cfare pret? Pse ende nuk e ka nje emer shqiptaro-europian, si Rugova i Madh, Pjeter?!

Rrugetimi i miresise dhe ndihma ndaj kombit nuk kane fund kurre, prandaj te gjithe shqiptaret e ndergjegjshem duhet te japin maskimumin e pafundem per kombin  e tyre.

Librat dhe deklaratat e Kadarese e kane ndihmuar shqiptarin dhe e kane bere autorin te pavdekshem ne ndergjegjen e kombit, por duam me shume nga Kadare, sepse kombi yne ka nevoje per ndihme te pafundme. Nese injoranca do te ishte e paket, shembulli i Rugoves, Kadarese, Bukuroces, Manit, Vokes, Kodres do te mjaftonte, por fatkeqesisht injoranca eshte e madhe dhe shtrihet deri ne cdo fshat te Ilirise.

 

Hoxhallaret ne pegjithesi jane biznesmene perverse, te cilet shesin kombin, shpirtin dhe fytyren per para. Sponsorizuesit e  tyre nga vendet ekstreme islamike duan te triumfoje prapambetja dhe te qendroje e gjalle ‘’delja e zeze’’, prandaj per shqiptaret do te jete e pafalshme nese nuk distancohen nga hoxhallaret dhe sigurisht nga islami.

 

Kafshet me titullin Hoxhe nderojne Sulltanet dhe quajne turqit Vellezer. Sigurisht disa kane te drejte sepse kane marre informacione te sakta mbi prejardhjen e tyre osmane.

Edhe KryeShtaza e Kosoves, Hashim Thaci e quajti turkun Vella dhe perkujtoi Sulltanin, biles edhe u lut ne arabisht per te.

Ky KryeShtaze meritonte Gjergj Kastriotin qe t’ia Bente edhe qumeshtin e nenes!

 

O popull shqiptar, e sidomos Popull Shqiptar i Kosoves!

Luftojeni te keqen, por edhe kur nuk doni ta luftoni, largohuni nga ajo sepse historia nuk fal, sic nuk do te fale as e sotmja kur te quhet histori.

 

***

 

Asnje Derr nuk u be Hamza, Shefqet Krasniq’ dhe as Naim Ternav’

 

Zoti e kishte krijuar Njeriun, sic kishte krijuar edhe Thiun. Edhe shqiptari ishte njeri dhe si shumica e njerezve te Botes ushqehej me mishin e kafsheve te ndryshme, ne mesin e te cilave edhe Derri.

Shqiptaret neper shekuj udhetuan se bashku me Derrin. Bashkepunimi dhe mirekuptimi nuk mungonte per shekuj te tere. Shqiptari ishte njeri me zemer dhe mirenjohes i madh, saqe perlotej kur vinte ndarja natyrale. Shqiptari e rriste Derrin sepse do i ushqente femijet e tij, te cilet rriteshin te shendetshem, gati per t’u bere balle stuhive te ndryshme qe ofronte epoka mitike.

Dashuria dhe respekti reciprok mes Thiut dhe Shqiptarit nuk do te jetonte pergjithmone, por do duhej nje i trete, djalli islamo-osman, qe do te krijonte urrejtje ne zemren e dashurise. Ne fakt Derri nuk arriti kurre te bluaje urrejtje per Shqiptarin, kurse ky i fundit arriti te behet perbindesh i papare, bukeshkale deri ne majen e piramides vulgare qe koha e mungeses se trurit e fytyres e kishte ndertuar.

Derri, kjo gjallese e bukur dhe e bekuar nga Zoti u lendua shume nga tradhetia qe i beri shqiptari, te cilin e ushqeu me veten duke dhene jeten per te. Pra, Thiu dha jeten per shqiptarin, ndersa shqiptari u erresua deri ne humbje dielli te pergjithmonshme.

 

Pushtimi i Ilirise nga Barbaret islamo-osmane nuk u mireprit nga shumica e shqiptareve, por shumica nuk perfaqeson te gjithe. Kurse Derrat e Nderuar, 100% e tyre e urryen kete pushtim. Asnje Derr nuk u be Hamza, Shefqet Krasniq’ dhe as Naim Ternav’. Asnje Derr Shqiptar nuk e tradhetoi kombin.(Vota: 50 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora