E shtune, 23.09.2023, 05:47 AM (GMT+1)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Pse qytetaret e Tiranes duhet te votojne Lulzim Bashen?

E diele, 01.05.2011, 07:00 PM


Pse qytetaret e Tiranes duhet te votojne Lulzim Bashen?

 

- Sepse ne gjithcka pozitive qe ka arritur qeveria Berisha eshte protagonist kryesor Basha, i cili do te jete edhe Kryeminister i ardhshem i Shqiperise, ne kohen qe Bamir Topi do te jete opozitar, ndoshta kryetar i PS-se, e cila dihet qe eshte dashuria e tij e pare, gje qe e pame edhe ne takimin mbreslenes me diktatorin e fundit komunist, Ramiz Aline.

 

Nga Ilir Dardani

 

Edvin Rama e nisi mire punen si kryetar i bashkise se Tiranes dhe nuk eshte logjike te mohohet inisiativa e tij per nje Tirane Europiane. Por… gjithnje e ka nje ‘’Por’’!

Por Rama pas humbjes se PS-se, drejtuesit dhe anetaret e se ciles jetojne siper eshtrave te viktimave te pafajashme te baballareve te tyre komuniste, zgjodhi te behet kryetar i qeverise ne menyre ilegale dhe u largua krejtesisht nga bashkia.

 

Polli Partia e Punes dhe lindi nje Parti Socialiste. Polli Kristaqi e lindi nje Edvin!

Qe nga viti 2006 Edvini eshte nje Kryetar Fantazme i bashkise, njekohesisht edhe Deshtak i Partise Pjelle e Partise se Punes.

Une nuk urrej individe, por urrej fuqishem veset dhe injorancen e individeve, gje qe e shpreh hapur pothuaj ne te gjitha shkrimet e mia.

Partia Socialiste ka deshtuar qe me lindjen e saj nga Nena Bushter Komuniste, por paaftesia e Berishes, edhe ky nje ish komunist, ka bere qe socialistet ta drejtojne Shqiperine per nente vjet. Nga kjo qeverisje e gjate shqiptaret nuk mbajne mend asgje, pervec premtimeve boshe te ish kryetarit socialist Fatos Nano, per kthimin e lekeve te Piramidave.

 

Nga puna qe ka bere qeveria e anadollakut Berisha, nese shqiptaret nuk do te ishin kaq te lidhur me komunizmin, PD do te fitonte ne cdo zgjedhje, te pakten edhe 20 vitet e ardheshme. Sigurisht qe Berisha nuk ka bere mrekullira dhe Shqiperia vazhdon te jete vendi me i varfer ne Europe, por ne krahasim me socio-komunistet jane shume me lart. Kete nuk e them une, kete e thote puna e tyre.

 

Partia Socialiste eshte shume e varfer intelektualisht, liderisht, por mbi te gjitha eshte Shume e Varfer Shqiptarisht, gje qe e tregoi ne tre vitet e fundit – me punen kolosale Kunder Anetaresimit ne Nato – sulm terrorist ose akt kriminal, i cili fatmiresisht mbeti vetem Tentative.

Partia Socialiste e Shqiperise, kur vinte puna per te lobuar Kunder Liberalizmit te Vizave per Shqiptaret, ia kaloi edhe lobeve te njohura antishqiptare serbe e ruse.

Serbet, Ruset dhe Partia Socialiste e Shqiperise ne nje krah, kurse ne anen tjeter: Shqiptaret, Europa Perendimore dhe Partia Demokratike, ose Qeveria Berisha.

Edhe ky: sulm terrorist ose akt kriminal, i cili fatmiresisht mbeti vetem Tentative.

Partia Socialiste e Shqiperise u be Lavire Antishqiptare e nje njeriu te cmendur sic eshte Edvin Kristaq Rama, i cili kohet e fundit shquhet edhe si nje AntiAmerikan i flakte duke organizuar te gjitha mediat e majta kunder Ambasadorit Amerikan ne Tirane, i cili Flet ne Emrin e Amerikes.

Si Enver Hoxha, edhe Edvin Rama na u shfaq kunder te gjitheve, por kryesisht kunder ‘’Imperializmit’’ Europiano-Amerikan! Nga Idiotesia apo Leket e Rames u idiotesuan apo u Blene edhe disa qe vetequhen analiste e publiciste duke kundershtuar ashper te gjitha keshillat nga ata, shtetet e te cileve kane me qindra vite demokraci.

Edhe shkrimtari i njohur, Besnik Mustafaj do t’i bente leksionin e injorances se tij politike Ambasadorit Amerikan. Shkrimtari ne kohen qe ishte Minister i Jashtem i Shqiperise do te deklaronte: Kosoves i duhet Vetem Pavaresi e Kushtezuar!

 

Edvin Kristaq Rama organizoi dhunen e pergjakshme per te rrezuar qeverine e zgjedhur nga vota e qytetareve shqiptare. Dhune e cila dergoi ne plumb kater qytetare, te cilet nuk jane heronj, thjesht jane fatkeqe qe vdiqen per karrigen kryeministrore te Rames dhe per shijen politike perverse dhe antinjerezore te Gramoz Rucit, gjithnje fytyre e eger komuniste, per mjerimin intelektual e njerezor te Spartak Ngjeles, i cili do te deklaronte ‘’Tre te vdekur jane pak, edhe 13 mije nuk mjaftojne’’, kur per vete ishte ‘’shendoshe e mire’’. Te besh ‘’mish per top’’ shqiptaret ne vitin 2011 pas Krishtit do te thote se edhe pse jemi ne kohe moderne, hajvanizmi eshte mitik!

 

Por para kesaj tragjedie, Rama i mbajti ne kafaz deputetet e PS-se duke mos i lejuar te jene perfaqesues te qytetareve qe i kishin votuar. Me vone edhe i mbylli ne greve urie, kurse vete shijonte darka te ndryshme, sidomos darken e Famshme te Krokodilit, nga e cila dolen duke lepire gishtat me Berishen, kurse deputetet socialiste vjedhazi hanin ndonje sallam e djathe.

E vetmja shprese per nje PS ndryshe ishte Ben Blushi, i cili e quajti Idiotesi bojkotimin e parlamentit, por edhe kjo shprese u shua dhe shqiptaret mesuan se PS eshte prone personale e nje te cmenduri, i cili do te fitoje vetem nese jane cmendur qytetaret e Tiranes.

 

Lulzim Basha eshte i lire ne sherbim te qytetareve te Tiranes. Lulzim Bashen nuk kane pse e duan vlonjatet as shkodranet sepse do jete teresisht i dhene pas qytetareve te Tiranes ne kater vitet e ardheshme. Basha nuk do te bredhe si dhelper neper te gjitha fshatrat e qytetet e Shqiperise per te mashtruar, apo ne rastet e tjera, si ujk i terbuar duke egersuar popullin, sic ben Rama, por do te perqendrohet teresisht ne punen e tij. Lulzimi eshte i ri, i ditur, eshte prind dhe bashkeshort i civilizuar, larg prapambetjes ballkanike. Pa harruar qe edhe pamja fizike i pershtatet Kryetarit te Bashkise se nje Kryeqyteti Europian.

 

Qytetaret e Tiranes duhet te kene respekt per veten e tyre dhe duke votuar Ramen do vrasin tragjikisht nje Mundesi te Madhe per Ndryshim. Tirana ka vite qe eshte ndaluar dhe nuk i duhet me nje kryetar i vjeter qe eshte 100% ne sherbim te partise socialiste, nje kryetar qe shfaqet ne bashki vetem kur ka per te firmosur ndonje betonizim i cili i jep miliona, sigurisht ne emer te korrupsionit ‘’legal’’!

 

Rama eshte pa projekte, prandaj edhe refuzon debat me Bashen. Basha eshte serioz ne projektet e tij, sepse sigurisht qe do punoje edhe per te nderuar emrin e tij dhe te ardhmen e tij politike dhe kjo pune shtese automatikisht ben Fitues Qytetarin.

Fitorja e Rames do te ishte vetevrasje per qytetaret e Tiranes, te cilet do te perballeshin me probleme akoma me te medha, sepse fitorja do e largonte perfundimisht nga Tirana, ne kerkim te votes se ‘’vjedhur’’!

 

Edvin Rama eshte konsumuar, jo si socialist por si Kryetar Bashkie. I ka humbur i gjithe interesi, nuk ka as pasionin me te vogel per punen e tij, kuptohet qe para se gjithash i ka humbur dreqerisht truri.

Votoni njeriun dhe jo partine. Njeriu i duhur eshte Lulzim Basha, i cili nese nuk fiton te pakten 70% te votave do te thote se kemi te bejme me nje verbim masiv kryeqytetas, me nje popull te palavdishem, sic ishte ne kohen e pushtimit islamo-osman, me nje popull qe zanafilla e tij lidhet ngushte me WC-ne qe ka ndertuar nje turk para disa shekujsh.

 

Basha per Tiranen, jo per mua, jo per Berishen, jo per PD-ne, por per JU!(Vota: 67 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora