E shtune, 20.04.2024, 02:58 PM (GMT+1)

Faleminderit

Dibran Demaku: Jasharajt

E shtune, 06.03.2010, 07:58 PM


Dibran Demaku


J A SH A R A J T

Ato po vinin nëpër shekuj kaluar
po hynin në histori me automatik në dorë
ne shekujt që vijnë këngë e kënduar
Lulëkuqe Kosove-Emblemë në kraharor...


USHTIMË SHEKUJSH

(Adem Jasharit)

Pranverën e donte më shumë se çdo stinë
n`malet e Drenicës gjakonte lirinë
Netët ballkanuike gur i rëndë në zemër
Kosovës martire një këngë një emër.

Shtatin ballë furtunash Lis-vertikalisht
anë e kënd atdheut një gjuhë arbërisht
Kullat e vendlindjes legjendë në gur
sot e n`histori Shqiponjë në flamur.

Ushtimë shekujsh Trim-Adem Jashari
agimet i ndizte me shkëndija zjarri
N´gjerdanin e lirisë një lule më shumë
n`djepa të fëmijërisë ëndrrat rrjedhin lumë...


(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora