E merkure, 22.05.2024, 04:05 AM (GMT+1)

Faleminderit

Agim Gashi - Drenica: Te varri i komandantit

E shtune, 06.03.2010, 07:56 PM


Agim Gashi - Drenica
 
TE VARRI I KOMANDANTITI
    
Tek qëndroj gatitur
te varri i Adem Jasharit,
më bëhet se e dëgjoj
një zë që del prej varrit.

- Nëse dëshironi 
te na nderoni vërtetë,
tregonju brezave që vijnë
- për çka kemi vdekë.

Duane njëri - tjetrin 
ndihmonie n'kohë t'liga,
mos lejoni kurrë -
qe t'u përçajë shtriga.

Shtrija dorën mikut
shtrija dorën vëllaut,
për hatër t'Kosovës
- për inati t'shkaut.

Harroni mes veti
Inatet e hasmërit,
vetëm të bashkuar
iu do të dilni n'dritë.

Ndaleni hakmarrjen
- ndërpreni gjaqet,
- le të rritën fëmijët
le të tymojnë oxhaqet.

Kur ju jeni të lumtur
dhe të gëzuar në jetë,
edhe ne të rënët -
do t'prehemi të qetë.


(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora