E enjte, 20.06.2024, 09:22 PM (GMT+1)

Faleminderit

Daut Arifi: Jetoi për këngën , për të ngelur në këngë

E merkure, 24.02.2010, 10:56 PM


Jetoi për këngën , për të ngelur në këngë

(Në përkujtim të rapsodit Sali Mani)

Nga Daut Arifi

Me dhimbje të madhe mësuam se me 29.12.2009 në Miçigan të Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas një sëmundje të rëndë u nda nga jeta rapsodi i madh i kombit Sali Mani.

Sali Mani lindi dhe u rrit në fshatin Reç,në Malësinë e Madhe ,por pjesën më të madhe të jetës e kaloi në Shkodër ,në djepin e trimërisë , lahutës e qiftelisë.Në kreshtat e bardha të Alpeve shqiptare ai mori frymëzimin artistik dhe  dashurinë e madhe për kombin dhe atdheun dhe që në vegjëli u burrërua nën tingujt epik të lahutës dhe krismat e luftëtarëve të lirisë.Poet ,artist dhe këngëtarë Sali Mani ushqeu per 50 vite shpirtin e kombit me zërin e tij prej bilbili,duke dominuar skenat e festivaleve dhe kanalet e radios dhe  televizioneve shqiptare që nga bardhësitë e borërave të Kelmendit gjer në kaltërsitë e Jonit, që nga Tirana,gjer në Prishtinë e Shkup, nga Kalaja e Rozafës gjer në Gjirokastër e Janinë.

 ,,Artisti i merituar” shkroi dhe interpretoi  më shumë se 1000 këngë ,  të cilat pasqyruan të gjitha kohërat dhe imazhet, që nga Gjergj Elez Alia e Oso Kuka e gjer tek luftëtarët e UÇK së.Në këngët e ti parakalojnë legjendarë Gjergj Kastrioti , Isa Buletini e Adem Jashari, dhe të gjithë heronjt e të gjitha kohrave , e të gjitha luftrave që nga Kuvendi i Lezhës, Lidhja e Prizrenit, Kuvendi i Vlorës e gjer tek Pavarsia e Kosovës.

Krijimtaria e tij u mbështet fuqishëm në traditën më të mire të  poezisë popullore shqiptare  dhe tema e saj eshtë e larmishme.Ai i këndoi bukurive të natyrës e të femrës shqiptare, luftës së popullit për liri, martirve e dëshmorëve, kombit e flamurit, krahinave të ndryshme të atdheut : Dukagjinit e Mirditës, Labërisë e Camërisë , por kryetema e këngës së tij gjithmonë qe Kosova dhe lufta e saj e paepur për liri. Artist dhe atdhetar Sali Mani nuk pushoi kurë së kënduari, punuari e luftuari për një Kosovë të lire e një Shqipëri të bashkuar.Në luftën për çlirimin e Kosovës , të cilës i kushtoi edhe ciklin e këngëve të tij më të bukura,ai dergoi në rradhët e UÇK së edhe djalin e tij të vetëm. Vargjet e këngës ,,Mbi Drenicë nata po bie “që po i sjell më poshtë,pasqyrojnë shumë qartë shpirtin e artistit dhe atdhetarit Sali Mani.

Sa her hekur vesh Serbia        
Kërkon armët shqiptaria
Azem Bejta largon gurin
Del Drenica çon Flamurin.

Ka mar flak kulla e Jasharit
Ndezet gjaku i çdo shqiptarit
Vlon Evropa si kazani
Mori flak, u dogj Ballkani.

Shkon jehona nëpër botë
Jam Drenicë Kosova thotë
Jam Drenicë po thot Shqipnia
Mos mi prek plagët e mija.

……………………………..

E baj copa qiftelinë
E marr pushkën për lirinë
Ma shkruaj emrin vullnetar
Për flamurin tonë kombëtar.

I larguar nga atdheu drejt Shteteve të Bashkuara ,ku vajti për tu kuruar ,por pa sukses, Sali Mani u kthye  në Shqipërinë meme në ditët e para të këtij viti të ri për të pushuar i qetë në token e shtrenjtë.Ai u nda nga kjo botë por emri i tij do të jetojë sa të jetojë shqiptaria .Do të jetojë në vargjet e këngëve e në telat e qiftelisë, sa here që atdheu të ketë festë apo dasëm. Do të jetojë kënga e tij himn për atdheun , kombin , flamurin , dëshmorët e heronjt, sepse ajo këngë na ushqeu shpresen dhe trimërinë, besen dhe nderin ,guximin dhe krenarinë dhe bashkë me këngën do jetojë e s do vdes kurë emri i rapsodit të madh të kombit Sali Mani.

O flamur djep I trimnisë
O flamur , balli ushtrisë 
Me Ty force merr historia
Me Ty lartë marshon Shqipnia.

Flamurtari i këngës. Jetoi për këngën, për të ngelur në kënge.

 I qoftë i lehtë dheu i Shqipërisë nënë!

 Lavdi për jetë të jetëve!
 (Vota: 11 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora