E merkure, 22.05.2024, 03:35 AM (GMT+1)

Faleminderit

Gani Qarri: Familjes Heroike-Jashari

E shtune, 06.03.2010, 07:53 PM


Gani Qarri

Familjes Heroike-Jashari

Ndër mote pranverat, që vit pas viti vijnë
Shqiptarët kudo janë,me nder ju kujtojnë
Familjeve që për Liri,në Zjarr vehten shkrijnë
Nderimet e Atdheut s`guxojnë t`ju mungojnë

Në Prekazin e lashtë, ku u vulos Historia
Familja Jashari,Heroizmin e saj dëshmoi
Nga kjo Familje u vërtetua, Atdhedashuria
Kur në luft me shkaun,56 pjestarë të saj flijoi

Kët Shembull sublim,të pa parë askund tjetër
Në të gjitha anët e Botës, përveq Dardanisë
Kjo ishte Dhurata e kësaj Familje të Vjetër 
Që KURBAN iu bë Kombit, për hir të Lirisë

Tri ditë e netë Marsi,në luftë me një ushtri
Ky ësht shembull i VETËM,dhe jo vetëm i rrallë
Kur lufton Familja me Burra, Gra dhe me Fëmijë
Dhe vdesin të gjithë, por s`dorzohet një i gjallë

Zot ruaje kët Familje,kët Simbol të LAVDISË
Që edhe zotri Bernard Kushner,kur e Vizitoi
Tha se po të ndahej në Botë, një çmim i LIRISË
Familjes Jashari për Heroizëm,do tia Dekoroi

Dekorat në vehte mbetet Heroizmi saj Familjar
Me Varre Heronjësh,dhe Pinjollët e saj të Ri
Që po pati nevojë kurdo, Kombi ynë Shqiptar
Aty prap shkrep Zjarr i pashuar, për Atdhe dhe Liri

Ndaj nuk ësht vetëm Marsi që ne ju Kujtojmë
sepse luftës tuaj kundër pushtuesit,poi shtohet lavdia
Flijimin e Familjes Jashari,brez pas brezi se harrojmë
Dhe për Heroizmin e saj për jetë, do shkruaj Historia(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora