E shtune, 25.05.2024, 09:06 PM (GMT+1)

Faleminderit

Vehbi Klaiqi: Demir Krasniqi

E shtune, 27.02.2010, 10:56 PM


Demir Krasniqi

Nga Vehbi Klaiqi

Demir Krasniqi, pervec rapsod eshte edhe krijues,kultivues dhe mbledhes i folklorit. Te gjitha keto i ben me endje,duke e ruajtur edhe gjuhen me te cilen eshte sherbyer rapsodi ngjate ekzekutimit te kengeve folklorike. Ai,si bleta punetore po deshmohet ne te gjitha keto kriimtari dhe jo rastesisaht ka arritur te botoje mbi 16 vepra letrare dhe artistike. Krijimtaria e tij eshte begati per traditen dhe kulturen tone,i deshiroj shume shendet dhe e pergezoi per krijimtarine duk,me shpresuar se ne kete rruge nuk do te kete te ndalur. Demir Krasniqi,pervec rapsod eshte edhe krijues,kultivues dhe mbledhes i folklorit. Te gjitha keto i ben me endje,duke e ruajtur edhe gjuhen me te cilen eshte sherbyer rapsodi ngjate ekzekutimit te kengeve folklorike. Ai,si bleta punetore po deshmohet ne te gjitha keto krijimtari dhe jo rastesisaht ka arritur te botoje mbi 16 vepra letrare dhe artistike. Krijimtaria e tij eshte begati per traditen dhe kulturen tone,i deshiroj shume shendet dhe e pergezoi per krijimtarine duke shpresuar se ne kete rruge nuk do te kete te ndalur.


(Vota: 2 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora