E merkure, 01.04.2020, 02:48 PM (GMT+1)

Semundjet qe kuron bima e Valerias

Dhembjet e stomakut, te kokes apo pagjumesia jane disa probleme qe kurohen zakonisht me ndihmen e medikamenteve, por edhe mjekimi me ane te çajrave me bime mjekesore ka dhene rezultate shume te mira...

Kurat popullore per sherimin e diarrese

Diarreja nuk eshte nje semundje, por nje simptome. Ajo shoqerohet me dhimbje barku. Dhimbjet dhe spazmat e barkut kane dhe mjekimin e tyre popullor. Per diarre flitet kur heqja e barkut eshte me e shpeshte se tri here ne dite...

Mëshirë për vetveten ose "Puthja e djallit"

Teksa dilja nga shfaqja "Pamje nga ura" e Teatrit Kombëtar, nuk më bënte zemra të kthehesha në shtëpi. Desha të ecja pakëz, të bluaja atë që ajo më fali, paçka se disa studentë më ftuan të pija një kafe me ta. Fjala, ende e ngrohtë...

Si do të paraqitet nesër Shqipnia në Europë?

Kur Shqipnia ishte shtet i fortë e bante pjesë aktive në KNER (për ata që s’e dijnë, kujtojmë se KNER-i ka qenë: Këshilli i Ndihmës Ekonomike Reciproke i vendeve të Paktit të Varshavës), deri në vitin 1961, eksportonte në botën...

Syri magjik, Çmimi i dhjetë

Çmimi i dhjetë për filmin e fundit të regjisorit Kujtim Çashku, “Syri magjik”. Kësaj here çmimi më i fundit vjen nga Shkupi, ku në Festivalin Ndërkombëtar “CINEDAYS European Film Festival 2007”, aktorja kryesore e filmit Arta...

UÇK, një 10 vjetor historik

Luftërat çlirimtare përbëjnë momente shumë të rëndësishme në historinë e çdo kombi. Tradicionalisht, ato kanë tërhequr interesin e politikanëve, historianëve dhe akademikëve në përgjithësi, duke u shndërruar në një...

Mërgim Korça: 95 vjetori i krijimit të Shtetit Shqiptar

Dy janë datat e shënuara përgjatë rrugës shtetformimit tonë të cilat data kanë mes tyre mbi katër shekuj e gjysëm grindje e luftëra të pafund: 28 Nëntori i vitit 1443 kur Skënderbeu vajti dhe e ngriti flamurin e tij në Krujë me piksynimin...

Interviste me shkrimtarin Pierre-Pandeli Simsia

Me emrin e zotit Pierre-Pandeli Simsia fillimisht jam njohur para disa viteve ne gazeten e vetme
shqiptaro-amerikane "ILLYRIA" qe botohet ne Nju Jork, nepermjet shkrimeve te herepashereshme te shkruara nga ai...

Idriz Zeqiraj: Kriza morale e te djathtes

Dihet mirëfilli se LDK-ja e dr. Ibrahim Rugovës u themelua si parti, por veproi si Lëvizje masive. Vlerësimi i njëzëshëm, përfshi këtu edhe mendimin e shprehur nga Kadareja se dr.Rugova është intelektuali më i madh shqiptar, vënia e...

Gjysmeshekull ansambel per Agim Krajken

Nje gjerdan i arte per Shqiperine ne Dizhon te Frances! Viti i hershem 1970, Ansambli Kombetar i Kengeve dhe Valleve Popullore mundi te ngreje shume lart emrin e Shqiperise. qe bota vetem e kishte degjuar per izolimin e saj...

Kamikazët, bombat njerëzore

Një nga atentatet e fundit shënon më datë 6 të këtij muaji. Në Baghlan, 150 kilometra në veri të Kabulit, sulmi vetëvrasës i një terroristi kundër një delegacioni të Parlamentit shkaktoi më shumë se 50 të vdekur. Atentati më i rëndë...

“Dy telefonatat në PD para vrasjes së Azem Hajdarit”

Nëntë vjet mbas vrasjes së bujshme, ish-shefi i shërbimeve sekrete dëshmon për një nga misteret më të mëdha të tranzicionit, të cilësuar dhe si krimi i shekullit. Eshtë një histori që ngjan në mënyrë rrëqethëse me romanin e Gabriel...

Flora Brovina Presidente e ardhëshme e Kosovës?

Flora Brovina është një personalitet i gruas kosovare, që përgjatë dy legjislaturave është edhe deputete. Është me profesion mjeke pediatre, por edhe shkrimtare. E dënuar me 12 vjet burg nga regjimi i Milosheviçit, ajo u shndrrua në një...

Çili, çile dollapin!

Ka kaq shumë veshje dhe aksesorë, sa as ajo nuk di të bëjë një inventar të saktë. Ama nuk përton aspak të pozojë me më të preferuarat e saj, Dhe të tregojë zgjedhjet e sezonit të ri të dimrit. Shumë të ndryshme nga ato që jemi...

Dita e pare e Kryeprokurores

Makina me targat TR206Z ka qendruar per pese minuta ne pjesen e pasme te Prokurorise se Pergjithshme. Nepermjet xhamave te erret dallohej silueta e nje femre bionde, qe pas pak ka dale nepermjet deres se hapur nga...

Më seriozë me Kosovën

Për ironi të fatit, Kosova vazhdon të mbetet një problem qiellor në Shqipëri, për të flitet me lehtësinë që të jep biseda për yjet dhe hënën, për të cilët të gjithë thuajse s’dinë asgjë. Me të njëjtën lehtësi kam dëgjuar të flasin për...

Djemtë e Detit: “Si na përjashtoi Gjebrea nga gara”

Për pesë vjet kanë qëndruar larg skenës, të mbyllur mes tingujve në studio. Grupi "Djemtë e Detit" ka zgjedhur "Këngën Magjike" për të provuar sërish konkurrimin. Por kanë provuar zhgënjimin. "Në udhëkryq", kënga e tyre me...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese