E shtune, 28.05.2022, 09:32 PM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Gabimet e diplomacisë kosovare

Shteti ynë ka bërë një gabim të madh strategjik duke e orientuar politikën e njohjeve drejt shteteve të vogla. Kemi menduar se duke e rritur numrin formal të njohjeve, vetvetiu do të përmirësohet edhe statusi ynë në bashkësinë ndërkombëtare të shteteve. Nuk është dashur shumë mend për të kuptuar naivitetin...

Blerim Latifi: Besëlidhja i bëri shqiptarët pjesë të historisë botërore

Lidershipi gjithmonë dhe gjithkund ka nënkuptuar dy gjëra esenciale – aftësinë për t’i bashkuar njerëzit, si dhe aftësinë për t’i udhëhequr ata në një rrugë të pashkelur nga të tjerët! Skënderbeu e dinte këtë, prandaj ndodhi Kuvendi i Lezhës në 2 Marsin e vitit 1444, besëlidhja që i bëri shqiptarët pjesë të historisë botërore...

Blerim Latifi: Në venat e sulltanëve osmanë ka rrjedhur gjak serb

Këtyre adhuruesve të Perandorisë Osmane tek ne, hiç s’po ju pëlqen që në këtë filmin e ri “Ngritja e Perandorisë : Osmanët”, krahas Sulltan Mehmetit II, po shfaqet edhe gruaja e babës së tij, Sulltan Muratit II, sulltanesha Mara Brankoviq, e cila ishte vajza e mbretit të fundit serb Gjuragj Brankoviqit. Që nga Beteja e Kosovës e vitit 1389, kur Sulltan ...

Blerim Latifi: Adem Demaçi dhe Danilo Kish

Ishin vitet ’50 të shekullit të kaluar. Aleksandër Rankoviqi, shefi i UDB-së, policisë politike famëkeqe jugosllave, në kulmin e fuqisë së tij, kishte ndërmarrë një fushatë sistematike terrori mbi shqiptarët e Kosovës. Një student i ri nga Kosova po studionte Letërsinë Botërore në Beograd. Ishte i tërhequr...

Blerim Latifi: Jusuf Gërvalla - Dhimbja për kthimin e pamundur në shtëpi

Poezia “Do të kthehem nënë” e Jusuf Gërvallës ka të njëjtën fuqi të shprehjes emocionale me poezinë e famshme “Letër Nënës” të Jesninit. Vrasja e Jusuf Gërvallës nuk ishte vetëm vrasja e një aktivisti shqiptar që përpiqej për lirinë e popullit të tij, por edhe një poeti, që kishte të gjithë potencialin për t’u zhvilluar në një poet...

Blerim Latifi: Ernest Koliqi mori vendimin e madh

Si sot, 45 vite më parë, vdiq Ernest Koliqi, shkrimtari i njohur shkodran. Në vitin 1941, Koliqi si ministër arsimi në qeverinë shqiptare të mbështetur nga italianët, mori vendimin e madh për dërgimin e mbi 200 mësuesve në Kosovë për të hapur shkollat shqipe dhe për t’i dhënë fund analfabetizmit total, në të cilin ndodheshin ...

Blerim Latifi: Qeveri e unitetit kombëtar

Dështimi i Vetëvendosjes dhe LDK-së për të formuar qeverinë, duket se i bën të pashmangshme zgjedhjet e parakohshme. Partitë tjera me gjasë nuk janë të gatshme për një formulë tjetër të koalicionit qeveritar. Nuk është demokratike kur koalicioni postzgjedhor nuk e pasqyron rezultatin e zgjedhjeve. Por, edhe zgjedhjet e parakohshme...

Blerim Latifi: Dita që mund të niste luftën

Ishte 30 Dhjetori vitit 1991! Një mëngjes i ftohtë që të thante me erën e veriut. Mbi qiellin e Prekazit u dëgjua një zhurmë e madhe dhe e frikshme. Ishte zhurma e një helikopteri që po fluturonte shumë ulët mbi fshat. Herë pas here qëndronte pezull si një shpend grabitçar që pret momentin e duhur për të sulmuar...

Blerim Latifi: Ahmet Delia dhe kodi i rezistencës

Gjatë fëmijërisë time me qindra herë e kam dëgjuar rrëfimin për Ahmet Delinë. Jam rritur me këtë rrëfim dhe që nga ajo kohë gjithmonë kam dashur që një ditë të shkruaj diçka për të. Më vonë, më pat lindur dëshira që të ballafaqoja historiografinë e shkruar me legjendën dhe, si në pak raste, faktet historike...

Blerim Latifi: UÇK-së iu bashkuan shumë luftëtarë të huaj

Gjatë luftës UÇK-së iu bashkuan shumë luftëtarë të huaj. Ishin gjermanë, francezë, italianë e anglezë. Pesë prej tyre, i kam njohur personalisht. Disa u vranë, disa u plagosën. Italiani Françesko Bider dhe francezi Pallard Pierre sot prehen në varret e Koshares...

Blerim Latifi: Njollat e gjakut në kopshtin e mbjellur me qepë

Ishte maji i vitit 1998. Në atë kohë studimet universitare i mbanim në shtëpi private. Fakulteti Filozofik ishte vendosur në dy shtëpi të tilla, në Lagjën e Muhaxherëve në Prishtinë. Pas ligjëratave kthehesha në banesë përmes rrugicave, duke iu shmangur rrugëve kryesore, në mënyrë që të mos hasja në ...

Blerim Latifi: Filozofia sot

Gjithmonë mbi filozofinë ka rënduar një pyetje e vështirë, pyetja pragmatike: Në çka konsiston dobia e filozofisë?Në këtë pyetje ka pasur përgjigje të shumta, por këtu do të ndaleshim në dy prej tyre. Një përgjigje thotë se dobia e filozofisë nuk ekziston, tjetra thotë të kundërten, pra që filozofia është e dobishme. Këto ...

Blerim Latifi: Terrorizmi është e kundërta e heroizmit

E lexova rrëfimin e një gruaje, të cilën Kalifi i ISIS-it Abu Bakr Al Bagdati e kishte mbajtur si skllave personale, për një kohë të gjatë. Rrëfimi i saj autentik flet për muajt e fundit të Bagdatit. I mbetur pa pushtet dhe me organizatë të shpartalluar, ai i kishte vënë vetes një synim të vetëm: të shpëtoj kokën e tij, me çdo kusht...

Blerim Latifi: Ndryshimet psikopolitike pas 6 tetorit

Aktivizimi i madh i diplomatëve perëndimorë, ende pa u ndërtuar qeveria e re e Kosovës, duket qartë se ka për qëllim të imponojë agjendën e parë, me të cilën do të merret kjo qeveri. Në thelb të kësaj agjende është dialogu me Serbinë. Krejt ato gjëra që partitë politike kanë premtuar gjatë fushatës elektorale, detyrimisht...

Blerim Latifi: Tito, Vuçiçi dhe Ne

Dikur Tito, duke luajtur me dinakëri lojën “edhe me Lindjen, edhe me Perëndimin”, ia kishte dalë ta bëjë Jugosllavinë një faktor të respektuar në gjeopolitikën e Luftës së Ftohtë. Sot, presidenti serb Aleksandër Vuçiç po synon ta bëjë të njëjtën gjë me Serbinë. Dhe, deri me tani, duket se i ka punët mire në këtë drejtim...

Blerim Latifi: Mbi Fishtën

Sot e pashë që shumë njerëz, në faqet e tyre në facebook, e paskan përkujtuar Gjergj Fishtën, i cili është lindur me 23 tetor. Padyshim Fishta është një intelektual dhe shkrimtar shumë i rëndësishëm në historinë e kulturës shqiptare, rreth të cilit është ...

Blerim Latifi: Vija fatale e Ballkanit

Njerëzit e Ballkanit, gjatë gjithë historisë së tyre, kanë vuajtur prej një lloji fataliteti gjeopolitik. Ky fatalitet ka të bëjë me faktin se për shekuj me rradhë Ballkani ka qenë një zonë kufitare mes botëve të Lindjes e Perëndimit, të cilat përplaseshin pamëshirë midis tyre në këtë zonë. Orgjina e kësaj drame historike i ka rrënjët thellë në histori...

Blerim Latifi: Zani im do të jetë zani juaj

Të nderuar qytetarë të Kosovës!Ata që më njohin dhe ata që më kanë përcjellur në shkrimet dhe qëndrimet e mia publike, e dinë se :Unë e them, atë që e mendoj!Unë e mbroj, atë që e besoj!Dhe ajo në të cilën besoj është Atdheu Ynë i Përbashkët, Kosova...

Blerim Latifi: Katastrofa më e madhe njerëzore në histori

Sot njerëzimi kujton 80 vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore, katastrofa më e madhe njerëzore në histori. Llogaritet se në këtë konflikt humbën jetën mbi 75 milionë njerëz, anë e mbanë botës. Për shqiptarët e Kosovës kjo luftë ishte shembull i fatit në fatkeqësi, sepse po të mos ndodhte kjo luftë, sipas marrëveshjes serbo- turke...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora