E shtune, 13.07.2024, 10:31 PM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Bashkimi Europian rritej ekonomikisht e politikisht, ndërsa ushtritë shiheshin me përçmim!

E marte, 01.03.2022, 08:59 PM


Blerim Latifi:

Çdo herë pas përfundimit të një lufte, njerëzit janë të prirur të mendojnë se kurrë më nuk do të ketë luftë.

Kështu ka ndodhur në përfundim të Luftës së Parë Botërore. Po ashtu në përfundim të së dytës.

Edhe kur mbaroi Lufta e Ftohtë në vitet '90 të shekullit të kaluar u shfaq e njëjta ndjesi. Asokohe europianët festonin "fundin e historisë", happy end-in e përplasjeve të mëdha ideologjike. Luftërat në ish Jugosllavi shiheshin vetëm si përplasje fisesh primitive ballkanike që nuk mund ta prishnin festën e madhe.

Bashkimi Europian rritej ekonomikisht e politikisht, ndërsa ushtritë shiheshin me përçmim. Askush në Europë nuk donte të humbiste para në to. Filluan të shtoheshin zërat se edhe NATO-s i duhej vënë dryri, ndërsa individualistët liberalë dhe pacifistët multikulturalistë shpallnin fundin e kombeve, nacionalizmit e shteteve kombëtare. Ëndrra e bukur e paqes së përhershme më në fund po bëhej realitet.

Askush nuk e merrte seriozisht faktin se mbi gërmadhat e Bashkimit Sovjetik po ndërtohej një përbindësh i ri, autoritarizmi oligarkik i Putinit. Edhe kur e panë shfaqjen e tij, përsëri nuk u trazuan, sepse besonin se ky përbindësh do të mjaftohej me punët në oborrin e tij dhe nuk do të përzihej në punët e shtëpisë tonë liberale e demokratike.

Sulmi mbi Ukrainën i këtij përbindëshi i dha fund krejt këtij ëndërrimi me sy hapur.

Gazeta Time në ballinën e saj e përmbledhi thelbin e këtij fundi: The Return of History.

________

Me vite e vite me këtë zanin tonë të vogël e kemi përsëritur se Serbia nuk ka ndryshuar, se ajo vazhdon të qëndroj e lidhur fort me trashëgiminë e Millosheviqit, se prapa pafuqisë së saj për t'u ballafaquar me historinë e krimeve të saj kundër të tjerëve, qëndron miratimi i heshtur i tyre.

Askush nuk na besonte. Madje filluan të ndjenin bezdi nga fjalët tona. Për më tepër edhe vëllezërit tanë në Tiranë filluan të bezdisen prej tyre. Dhe ja ra ky mort i Ukrainës dhe shpirti i vërtetë i Serbisë doli në shesh.

Kur gjithë Europa ndodhet në një anë në kundërshtimin e agresionit rus në Ukrainë, Serbia ka zgjedhur anën e kundërt, atë të Rusisë.

________

E lexova një analizë të Sky News mbi profilet e njerëzve më të afërt të Putinit. Të gjithë me mindset( mendësi) të kohës së Luftës së ftohtë. Të gjithë pjesë e asaj që në gjuhën politike ruse quhen “Siloviki”.

Siloviki përfshin njerëzit e formësuar në shërbimet sekrete e militare të periudhës sovjetike, që botën e shpjegojnë dhe e kuptojnë vetëm nga pikëpamja e forcës brutale.

Josif Brodskij, shkrimtari disident i periudhës sovjetike, i vlerësuar me Çmimin Nobel për letërsi në vitin 1987, ka shkruar dikur mbi rrezikun nga ardhja në pushtet e spiunëve: “Kënaqësia më e madhe për një spiun është mendimi se ai luan rolin e Fatit, se ai mban në duart e tij të gjitha fijet”.

Spiunët janë të prirur të përvetësojnë pikëpamje konspirative mbi botën dhe pikëpamje mbi natyrën e keqe të qenieve njerëzore. Ata shohin e shpikin konspiracione e njerëz të rrezikshëm gjithandej, dhe kur pushteti bie në duart e tyre, atëherë autoritarizmi bëhet fakt i kryer. Sepse regjimet autoritariste nuk funksionojnë dot pa mitet konspirative.

Sot Putini dhe njerëzit e rrethit të tij të ngushtë janë shembulli më i shquar i kësaj psikologjie politike.

________

Duke i dhënë mend Borisit! Anash qatipët tërë sy e vesh për të mos lënë të ikë asgjë nga fjalët e tij të arta. Dhe Borisi i gjorë duke u ndi inferior pranë kësaj koke të madhe të mendimit botëror.????(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Blerim Latifi: A e dëgjuat atë hoxhën që mallkonte rezistencën e Ukrainës dhe i thurte elozhe agresionit rus? Blerim Latifi: Rezistenca e fortë e ukrainasve, na e kujton një fakt themelor të luftërave për liri Blerim Latifi: Sot nuk është një ditë e randë veç për Ukrainën Blerim Latifi: Ekziston një lloj skizofrenie kulturore në historinë e Rusisë Blerim Latifi: Gjeniu gjerman që nxori shqipen nga pluhuri i harresës Blerim Latifi: Milan Shuflaj - Thuajuni zotërinjve tuaj të largohen nga Kosova Blerim Latifi: Liria e Kosovës ka qenë e do të mbetet kuq e zi Blerim Latifi: Ne mbijetuam, triumfuam mbi të keqen, mbi gjenocidin Blerim Latifi: Lufta e Dytë Botërore ishte qërim hesapesh midis fuqive të mëdha Blerim Latifi: Përvjetori i fillimit të Konferencës së Rambujesë Blerim Latifi: Ligji i lashtë i Lekës kishte bërë mrekulli në mes të ferrit nazist Blerim Latifi: Putini po ndjek të njëjtën rrugë si Hitleri Blerim Latifi: Edhe njëherë për Rugovën dhe vendin e lënë bosh prej tij Blerim Latifi: Sot Rusia është një shtet i pastër autokratik Blerim Latifi: As në tokë, as në qiell Blerim Latifi: Ditëlindja e Intelektualit Blerim Latifi: Çfarë e lidhë Reformacionin protestant me fillimet e shkrimit të gjuhës shqipe? Blerim Latifi: Komunistët, falsifikatorë të paskrupullt të historisë Blerim Latifi: Puna e pakryer e lirisë Blerim Latifi: Revolucionet filozofike që ndodhën në transhetë e luftës

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora