E diele, 21.07.2019, 07:43 AM (GMT+1)

Editorial » Sidheri

Elvi Sidheri: Portret i paautorizuar i Kristo Papës!

Së pari të dashur e shumë të nderuar lexues, u bëj këtu të ditur se Kristua në fjalë as më njeh dhe as e njoh personalisht e të dy nuk jemi parë qoftë edhe së largu me dylbi nga të dyja anët e kufirit shqiptaro-grek!Kristo djali thonë të jetë andej nga prapatoka janinase me origjinë ...

Elvi Sidheri: Një tregim ndryshe i historisë sonë!

E zëmë se sot këtu krah meje (largqoftë) ndërsa po shkruaj, të jetë një emisar i qeverisë turke, historian a ku di unë dhe të dy të kemi marrë përsipër që të“korrigjojmë” mënyrën sesi unë shkruaj lidhur me turqit dhe punët e tyre me ne shqiptarët! ...

Elvi Sidheri: “Histori e rishikuar=turq të gëzuar”!

Nuk e nisa me këtë rimë për arsye tjetër, përveç dëshirës sido që të jetë, për të thënë timen mbi këtë çështje e cila periodikisht na shfaqet në prioritetet“osmaniste” të ditës, neve shqiptarëve!Për të thënë të drejtën, turqit dhe punët e tyre kam dashur t’i lë qëllimisht...

Elvi Sidheri: Çfarë të bëjmë me pedofilët?

Kam parë këto ditë pas daljes në sipërfaqe të ngjarjes së tmerrshme të ndodhur me mostrën fëmijë-vrasës e abuzues, kam qenë dëshmitar pra i shumë reagimeve ndaj këtij njeriu!Të gjithë kanë të drejtë të indinjohen, të tërë bëjnë më shumë se mirë që e ...

Elvi Sidheri: Aborti selektiv, plaga e re mesjetare e shoqërisë shqiptare!

Po shikoja këto ditë një intervistë të ambasadorit amerikan në Tiranë dhe e dini çfarë më ra më tepër në sy mes gjithë gjërave që ai kishte thënë?Përveç çështjeve të “nxehta” që lidhen me dhunën në familje, me integrimin e vendit, me të drejtat e komuniteteve të margjinalizuara ...

Elvi Sidheri: E treta e vërteta për Schmitt-istët!

Më erdhi në mendje ky titull lidhur me këtë shkrim, për arsye se dy herë të tjera u mora me këtë personazh aspak fisnik e për më tepër defiçent edhe në pretendimet e tij për t’a shpallur vetveten si ndonjë akademik kushedi se çfarë! ...

Elvi Sidheri: Apartejd në Shkup!

Të shtunën me 2 mars, siç mendoj se e dini, në Shkup pati protesta masive nga ana e të rinjve shqiptarë.Të cilat erdhën si shkak i pamjeve horrifike të një ditë më parë, kur të rinjtë e nacionalitetit sllav, sulmuan me shkopinj në dorë, fëmijët shqiptarë nëpër brigjet e lumit ...

Elvi Sidheri: Serbë në Libofshë?

Epo ore popull, gjithçka kisha menduar në jetë, deri që do na binte me furi ndonjë meteor si në Rusi së fundi, por.....që do na dilnin serbë të “pazbuluar” në katundet e Fierit, këtë s’e kisha menduar kurrë!Isha mësuar me Vorio-Epirët e shumtë, me minoritarë inekzistentë, me grupe të ndryshme ...

Elvi Sidheri: Luigj Gurakuqi dhe “të harruarit” e tjerë!

E di të nderuar miq lexues, që do thoni ndoshta...:”Po ça i ra menia ktij me shkrujt prapë për 100 vjetorin”?...-por nuk më vjen t’i ndahem kësaj teme, sepse edhe argumentet që ende më lidhin me të janë të shumta dhe kërkojnë shpjegim ...

Elvi Sidheri: Krimi në familje e jashtë saj dhe një shoqëri që e justifikon!

E di miq të dashur, lexues e dashamirës, që kjo për të cilën po nis të flas sot, nuk është pikërisht fusha ime e dijenisë apo më pak analizës, por kur gjërat bëhen mullar, siç janë bërë tashmë, edhe neve të së ashtëquajturës “shoqëri civile”, na vjen t’a themi të tonën.Mënjanë që “gjallë në botë” siç themi ne tironsit, nuk arrij t’a marr vesh të ...

Elvi Sidheri: Kur ne mijevjecarin e trete Sqepari triumfon mbi Onufrin!

"Ja na erdhi Viti i Ri, sa jam i gezuar, porsi une cdo femije ka per t`a festuar"!Ishte kjo qe ua prezantova, nje si tip kenge feminore e para renies se diktatures ne vitet 90-te."Ca m`a dha truni" qe t`a shkruaj?Une si njeri te cilit i pelqejne festat, nder to shume dhe Viti i Ri, si nje ...

Elvi Sidheri: A kishte 28 nentor edhe per Arbereshet dhe Arvanitasit?

Gjate festimeve te 100 vjetorit, une vura re nje mungese, qe uroj thellesisht te kete qene nga pakujdesia!Pa pasur aspak nevoje t`i citoj nje per nje, te gjithe "fjalim-mbajtesit" e ceremonive zyrtare qe ndodhen mes Tiranes dhe Vlores "se bukur ne grope", secili prej tyre sidoqofte, me apo pa qellim, nuk e shqepi gojen t`i  ...

Elvi Sidheri: Histori kulisash dhe te vertetash per 100 vjetor!

Nuk e di a e vuri re tjeterkush, apo vetem syri im "atdhedashes", i cili ndoshta i gjemon edhe panevojshem keto detajeza, por m'u duk mua pra, apo zonja e nderuar Hillary Clinton, zgjodhi te vinte ne Rinas "KUQ E ZI"?Sepse sic e pashe une, kjo grua e dashur, e cila njihet per dashamiresine e saj ndaj ceshtjes tone kombetare, ajo pra, sapo u shfaq jashte deres se ...

Elvi Sidheri: Shqiptarët, hebrenjtë dhe njëçikë ''Wikipedia''!

Çfarë është dhe paraqet Wikipedia, këtë gjë mendoj se kushdo që “lundron” nëpër internet, e di!Pra, bëhet fjalë për një tip enciklopedie dixhitale të lirë kryesisht, e cila është e aksesueshme nga shumëkush dhe që si e tillë, është më e arritshme dhe e frekuentueshme nga një publik tejet i gjerë botëror.Dhe në një audiencë sigurisht më të madhe planetare, padyshim që edhe neve shqiptarët kemi dritarezën tonë të vogël, me anë të së cilës hyjmë në botën e pafund të rrjetit global.Interneti në rajonet e shtetet ku banojnë njerëzit me kombësi shqiptare ...

Elvi Sidheri: 1912-a, pavarësi apo çfarë?

Më lindi natyrale kjo tematikë për të cilën po nis të shkruaj sot, për shkak të një sërë arsyesh dhe të dhënash mediatike e jo vetëm, të cilat të bëjnë të mendosh se sot për sot jemi vënë përballë një strategjie të mirfilltë që synon bastardimin e këtij përvjetori 100 vjeçar të pamvarësimit tonë nacional në atë vit të shenjtë për Shqipërinë dhe shqiptarët.Si për t’a ilustruar sa më mirë këtë arsyetim të timin, më qëlloi që këto ditë ...

Elvi Sidheri: Konflikti sllavo-helen për Maqedoninë dhe ç’vend kanë shqiptarët në të ??!!!

Po flas sot për një të ashtëquajtur “luftë të ftohtë” e cila zgjat prej së paku 20 vitesh, që nga shpallja referendare e pavarësisë së Republikës Fyromase të Maqedonisë nga Jugosllavia.Që në atë kohë, sllavët e shtetit të ri, një popullatë e njohur si grykëse (e uritur) dhe përherë në kërkim të një identiteti të qartë, ashtu siç gjenden vazhdimisht mes influencave bullgare, serbe e helene, ata pra gjetën të ...

Elvi Sidheri: Si do të kishte qenë Shqipëria pa turqit?!

Një pyetje legjitime kjo, e cila me siguri do t’i ketë vajtur shumëkujt në mendje gjatë këtyre viteve (gati 100), pas shporrjes finale nga territori ynë, të çallmëmbajtësve, jataganpërdorësve dhe shallvareqelburve turq. Ndaj dhe, supozoj se unë s’jam as i pari e as i fundit, që e lodh trurin tim, me këto mundime hipotetike ...

Elvi Sidheri: Dikush të ndalojë shitblerjen e vajzave shqiptare në tregun sllav!

Është një thirrje publike kjo që po bëj.Nuk është ky as një refleksion apo thjesht dokumentim i këtyre fakteve që prej vitesh të gjata ndodhin, pa iu çarë qoftë edhe lehtësisht koka dikujt.Jo se ne si popull kemi vajza tepër, jo se gjaku ynë i freskët shqiptar, se ADN- ja jonë unike dhe rinia e femrës sonë mund të vazhdojnë të shiten si mall pa Zot dhe të keqpërdoren ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese