E merkure, 01.02.2023, 10:03 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i priti me bukë, kryp e zemër ushtarët e Huniadit

E enjte, 13.10.2022, 06:54 PM


Gjergj Kastrioti i priti me bukë, kryp e zemër ushtarët e Huniadit

Nga Gjon Keka

Gjergj Kastrioti dhe Huniadi ishin aleat në mes vete, më saktësisht ata ishin dy rojet e civilizimit europian.

Një herë pas marrëveshjes që bënë me Gjergj Kastriotin për t'iu bashkuar Huniadit në betejën e Varnës, Gjergji i Madh pas konsultimeve me princat tjerë të kuvendit të Lezhës i premtoi atij mbështetjen e tij të plotë në atë betejë. Por, pasi ishte nisur ai u pengua nga despoti serb, dhe u vonua në atë betejë, saqë Huniadi e humbi betejën.

Ndërkaq ushtarët e tij të mbetur pasi kishin humbur udhën u takuan me Gjergj Kastriotin i cili i priti ata miqësisht i dha bukë, kryp dhe i ofroi udhëtimin për në atdhe të tyre duke i zbrit në Raguzë për të vazhduar ata drejt atdheut të tyre Hungarisë, Thuhet se ata e falënderuan aq shumë sa nuk ndaheshin nga ai prej përqafimeve dhe mirënjohjes për të madhin e arbërisë Gjergj Kastrioti.

Si duket ajo fjala mikëpritëse (bukë, kryp e zemër) e miqëve që vizitojnë shtëpitë e arbërorëve ndoshta është që nga koha e Gjergj Kastriotit i cili i priti hungarezët me bukë e kryp dhe ndihmën e nevojshme miqëve të tij në vështirësi.

Sikur dihet, Gjergj Kastrioti për shkak të pengesës që i bënë, ai iu kthye despotit demoniak serb dhe e shkatërroj gjithë vendin e tij duke mos i lënë asgjë mbi tokë.Thuhet se despoti serb ishte strehuar tek sulltani deri sa të kalonte ajo stuhi e madhe që kishte shkaktuar i madhi Gjergj Kastrioti kundër tij.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh Gjon Keka: Shtypshkronja arbërore e themeluar më 1480 nga Bernard Vitali i quajtur Arbërori Gjon Keka: Dy medalje kushtuar figurës madhore të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Çelësi i kuptimit të legjendës së arit apo thesarit të fshehur të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dekreti i vitit 1463: Biri i Gjergj Kastriotit, Gjoni pranohet anëtar i këshillit madhor të Venedikut Gjon Keka: Kali i Gjergj Kastriotit nuk donte asnjë tjetër pos zotërisë së tij Gjon Keka: Bibliotekat të mbushura me vepra për Gjergj Kastriotin Gjon Keka: Karl Ghega dhe Aleksandër Moisiu - dy austriakët e mëdhenjë me origjinë arbërore Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore Gjon Keka: Autori dhe historiani europian në vitin 1810 - Figura e Skënderbeut duhet mbajtur në zemër Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht Gjon Keka: Leka i Madh me 32 mijë burra pushtoi botën, Skënderbeu me 30 mijë gjunjëzoi një Perandori Gjon Keka: Familja fisnike arbëror Bokali që la gjurmë brenda oborreve mbretërore Libër i ri nga autori Gjon Keka: Leonik Tomeu, pishtar i djes dhe rilindjes europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881 Gjon Keka: Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Fjala ''o bir i dashtun'' i shkruar qysh nga lashtësia në një diplomë ushtarake Gjon Keka: Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora