E diele, 16.06.2024, 02:43 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh

E marte, 11.10.2022, 07:59 PM


Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh

Nga Gjon Keka

Një dokument me vlerë historike i vitit 1477, që mund të konisderohet dokument i parë që përmend apo përshkruan kryeheroin tonë arbëror Gjergj Kastrioti dhe emrin e Arbërisë apo Shqipërisë.

Jeta dhe të bëmat e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti janë të mbushura me lavde, fitore, sfida, djersë e gjakë për ekzistencën e identitetit, lirisë dhe pavarësisë së Arbërisë dhe arbërorëve.

Sikur shkruante një kronist europian: „malet e Shqipërisë, si kudo, me ajrin e tyre të mirë, kanë transformuar forcën e banorëve dhe gjithashtu me mjetet natyrore të motit u kanë ofruar atyre strehim kundër tiranëve pushtues. Epiri ishte atdheu i Pirros, më pas i heroit akoma më të madh Kastriotit i quajtur Skënderbeu, i cili për tridhjetë vjet sfidoi fuqinë otomane në zenitin e saj. Por pas vdekjes së këtij heroi të madh të Ilirisë, shumë shqiptarë u larguan nga trojet e tyre dhe u vendosën në itali, kështu ata zgjodhën mërgimin në vend të skllavërisë. Ndërsa një pjesë tjetër e tyre u sundua herë në mënyrë të hekurt dhe herë u bënë shërbëtor të Perandorisë otomane.

Burimi i dokumentit është pjesë e arkivit tim personal.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora