E enjte, 17.10.2019, 03:56 AM (GMT+1)

Kulturë » Libra

Gjon Keka vjen me një libër të ri: Kontributi i Austro-Hungarisë për Kishën katolike në Shqipëri

E merkure, 12.10.2016, 08:14 PM


I njohur si autor i shumë veprave studimore, studiuesi Gjon Keka vjen me librin e tij më të ri “Kontributi i Austro-Hungarisë për Kishën katolike në Shqipëri”, botuar nga Shtëpia Botuese Botart Tiranë.

Në këtë libër autori nxjerr në dritë përpjekjet e Austro-Hungarisë për ta ndihmuar popullin shqiptar në ringjalljen e tij pas shumë vuajtjeve e persekutimeve nën sundimin e egër osman.Kontributi i monarkisë në fushën e arsimit dhe edukimit te brezave ,pastaj të kultit dhe mbështetjes së saj në lidhje me statusin politik të Shqipërisë respektivisht pavarësisë së saj, janë trajtuar me pedantëri brenda librit. Libra ka një parathënie nga historiani i njohur prof.dr.Jahja Drancolli i cili e vlerëson punën e autorit në lidhje me veprën.(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT