Tuesday, 16.10.2018, 03:11 AM (GMT+1)

Fotaq Andrea: Sekretet e vulës sekrete të Skënderbeut... e më tej

Pëllumb Gorica: Uji që bën çudira

Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018)

Entela Binjaku: 'Trojet e Arbrit' në Lezhë për Kastriotin

Elvi Sidheri: Amor

Binjaku: Identiteti historik dhe gjuhësor i arumunëve

Mehmetali Rexhepi: Krishti shqiptar

Elvi Sidheri: Kthimi i Albatros Rexhajt

Kalosh Çeliku: Çuku, një derr i pakënaqur me 'din e iman'

Çukun e njeh i gjithë populli shqiptar duke pëllitur me vite në grazhd për një torbë taxhi me bishtin mbi shpinë e kërpesh kanapi lidhur nyje përqafe me vite, i dalldisur me të katra livadheve me samar mbi shpinë. Herë pas here edhe ka dalë të pëllasë me vite nëpër mjetet ...
Fritz Radovani: Muaji tetor 2018, kujtojmë Gani Mehmetaj: Kali i Trojës në mesin e shqiptarëve! Fritz Radovani: Zalli i Kirit i zi si futa Elvi Sidheri: Pesë përralla të rajonit të Krushevës rreth viteve 1890 Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (17-20)

Fotaq Andrea: Sekretet e vulës sekrete të Skënderbeut... e më tej

E nisim këtë shkrim me një episod të bukur gjatë takimit tonë me grupin e veteranëve frankofonë shqiptarë në Strasburg, prill 1998, ardhur në kryeqytetin europian në kuadrin e veprimtarive të Frankofonisë shqiptare për të vizituar Alzasën dhe institucionet ...
Lutfi Alia: Medaljoni i Kastriotit në koleksionin Voltolina Lutfi Alia: Kastrioti në familjen e Stefë Curanit Lutfi Alia: Medaljoni i Gjergj Kastriotit me nr. 67 Lutfi Alia: Varëse me portretin e Kastriotit në Londër Sabile Basha: Adem Demaçi - 'Gjarpinjtë e gjakut'

Idriz Zeqiraj: Kolonel, të vranë natën, të vajtojnë ditën Fahri Xharra: Kristo Dakon e vrau tradhtia komuniste Hilmi Saraçi: Nga vizita në Fushë Krujë Dedë Preqi: Çfarë po përgatitë Hashim Thaçi? Ndue Dedaj: Plava dhe Gucia, 'Robinat' e Alpeve

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Vjollca Tiku Pasku: Ti më pyet c'jam unë për ty Pëllumb Gorica: Uji që bën çudira Zymer Mehani: Eagari, babai i Orfeut? Albert Habazaj: Rruga e Lumit të Vlorës Kalosh Çeliku: Shtëpinë time do ta djeg vetë

Milazim Kadriu: Krijuesit në Kullën e Zahir Pajazitit

Pas aktiviteteve kulturore-letrare Shoqata kulturore Prokult, me një orë të madhe letrare “Ditët e Diasporës” që u mbajt në kompleksin e Kullës së  Zahit Pajazitit, përmbylli aktivitet e  Festivalit Kombëtar të Letërsisë dhe ditët e Diasporës...
Ujeza & Ermali: Bjeshktarët e përjetshëm të përjetshëm Tahir Bezhani: Jeta e familjareve tanë në diasporë Tarelli: Lezha e Besëlidhjes priti 'Thesari Kombëtar' Lekë Mrijaj: U promovua libri 'Gojanët e Dugajevës...' Idriz Zeqiraj: Në Bavari u festua Çlirimi i Kosovës

Ajshe Leka: Sa ndikojnë ushqimet në rritjen e shëndetit riprodhues?

Në përgjithësi, infertiliteti përcaktohet si një pamundësi për të mbetur shtatzënë një grua, pas një viti ose më gjatë të seksit të pambrojtur nga një qift i cili dëshiron të ketë fëmijë. Shkaqet e infertilitetit janë të shumta dhe në këtë pyetje, shpeshherë qiftet nuk...
Ajshe Leka: Ushqime për shtatzëni të shëndetshme 'Detyrat' e fëmijëve gjatë verës, flet Entela Binjaku Xhemaledin Salihu: Neshkoviqi vendosi fatin e Kosovës Adil Fetahu: Jugosllavia dhe pakti trepalësh Zyba Hysa: Mosmarrëveshja e Mukjes

Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018)

E nderuara familje e ngushtë dhe e gjerë Pireva!Gruaja e kurorës dhe jetës së Prof. Magjistër Bislim Pireva!Djem dhe vajza të çmuara!Vëllezër, nipa e mbesa të Bislimit!Miq e shokë, ish nxënës të Prof. Bislim Pirevës!...
Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit Xhavit Kryeziu: Muharrem Kallaba - të fala Roganës Tefik Selimi: Tekiu, shkrimtar i madh i qëndresës

Krasniqi: 1 Qershori – Dita e transplantimit të organeve

Libri ”Rrugëtimi i një JETE të dhuruar”, i autorit Dr. Ramadan Myrtaj, përcjell porosi dhe mesazh për të gjithë, për institucionet dhe shoqërinë, se si duhet të luftohet për jetë. Ky libër, i cili u promovua në Prishtinë nën përkudjesjen e Shoqatës së Shkrimtarëve dhe ...
Fondacioni Biberaj Njofton $2.5 Milion Bashkë-financim Mehmet Musa: Pushoi së rrahuri zemra e shqiptarit të madh Reshat Nurboja: Reagim! Letër e Hapur - Parku Memorial Dr. Ibrahim Rugova Kanal Televiziv për Mërgatën

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter