Friday, 16.11.2018, 03:52 AM (GMT)

Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë

Elvi Sidheri: Ngulimi historik shqiptar Arbanasi në Bullgari

Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare

Fritz Radovani: Pse mbyllen disa kapituj?!

Skënder Blakaj: Kontributi shqiptar i Papë Albanit, përfshirë kryeveprën “Illyricum Sacrum” dhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Kolë Tahiri: Murat Gecaj nga Tropoja! - Burim fjala, mjalt goja!

Entela Binjaku: Takim me lexuesit fierakë

Pëllumb Gorica: Në Theth, aty ku majat e maleve shikohen në pasqyrat e qiejve

Vildan Sharra: Historia hyjnore e dardanëve

Elvi Sidheri: Dokumente historike të vyera shqiptaro-bullgare

Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë Gani Mehmetaj: Nëntori i 'çlirimit'! Elvi Sidheri: Ngulimi historik shqiptar Arbanasi në Bullgari Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (41-44) Fritz Radovani: Pse mbyllen disa kapituj?!

Frrok Kristaj: Lezha - vend i shenjtë i shtetësisë shqiptare Nikë Gashaj: Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Shqipëria në Konferencën e Paqes në Paris 1919-1920 Vildan Sharra: Historia hyjnore e dardanëve Fotaq Andrea: Medaljoni varëse kameo me portretin e Skënderbeut, vepra e parë artistike për Heroin Kombëtar Lutfi Alia: Kongresi X i Pneumologjisë shqiptaro-kosovare

Frank Shkreli: Shqiptarët dhe Qendra Wilson

Muaji shtator i këtij viti shënoi 50-vjetorin e themelimit të Qendrës së Studimeve Woodrow Wilson në Washington, që njëkohësisht, duke u bazuar në një akt të Kongresit amerikan, kjo qendër shërben gjithashtu edhe si një memorial, kushtuar Presidentit të 28-të të ...
Reshat Nexhipi: Europën, e kanë krijuar njerëzit e racës tonë Reshat Nexhipi: Kontributi indirekt i Skenderbeut për Kongresin e Alfabetit Reshat Kripa: Mirëserdhe Mid’hat Bej Frashëri Jahja Lluka: 'Shpëtimi i Shqipërisë do të vijë me anë të vetes tonë' Zymer Mehani: Kongresi i Manastirit - Faqe e lavdishme në historinë e popullit shqiptar

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Bashkim Saliasi: Një përvojë që duhet përgjithësuar

Data shënonte 15.11.2018. U lajmëruam nga Kryetarja e Departamentit të shkencave natyrore, Arta Lala se pas mbarimit të procesit mësimor do zhvillojmë mbledhjen e muajit nëntor.Jo rastësishtë në këtë takim të radhës për muajin nëntor mori pjesë ...
Jusuf Zenunaj: Krimeja e dytë Një tufë me epigrame nga Viron Kona Sejdo Harka: 'Kurthi' i mallit për Atdhenë dhe dashuria në poezitë e Përparim Hysit Blerim Rrecaj: Ditët e derikëtushme Baki Ymeri: Lumenjtë e dashurisë mërgimtare

Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare

Në vijim të viseve shqiptare. Ai “ veshi” lart në foto, që përben skajin verior të Republikës së Shqipërisë, që në terma gjeografik përcaktohet në 42 gradë e 39’ të gjerësisë veriore ku në dy anët e Alpeve  banohet nga popullsi shqiptare.  Në vijim të udhëtimeve ndër vite, në trevat shqiptare të “Shqipërisë Etnike” një nga pikësynimet e...
Besim Xhelili: Artistë shqiptarë me ekspozitë të përbashkët në Vjenë të Austrisë Tahir Bezhani: Plisi i bardhë - bardhësi shpirtërore shqiptare Milazim Kadriu: Kulla e Isa Boletinit u mbush përplot me plis të bardhë Frrok Vukaj: Venecia e mrekullive mbresëlënse Domenika Kapllaj: Udhëhiqemi nga dashuria e shpresa

Ajshe Leka: Si duhet të ushqeheni në fazën e menopauzës? Xhemaledin Salihu: 3 kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim kombëtar Ajshe Leka: Sa ndikojnë ushqimet në rritjen e shëndetit riprodhues? Ajshe Leka: Ushqime për shtatzëni të shëndetshme 'Detyrat' e fëmijëve gjatë verës, flet Entela Binjaku

Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit

Mësues që japin lëndën e vështirë të matematikës, janë vërtetë të rrallë. Ajo që e bën atë të lehtë, varet nga komunikimi njerëzor, takti dhe përkushtimi njerëzor, - e nis bisedën e tij Luan Saliasi, që ka pasur fatin të dëgjojë nga shokët e shoqet e tij për mësues Hajri ...
Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018) Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit

Hysni Gucati: Në vend të një reagimi Fran Gjoka: Intervistë me z. Gëzim Tushi, Sociolog i njohur, 'Mjeshtër i Madh' Gjekë Gjonaj: Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike Nue Oroshi: Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore Fatmir Halimi: Atdhe Geci - Rilindja e Shtetit të Çamërisë

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter