E marte, 21.01.2020, 12:32 AM (GMT)

Pal Neçaj: Tragjedi e jetuar

Sabile Basha: Formimi dhe veprimtaria e Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare në Kosovë

Elvi Sidheri: Rrota e Ujit, një shtjellim i rrallë i të kaluarës kosovare

Zeqir Lushaj: Ç'ka me i urue Fritz Radovanit sot, në 80-vjetorin e lindjes së tij?

Vebi Xhemaili: Sa e madhe ishte Shqipëria sipas hartave ruse (1878-1880)

Rexhep Shahu: Pelegrinazh me shkrimtarë te Gjergj Fishta në Lezhë

Vebi Xhemaili: Në Dibër fitoi Shqipëria në luftë kundër xhonturqve për arsim kombëtar

Alfred Papuçiu: Ismail Kadare - një gjeni krijues i artit ndërkombëtar

Drita Lushi: Tringëllimi i festave të një qyteti

Kozeta Zylo: U ngrit drejt qiellit një Zanë Perëndie

Frank Shkreli: Rëndësia e vlerave morale sipas Martin Luther King-ut

Këtu në Shtetet e Bashkuara 20 Janari shënon ditën kushtuar Martin Luther King-ut, priftit protestan, aktivistit të drejtave të njeriut dhe udhëheqësit të lëvizjes së të drejtave civile në Amerikë, nga viti 1954 e deri më 1968.  Kjo ditë është festë federale, ditë pushimi për shumicën e amerikanëve, që shënohet çdo vit...
Frank Shkreli: Amaneti i Ernest Koliqit dhe roli i tij në hapjen e shkollave shqipe Aleks Kapllaj: Edi Rama, a mendoni përsëri se Donald Trump është "turpi i qytetërimit tonë"? Fritz Radovani: Ra Muri i Berlinit! Po muri i Shkumbinit!? Fritz Radovani: Kur vdiq Gjergj Kastrioti Frank Shkreli: Shpëtimi i hebrenjve dikur dhe dorëzimi i turqve sot - Hipokrizi shqiptare

Pal Neçaj: Tragjedi e jetuar

Ne kujtesën e fëmirisë ruaj të freskët kohën e luftës Nacional Çlirimtare në Shqipëri. Me duket sikur i kam akoma parasyshë diskutimet, debatet dhe kundërshtit që bëheshin. Ato ishin kudo: në familje, në lagje e fshat në mes të kushrinjëve, shokve dhe miqve për qëndrimet pro dhe kundra partizave të cilët luftonin për të...
Sabile Basha: Formimi dhe veprimtaria e Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare në Kosovë Vebi Xhemaili: Sa e madhe ishte Shqipëria sipas hartave ruse (1878-1880) Vebi Xhemaili: Në Dibër fitoi Shqipëria në luftë kundër xhonturqve për arsim kombëtar Ajete Zogaj: Bisedë me Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha Vebi Xhemaili: Xhemë Gostivari - Ikona e trimërisë shqiptare

Fahri Dahri: Gjenocidi ortodoks grek dhe pasojat gjeo-etnike (2)

Shpërngulja e dhunshme, tërësore e shqiptarëve myslimanë të Çamërisë prej vendit të tyre autokton nga shteti grek, përveç se ishte një veprim sa armiqësor, i ç’njerëzishëm, po ashtu është tepër i dhimshëm dhe me pasoja të rënda jetësore edhe në vijimësinë e ekzistencës së komunitetit çam...
Asllan Dibrani: LDK mos e var Kosovën! Edison Ypi: Mos cito Kastriot Myftaraj: Si Erion Veliaj (Lal Kapone) po e zhyt Ambasadën Amerikane në një skandal të paparë Fahri Xharra: Kush e ndërtoi Parisin? Kush ishin “Parrhasianet”? Kastriot Myftaraj: Erion Veliaj (Lal Kapone) kapet ne flagrancë duke shantazhuar gazetarët

Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Bexhet Jagodini

Në jug - perëndim të Republikës së Maqedonisë Veriore shtrihet Kërçova, e pozicionuar në një vend të rrafshët, e rrethuar nga malet të veshur me pyje dhe fshatrat piktoresk, që i japin një pamje gjeografike të mrekullueshme. E qeshur dhe plot jetë, monumentet arkeologjike, atraksionet e ndryshëm, kalaja e qytetit...
Entela Binjaku: Përkthyesi besnik i Kadaresë rrëfen për lexuesit shqiptarë Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me doajenin e këngës polifonike kërçovare, z. Vebi Azirin Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Resmi Osmani: Arti poetik i Ndre Mjedës në poemën Andrra e Jetës

Ka kaluar mëse një shekull nga koha kur poeti dom Ndre Mjeda, shkroi poemen “Andrra e Jetës”.Nga studjuesit dhe kritika, ajo është konsideruar kryevepra e tij poetike, dhe pa dyshim , në buqetën e poezive të shkruara prej tij, ajo është më e bukura e tyre, margaritari i kurorës. Për të janë shkruar analiza, vlerësime...
Timo Mërkuri: Princesha e metaforës Kozeta Zylo: Mark Gjonaj midis nxënësve të Shkollës Shqipe Alba Life Gëzim Zilja: Figura e politikanit dhe luftëtarit Uan Filipi në librin e studiuesit Enver Memishaj Fran Gjoka: Shoqëria dhe njeriu pa dimension Jusuf Zenunaj: Me Rambon nuk shihemi...

Ndue Dedaj: Bulqiza, dritë në fundin e tunelit

Është 28 dhjetori i vitit që sapo uli siparin. Jemi nisur drejt Bulqizës me dëshirën për të lexuar sadopak të nesërmen e minierës-qytet, teksa e sotmja është jo pak e trishtë. Natyrisht që Bulqiza nuk është një vogëlushe, larg në male, që pret një shportë me dhurata nga Plaku i Vitit të Ri, që në këtë rast i bie të jetë qeveria...
Rexhep Shahu: Pelegrinazh me shkrimtarë te Gjergj Fishta në Lezhë Albert Zholi: Atje ku dashuria triumfon mbi dhimbjen Aleks Kapllaj: Në Parma të Italisë vendoset busti i Skënderbeut Kadri Tarelli: Takim me shkrimtarë shqiptarë nga Sueda Hazir Mehmeti: Orë letrare në shënim të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në Vjenë

Sevdail Hyseni: Lypsarët nuk njohin kufij, moshë, gjini dhe përkatësi nacionale!

Në një rrëfim të zonjës Behije Hamiti, një pedagoge, humaniste dhe adhuruese e fjalës së shkruar artistike, me qëndrim të përkohshëm në Gjermani, na shpaloset me ngjyra emocionuese, rasti i një femre të moshuar lypsare, duke na kthyer në kohën e Migjenit tonë të madh, kur "mjerimi kishte vulën e vet të shumtueshme...
Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë Bajram Cena: Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj

Thanas Gjika: Kushëriri im i shquar, tenori Toli Adham Pano

Midis njerëzve të shquar të fisit tim nga ana e nënës kam pasur kushëririn Toli Adham Pano, tenori i “Korit Lira” i quajtur dhe “Kori Karakteristik i Korçës”.Ky qytetar i talentuar edhe pse nuk është vlerësuar me tituj nderi prej qeverive pluraliste të pasvitit 1991, për mua është një personalitet i ...
Mehmetali Rexhepi: Kuptimi i një jete atdhetare Hazir Mehmeti: Fran Gjoka, njeriu që shndrit pozivitet Don Lush Gjergji: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu - “Moisiu arbëror” Shefqet Dibrani: Bardhosh Gërvalla Blerim Latifi: Ernest Koliqi mori vendimin e madh

Alma Lama është Doktore e Shkencave Filozofike

Te dashur miq,Sot mbrojta titullin Doktore e Shkencave Filozofike prane Universitetit te Tiranes, ne fushen e Shkencave Politike dhe Maredhenieve Nderkombetare.Ishte nje pune shumevjecare, e lodhshme dhe sfiduese, qe kerkoi shume impenjim dhe sakrifica, por jam e lumtur qe ja dola mbane...
Rrahman Hyseni: SHH ”Medvegja” në Zvicër vazhdon traditën 30 vjeçare Kryeministri Ramush Haradinaj: Kosova qëndron e palëkundur në mbeshtetje dhe përkrahje të SHBA-ve Gjergj Hani: Isha 16 vjeç kur më dënoi gjyqtari Spartak Braho Reagon shkrimtari i njohur: Haxhi Lleshi, tiranozaur i komunizmit Blerim Latifi: UÇK-së iu bashkuan shumë luftëtarë të huaj

Albert Zholi: Flet Mjeshtri i Sportit, ish-rekordmeni atletikës Ali Murrizi

Edhe pse mbiemrin e ka Murrizi, kudo në Shqipëri dhe më gjerë ai njihet me mbiemrin Kali. Një emër i madh në atletikën shqiptare. Shkollën tetëvjeçare e kreu në Hajdaraj të Kavajës, të mesmen në Lushnje për veterinari dhe të lartën (Instituti i Fizkulturës) në Tiranë. Ka punuar si mësues dhe drejtues në shkollën e Sulzotaj...
Alfred Papuçiu: Roger Federer dhe Lojrat Olimpike të Tokios Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos Fritz Radovani: Tenisti Novak Gjokoviç fitues kupës për të shtatën herë në Melbourne


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese