E diele, 25.02.2024, 10:02 PM (GMT)

Kulturë

Atdhe Geci: Epirotët

E shtune, 02.12.2023, 01:57 PM


E P I R O T Ë T

Ky diell i zënë Çamërie, do

të shndërrohet në zemërim

në dritë lirie të çlirimtarëve

dhe në vetëtima vargmalesh.

Ky diell i zënë mbi Çamëri

është plagë e të gjithë neve

zemërim  i  të ardhshmëve,

kushtrim për diellin e zënë!...

Nëpër stuhi kohësh lëvizim

lirinë e kem shok udhe, por

hafije të armiku na ndjekin,

që çështja  çame të heshtet!

Atdhe i Kadmit  dhe i Ilirit

koha është të kryengritemi:

si në kohën  e  Pirro Burrit,

dhe Princ, Gjergj Kastriotit.

O e shtrenjta jonë, Çamëri

o toka jonë e stërgjyshërve

për ty e kemi armë gjakun,

bashkimin me Shqipërinë!...

Atdhe Geci - Vlorë, 2017(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora