E enjte, 25.07.2024, 09:54 AM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Çmenduria

E hene, 03.07.2023, 07:50 PM


Sabile Keçmezi-Basha

ÇMENDURIA

Aty pran

Qetësi

Dhe për një fije floku

Çmenduria të rritet në gishta

Si nuk ditëm njëherë

Ne të mos jemi ne

E bari të rritet në lëkurat tona

Të ëndërronim vertikalisht

Pa hy fare në ëndërr

Ti shtrydhim të gjitha dhembjet

Për një pikë hemoglobinë

Do të qëndrojmë sonte, në ugaret kokëforta

Që të bëjmë gjumë në gjethet e shelgut

Do të ngrehmi barrikada premtimesh

Që askush mos të prej udhën

Për të harruar harresa(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora