E enjte, 13.06.2024, 09:04 PM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Druaj

E premte, 22.07.2022, 07:53 PM


Sabile Keçmezi-Basha

DRUAJ...

Druaj se një ditë dot më bien flokët

Të zeza futë si kujtimet që çaraveshen

E më qanë në prehër dita në të sosur

Dhe, ende frikohem se një ditë

Udhët do më bëhen tërkuzë

E nuk i zgjidhë as fati i pafat

Më ngjanë

Se me terr jemi mësuar

E kokalet e leximit nuk i kemi nevojë

Se të shkruajmë

Kaherë kemi harruar

Druaj se do na thahen gishtat

Për të të dërgua vetëm një haber

Druaj...

Se kur të vijë liria e përnjëmend

Hije-dritat do na përqeshin

Për kujtesën e peshkut në xhepat e arnuar

Që në tymnajë do shlyhen edhe betejat

Pa lënë shenj e nishan(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora