E diele, 14.04.2024, 12:01 PM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Prizreni nuk është si dikur

E enjte, 16.06.2022, 07:40 PM


Sabile Keçmezi-Basha

PRIZRENI NUK ËSHTË SI DIKUR

Sot,

Duke ecur rreth Shatravanit

Dikush më tha

Zonjë, e shikon

Se as Prizreni

Nuk është si dikur

Gur mbi gur

Kujtimet vijën nga baladat

Sokakët janë ngushtuar

Si hartat e atdheut

Atje në theqafje

Blerimi e lumi

Kanë marr trajtë të Rozafës

Pa pra lëngon Lumëbardhi

Vetëm dielli e liria

Si dikur

Kanë të njëjtën ngrohtësi

Të dashur miq

Prizreni nuk është si dikur

Retë shkërmoqen nga rrufet

Mesazhet me tri të panjohura

Vijnë turrshëm

Nga Kalaja e Krujës

Tek Kulla  e Ymer Prizrenit

Prizreni nuk është si dikur

Ekuacion me tri të panjohura

E unë,

Edhe ju,

Në çdo kohë

Folëm e flasim ilirisht

Pa u dridhur qerpiku

Në kalanë që prore sogjeton

Kohët beronjë

Megjithatë,

Prizreni nuk është si dikur

I ringjallur nga rrebeshet

Në stinët që shkojnë e vijnë

Duke u puqur në mes veti

Me të njëjtin zjarr(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora