E premte, 19.04.2024, 04:16 AM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Metamorfoza e ëndrrave

E diele, 31.10.2021, 06:57 PM


Poezia ka zënë vendin e parë në Festivalin “Drini poetik”, “METAFORA I”, 30 Tetor 2021

Sabile Keçmezi-Basha

METAMORFOZA E ËNDRRAVE

E pse të jetë e rëndësishme

Cili vit është

Apo cili shekull

E pse te jete e rëndësishme

Stina...

Apo ka rënë borë

Mbi kokat tona

Apo, kanë ikur ëndrrat

Për netët e ardhura

Sonte, gjumi më përqeshë

Më qetë gjuhën

Ëndrrat edhe më tej

Pësojnë metamorfozë

Kafka kërkon azil

Ku skleroza ende nuk ka shkelur

Sonte, ulemi karshi

Bisedojmë me gjumin

Për ëndrrat e blerta

Që kurrë nuk i pamë

Për udhët e shtruara me pikëpyetje

Që përcëlluan shputat tona

Dhe prore bëjmë roje

Mbi harta të grisura të atdheut

Edhe më tej

Unë e hija ime

Si dikur....

Përsëri rrimë zgjuar, në Itakë

Të kapura fortë për dore...

Për stinët e ardhura...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Sabile Basha: Formimi i organizatës ilegale ‘Komiteti Nacional-Demokratik Shqiptar' në Kosovë, 1943 Sabile Basha: Lidhja e Dytë e Prizrenit, 1943 Sabile Basha: Jugosllavia përballë lëvizjeve ilegale shqiptare në Kosovë, 1945-1981 Sabile Keçmezi-Basha: Sa pak oksigjen Sabile Basha: Josif Bageri dhe karakteri kombëtar i gazetës “Shqypeja e Shqypenis” 87 Sabile Basha: Pashë dashnin tande, nanë Sabile Basha: Përpjekjet për balancë gjinor në dokumentet ndërkombëtare Sabile Basha: Qëndresa e grave të familjes Jashari Sabile Basha: Heroizmi i gruas shqiptare parë nga të huajt Sabile Basha: Terrori shtetëror jugosllav ndaj krijuesve ishte i dhunshëm dhe barbar Sabile Basha: Personaliteti i Idriz Seferit në shkrimet e Sadulla Brestovcit Sabile Basha: Çka do bëjë pritja pa mua Sabile Basha: Formimi dhe veprimtaria e Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare në Kosovë Ajete Zogaj: Bisedë me Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha Sabile Basha: Dokumentet që dëshmojnë diferencimin në Universitetin e Prishtinës më 1981 Sabile Basha: Dezinformatat e Beogradit kundër grupeve e individëve shqiptarë që vepronin kundër Jugosllavisë Sabile Basha: Libër-dëshmi për të burgosurit politik shqiptarë në Jugosllavi (1989) Sabile Basha: Libër i dhembjes dhe i krenarisë Sabile Basha: Dëshmi për vlerësimin e situatës politike e të sigurisë në Kosovë nga kryesia e komitetit krahinor të Lidhjes Komuniste të Kosovës Sabile Basha: Një dokument ''Top Sekret'' për reagimet ndërkombëtare të demonstratave në Kosovë më 1981

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora