E diele, 14.04.2024, 11:34 AM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Pashë dashnin tande, nanë

E enjte, 19.03.2020, 09:00 PM


Sabile Keçmezi-Basha

PASHË DASHNIN TANDE, NANË

Pashë dashnin tande, nanë

Si munde me shkua

Pa me dashtë

Pa më përkëdhel

Pa me njohur

Pashë dashnin tande, nanë

Si munde me shkua

E unë gjithë andej të kërkova

Te çdo grua

Gjerë në fund të botë

dhe të vetvetes

Pashë dashnin tande, nanë

Si munde me shkua

Pa më thënë lamtumir

Pa më shtrëngua fort

Pa puthjet e mija

Jo... kurrë

Nënat e engjëjt

Nuk vdesin vallë

Pashë dashnin tande, nanë

Si nuk më fshive lotin

Si nuk më mbajte ende në gji

Si s’ma ndale zjarrminë

Kur e pata

Pashë dashnin tande, nanë

Si mund u mortove nuse

Pa më tregua

Se sa më doje

E unë

Ende të dua

Ende të kërkojë

Pashë dashnin tande, nanë(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Sabile Basha: Përpjekjet për balancë gjinor në dokumentet ndërkombëtare Sabile Basha: Qëndresa e grave të familjes Jashari Sabile Basha: Heroizmi i gruas shqiptare parë nga të huajt Sabile Basha: Terrori shtetëror jugosllav ndaj krijuesve ishte i dhunshëm dhe barbar Sabile Basha: Personaliteti i Idriz Seferit në shkrimet e Sadulla Brestovcit Sabile Basha: Çka do bëjë pritja pa mua Sabile Basha: Formimi dhe veprimtaria e Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare në Kosovë Ajete Zogaj: Bisedë me Prof. Dr. Sabile Keçmezi-Basha Sabile Basha: Dokumentet që dëshmojnë diferencimin në Universitetin e Prishtinës më 1981 Sabile Basha: Dezinformatat e Beogradit kundër grupeve e individëve shqiptarë që vepronin kundër Jugosllavisë Sabile Basha: Libër-dëshmi për të burgosurit politik shqiptarë në Jugosllavi (1989) Sabile Basha: Libër i dhembjes dhe i krenarisë Sabile Basha: Dëshmi për vlerësimin e situatës politike e të sigurisë në Kosovë nga kryesia e komitetit krahinor të Lidhjes Komuniste të Kosovës Sabile Basha: Një dokument ''Top Sekret'' për reagimet ndërkombëtare të demonstratave në Kosovë më 1981 Sabile Basha: Një dokument i rëndësishëm për likuidimin e Mulla Idriz Gjilanit Sabile Basha: Adem Demaçi - 'Gjarpinjtë e gjakut' Ajete Zogaj: Intervistë me Prof. Dr. Sabile Basha Sabile Basha: Kujtojmë atdhetarin Emrush Bejta Sabile Basha: Nica, UÇK dhe malli për At-dheun Sabile Basha: Kuvendi i Prizrenit dhe vendimet e tij

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora