E diele, 14.04.2024, 10:21 PM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Ëndërr e rëndë

E merkure, 21.06.2023, 07:45 PM


Sabile Keçmezi- Basha

ËNDËRR E RËNDË

Uh, bre.

Çfarë ëndërr e rëndë, kjo

Kurrë nuk mund të besoja

Se një ditë,

Bash me mua

Mortja do hedhë valle

Më thanë

Të gjitha rrugët u mbyllën

Dynjaja pësoi kataklizëm

Lulëkuqet më qanin në gishta

Unë,

Edhe më tej

Haja thonjtë e gurtë

Në kohen beronjë

Më thanë

Je e murrët sonte

Dyllë fare

Po unë ... Nesër ...

Do dali nga ëndrra, thashë

Hijen time do e marr përdore

Me baulen e kujtimeve në shpinë

Do pushoi në Formulën e pagëzimit

Me tri të panjohura

Më thanë

Ke diagnozën

Që nuk bënë të thuhet

Qesha me marrëzitë e orakullit

Më thanë

Të ka eklipsua dielli

Mbase...

Ikë, nga kjo ëndërr, më thanë

Marrëzira flasin edhe hijet

Kur ormisin fatin e tjetërkujt

Ora nuk po ndalet, më thanë

Mesnata po ofron

Edhe stinët e fundit

Janë arratisur

Pa çka ...

që nuk ndalet ora

Unë

Edhe më tej

Çapitem për tej gjumit(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora