E shtune, 13.07.2024, 11:09 PM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Mezi ika nga ëndërra

E marte, 02.08.2022, 07:26 PM


Sabile Keçmezi-Basha

MEZI IKA NGA ËNDRRA

Mezi ika nga një ëndërr e keqe mbrëmë

Që më mbylli gojën, kënd nuk mund të thirrja

Frikohesha se do mbyteshim në stuhi

Këmbët sa një trohë më kishin mbetur

Nuk mund të vrapoja nga ëndrra e ligë

Flokët fije-fije më shkonin luginës

Hijet e zeza luhaja ndërtonin

Thonjtë e këmbëve më hanin lëkurën

Brinjët e shkërmoqur qeshnin përtej ëndrrës

Thirra sa munda

Që të më zgjoj dikush nga gjumi

Nuk dëgjoi askush rënkimin tim

Dikush përtej ëndrrës më tha

E tërë rodin e ka zënë peng ëndrra(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora