E shtune, 25.05.2024, 09:39 PM (GMT+1)

Speciale » Basha

Sabile Basha: Me bo vaki sonte

E hene, 26.06.2023, 07:52 PM


Sabile Keçmezi-Basha

ME BO VAKI SONTE

Me bo vaki sonte

Me i qel sytë nata para kohe

Qoftëlargut do të zihet fryma

Në ëndrrën tonë të fjetur

Me bo vaki sonte

Lëkura copë-copë të bie nga shtati

Gjaku të rrjedh si krua

Me duart tona të lodhura

Të heqim ndryshkun nga udhët

Me pikëpyetje që i shtruam

Me bo vaki sonte

Me na u grisë historia

Kush do e arnoj pastaj

Dalmaten e Rozafës

Me bo vaki sonte

Me u kalua Ura e Siratit

Mëkatarit nga goja

Dhëmbët do i shkulen

Një nga një

Deri sa të qelë drita(Vota: 19 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora