E marte, 18.06.2024, 09:57 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488

E hene, 14.03.2022, 08:11 PM


Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488

Nga Gjon Keka

Libri i Marin Barletit për jetën dhe veprën e mbretit arbëror Gjergj Kastriotit, prej të cilit më pas u bazuan edhe shumë autor, studiues, shkrimtar, poet etj. mund të jetë botuar në vitin 1488 sikur që shihte nga ky dokument historik.

Duke ditur se Barleti është botuar e përkthyer në shumë gjuhë, libri i tij kushtuar Gjergj Kastriotit sigurisht që është shkruar menjëherë pas vdekjes së tij, dhe sikur që vihet re ky vit,  pra 1488 mund të jetë botimi i parë i kësaj veprë që u përkthye më pas në gjuhët e Europës dhe botës.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora