E premte, 19.04.2024, 12:35 PM (GMT+1)

Kulturë

Vjollca Pasku: Fli

E hene, 18.01.2016, 08:55 PM


Vjollca Tiku Pasku

 

Fli

 

Fli, se unë do bëhem engjëll i gjumit tënd,

të ndjek në ëndrra që ndizen dhe shuhen,

atje ku errësira nxit shëmtinë e zezë dhe dënd,

do ndizem dritë në mokrrën e flakës të bluhem.

 

Tani ti hyn ngadalë në buzëqeshjen e një bilbili,

më pas në qytetin e madh magjik çelur me lule Marsi,

mos hyr në lumin e turbulluar të gjendesh në kërthiz krokodili,

të ngre një urë, jo më mirë po e shuaj këtë ëndërr çasti.

 

Fli i qetë si pëllumbat me sqepin futur në krahë,

teksa janë gati të nesërmen për fluturim,

ti e di se në hapsirë fshihet busulla pa kahë,

dyndyr  me mistere që trazojnë shpirtin tim.

 

Fli, se një pikë gjumë është një ëndërr më shumë!(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora